Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lumikids vai Eisbärchen lämpöpussi?

26.09.2006 |

Mietin lämpöpussin hankkkimista turvakaukaloon ja näköjään Lumikids ja Eisbärchen olisivat karsimassa. Kumpi niistä olisi parempi? Hintaahan tuolla Lumikidsin pussilla on enemmän eli onko se suorassa suhteessa paremmuuteen? Toki kuulen mielelläni vinkkejä myös muista lämpöpusseista hyvien ja huonojen puolien kera. Lodger nimistä usea on kehunut, mutta onko sellainen todella niin paljon parempi kuin se on kalliimpi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin pienemmän, koska se oli mielestäni kauniimpi kuin se isompi malli, vaikka se nyt ei sitten mennyt kuin yhden talven. No, kaipa tuo kaukalokin jää jo tänä talvena pieneksi. Pussi on sitten todella lämmin eli vauva oli alkuun aina hiestä märkä, kun tulimme perille, ennen kuin opin pukemaan hänelle tarpeeksi vähän päälle. Tämä osoittautuikin ongelmalliseksi sellaisilla reissuilla, joilla vauva pitää ottaa kaukalosta pois ulkoilmaan. Eli olisi pitänyt pukea välissä toppapuku päälle ja taas autoon palatessa ottaa puku pois. Kyläilyreissuilla ei tuota ongelmaa tietenkään ole, kun vauvan kantaa kaukalossa sisältä sisälle. Kantoliinaillessa on myös helpompaa lämpöpussin kanssa, kun vauva on liinassa oman takin sisällä, jolloin toppapuku olisikin liian kuuma.



Sikäli olin tyytyväinen valintaani, että pussi oli paitsi nätti, niin myös helpompikäyttöinen pienempänä. Eli pussia joutuu hieman asettelemaan joka kerta vauvaa kaukaloon laittaessa ja isompaa pussia olisi varmaan joutunut asettelemaan vielä enemmän. Tosin isompaa pussia olisi varmaan voinut käyttää vielä tänä talvena esim. vaunuissa.

Vierailija
2/2 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostin tuon lämpöpussin rattaissa ulkoilua varten eikä sitä sitten tullut ikinä laitettua turvakaukaloon :) rattaissa se on toiminut tosi mainiosti. vauva pärjäsi hienosti viime talven paukkupakkasillakin vaikka alle toki piti pukea muutakin vaatetta.



se isompi pussi on varsin reilun kokoinen, meidän 3-veekin mahtui siihen viime talvena ilman toppavaatteita joten menee hyvin 1-veelle tänäkin talvena lämmikkeeksi rattaisiin. jos ostaisin pussin ihan kaukalokäyttöön niin ottaisin sen pienemmän, tuota isoa joutuisi kyllä aika lailla asettelemaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla