Voiko hampaita muotoilla / hioa pienemmiksi?
Minulla on sellaiset "talttamaiset", suorakaiteen muotoiset, isokokoiset etuhampaat. Onko mahdollista, että hammaslääkäri voisi muotoilla hampaista vähän nätimmät / sirommat / lyhyemmät jollain hiomaporalla tms, vai vahingoittaako sellainen toimenpide hammasta liikaa? Onko kellään kokemuksia ja paljonko toimenpide maksoi? Kiitos :)
Kommentit (4)
http://www.hymyklinikka.fi/pages/etusivu/galleria/hampaiden-muotoilu.php
.
"Hampaan kevythionnassa hammasta muotoillaan kevyesti. Näin hampaiden kärjistä saadaan tasaisemmat.
.
Kevythionta voidaan yhdistää myös hampaiden muotoiluun paikka-aineella. Sen avulla voidaan palauttaa kuluneiden hampaiden kärkien muoto.
Hampaat ovat tottuneet kulumaan toisiaan vasten, siksi myös hampaiden kevythionta on kivutonta. Hionta ei myöskään vahingoita hammasta, sillä sitä ympäröivä kiille on paksua.
.
Kevythionta ei heikennä hammasta eikä lisää reikiintymistä. Se on pehmeä keino saada kauniimmat hampaat."
[quote author="Vierailija" time="04.07.2015 klo 16:00"]Voi vähän ainakin. Mun toinen etuhammas oli pidempi ja sitä hiukkasen tasoitettiin.
[/quote]
Ok. Satutko muistamaan paljonko se maksoi? -ap
Tosi vähän niitä kyllä voi hioa. Mulla on itselleä etuhampaat vinossa sillain että tarvis 2-3 milliä lisätilaa että ne mahtuis suoraan ja ehdotin että hiottais paria hammasta, mutta ei kuulemma voi hioa.
Voi vähän ainakin. Mun toinen etuhammas oli pidempi ja sitä hiukkasen tasoitettiin.