Kaivataan taasen reseptejä täytekakkuun allergiselle!
Heips!
Usein täällä vieraillessa olen nähnyt allergiselle varsin hyviä ohjeita (täyte)kakkuun, mutta en ole ottanut ylös, nyt haluaisin pienen synttärisankarin yllättää!
Käytössämme on näinkin hyvä lista: Soijamaito, banaani, vadelma, ruusunmarja, päärynä, peruna, riisi, maissi,maidoton keiju.
Jos joku osaa auttaa, olen kiitollinen!
Aavis
Kommentit (2)
tällaisia ohjeita olen saanut ystävällisiltä allergisten äideiltä. toivottavasti saat sovellettua jotain!
Täytekakku (mutta ohje käy hyvin myös muffinsseihin)
1,5dl sokeria
2dl luontaisesti gluteenitonta jauhoseosta (tai muuta sopivaa jauhoa)
1,5dl perunajauhoa
2,5tl leivinjauhoa
2tl vaniljasokeria
kaikki yllä sekoitetaan yhteen ja lisätään
2dl vichyä
1dl juoksevaa sunnuntaita
1dl hilloa esim. vadelma, omena
Paistetaan 175 asteessa n. 40min irtopohjavuoassa leivinpaperi pohjalla
Päälle ja väliin hilloa oman mielen mukaan ja tomusokerista mehulla ja kaakaolla erilaisia kuorrutuksia. Kakusta tulee aika matala, mutta jos haluaa korkeamman, voi tehdä toisen kakun päälle.
Banaanikakku
150g margariinia
1½ dl sokeria
1 banaani
4 dl vehnäjauhoja (voit varmaan korvata riisi- ja perunajauhoilla)
2tl leivinjauhetta
1 dl kuumaa vettä
Vaahdota pehmeä margariini ja sokeri keskenään. Lisää vaahtoon soseutettu banaani. Lisää leivinjauhe vehnäjauhoihin ja sekoita ne keskenään. Lisää vaahtoon vuorotellen vehnäjauhoseos ja kuuma vesi. Voideltuun jauhotettuun (esim. tattarijauho) kakkuvuokaan. 175 asteessa noin tunti.
http://perheklubi.net/index.php?showtopic=7116&st=0
ja sitten googlettamaan esim haulla täytekakkupohja resepti/kakku resepti ja käymään saalista läpi sopivan pohjan löyt
ämiseksi.
Hyvä täytekakku tulee mitä merkillisimmistä aineista. Kerran tein punajuurisuklaakakkupohjasta täytekakun. Kukaan ei uskonut, että kakussa oli desitolkulla raastettua punajuurta...
Listassasi näytti olevan soijamaito. Tiedäthän, että vaahtoutuvaa soijakermaa löytyy. (banaanista saa hyvää: pakasta kuorittu banaani, sulata 10 min, tehosekoita. voit laittaa esim vadelmaa tms tähän sorbettiin.)
Vilkaise myös linkkiä
http://www.mainio.net/app_keittokirja.asp?path=1;1132;1133;50166;842
Käytössämme on näinkin hyvä lista: Soijamaito, banaani, vadelma, ruusunmarja, päärynä, peruna, riisi, maissi,maidoton keiju.