Homeopatia synnytyksessä - kokemuksia?
Hei!
Synnytys lähestyy ja toiveissa on tälläkin kertaa synnyttäminen mahdollisimman pitkälti ilman " kovia" kivunlievityskeinoja. Senhän sitten näkee vasta tosipaikan tullen, minkälainen synnytys tulee olemaan ja kuinka paljon tarvitaan lääkettä... Esikoisen synnytyksestä 10-v, että voi olla nyt ihan mitä vaan :-)
Minua kiinnostaa homeopatian hyödyntäminen synnytyksessä. Onko joku käyttänyt? Minkälaisia kokemuksia? Olen ymmärtänyt, että sen avulla voisi auttaa ainakin kudoksia pehmenemään ja myös toisaalta palautumaan nopeammin. Entäpä löytyykö homeopatiasta mitään apuja itse synnytyskipuun ja sen lieventämiseen? Tai rauhoittumiseen & rentoutumiseen?
Kyselee Ok, rv 35
Kommentit (28)
ja nyt on valmiina hyvä " arsenaali" homeopaattisia valmisteita synnytystä varten. Samoja aineita pääasiassa, joita täälläkin on mainittu. Eli [b]Arnica[/b] estämään turvotusta ja verenvuotoa ja auttamaan elimistöä selviämään rajusta koettelemuksesta, [b]Aconitum[/b] pelkoon, [b]Caulophyllum[/b] nopeuttamaan ja vahvistamaan synnytystä (jos sen eteneminen hidastuu ja supistukset heikkenevät) ja varmuuden vuoksi mukaan myös " naisten ainetta" [b]Pulsatillaa[/b] herkkyyteen ja lisäämään maidontuotantoa sekä [b]Belladonnaa[/b], jos synnytys nostaa kuumeen. Onneksi suurinta osaa noista oli jo valmiina kotiapteekissa lasta varten, oikeastaan tuo Caulophyllum oli ainoa uusi tuttavuus.
Jännittää, lupaan nostaa tätä ketjua sitten synnytyksen jälkeen ja kertoa, oliko aineista apua :) Tosin synnytys on toivon mukaan vasta joulukuun puolessa välissä :D
Tinuri ja Itu rv 31+4
Kiva, että ketju herännyt uudestaan henkiin :-)
Itse kävin vastaanotolla ja sain seuraavat ohjeet:
- Caullophyllum alkaen rv 38 (pehmittämään kudoksia ja valmistamaan kroppaa sitä kautta synnytykseen) D2-D6
- synnytykseen mukaan NuxVomica C30 (jos kivuista aggressisiviseksi) ja KaliumCarbonicum C30 (jos paha selkäsärky)
- välittömästi synnytyksen jälkeen Arnica C30 nopuettamaan palautumista
Koska mun eka synnytys oli melko nopea, niin homeopaatti arveli, että niin nytkin ja tarviin Arnicaa vasta synnytyksen jälkeen voimia antamaan. Kuitenkin itse olen miettinyt, että otan ehkä myös laitokselle lähtiessä ja sitten siis jälkeen. Mulla tosi vähän näistä mitään kokemusta, mutta jotenkin tuntuu, että ne Arnican vaikutukset vois olla ihan hyviä myös itse synnytykseen. Olen käsittänyt, että matalassa potenssissa uskaltaisi tuota Arnicaa ihan " itse määrättynä" ottaa?!
Tulen ja tulkaa muutkin laittamaan synnytyksen jälkeen kokemuksia!
T.ok-73, rv 37+1
Aloitin Caullophyllum ottamisen hiukan jälkijunassa, mut poikamme syntyi 5.päivänä la jälkeen. Avautuminen oli räjähdysmäistä, toisin kuin yleensähän se on ensi synnyttäjällä monta kymmentä tunttia kestävä episodi, mutta silti ei tullut kiirettä eli ei tarvitse niin alkaa ainakaan pelkäämään. Meiltäkin on matkaa laitokselle tunti ja hyvin kerettiin, jopa syötiin ennen sitä ja ammeeseen kerkesin.
Harmittaa hirmuisesti kun en saanut silloin reilu vuosi sitten tarpeeksi tietoa että mitä kannattaa ottaa synnyttykseen, nimittäin ponnistus vaihe kesti tunnin ja ei ollut mitään lääkkeitä, tuskaa. Mutta seuraavaa ajatellen olen ehdottomasti päättänyt ottaa ihan kaiken homeopaattisen avun minkä saan.
Niin joo huomio älä ota ainakaan Caullophyllum ponnistus vaiheessa, minulta loppui supistukset siihen! Avautumiseen se auttaa ym.
Synnytin reilun 4200g vauvan ilman repeytymiä ja kammoja synnytyksestä. Melkeen samantien oli valmis synnyttämään uudelleen, mitään traumoja ei jäänyt, valitettavasti en vain ole vielä saanut sitä elämän tilanteesta riippuen.
Koita muistaa siellä synnytyssalissa että saat siitä niin hienon palkinnon että! Kaikki muu unohtuu ja kun muistaa antaa elämän vaan viedä ja itse pysähtyy nauttimaan vauvasta. Kaikki muu odottaa ja siitä se kaikki varhainen vuorovaikutus l' htee kun pysähtyy olemaan vauvan kanssa ja rauhoittuu. Et missaa mitään muutamassa kuukaudessa ja jos missaat se ei ole sen arvoista.
Kiinnostaisi kovasti tietää, että kauanko meni synnytyksen alkamiseen siitä, kun rupesit syömään Caullophyllumia? Uskon, ettei vauva tietenkään synny ennen kuin on valmis (ja hyvä niin!), mutta mietin, olisiko mahdollista, että Caullophyllumilla voisi saada vähän vauhtia valmiille paketille? Kertokaa muutkin, jos ko. valmisteesta kokemuksia.
T. ok-73, rv 37+4
Tiina Nyrhisen homeopatiasivuilla http://www.sci.fi/~tiina/homeopa2.htm#kuvauksia siitä sanotaan näin:
Liian hitaasti etenevään synnytykseen yleisin lääkeaine on Caulophyllum.
Joissakin kirjoissa neuvotaan ottamaan tätä valmistetta matalassa potenssissa jo viikkoja ennen laskettua aikaa. Näin ei kuitenkaan kannata menetellä, sillä Caulophyllum auttaa ainoastaan silloin, kun oireet vastaavat sen lääkeainekuvaa: silloin, kun supistukset heikentyvät ja kohdun lihaksista tuntuu menevän kaikki voima.
Homeopatian yleisiin lainalaisuuksiin nimittäin kuuluu, että lääkeaine saattaa väärään aikaan, liian usein ja matalassa potenssissa otettuna aiheuttaa juuri ne oireet, jotka on haluttu eliminoida. Niinpä matalapotenssisen Caulophyllum-kuurin varaan laskeva äiti voikin joutua kärsimään pitkästä ja vaikeasta synnytyksestä.
Itselleni homeopaatti suositteli Caulophyllumin aloittamista vasta siinä vaiheessa, jos synnytys tuntuu pysähtyvän supistusten heiketessä. No, jos alkaa mennä yliaikaiseksi, niin sitten soitan lisäohjeita :)
Itsekin huomasin tuon samaisen " varoituksen" ja rupesin vähän epäröimään... Homeopaatti, jolta ohjeet sain kun ei ole mikään synnytyksiin erikoistunut, vaan valitsin hänet sillä perusteella on sedän ex-vaimo. Toisaalta joltain toisilta synnytys + homeopatia sivuilta löytyi ohje, jossa suositellaan ensisynnyttäjille Caullophyllumia alkaen rv 39. Että joo. No, itsellä alkoi rv 38 eilen, enkä aloitanut ko. tuotteen ottamista ainakaan vielä. Pähkin ainakin viikonloppuun asti ja kenties soitan vielä homeopaatille, joka tota mulle suositteli.
Kirpeitä syyspäiviä kaikille!
T. ok-73 rv 38+1
Minulkii oli homeopaattiset käytössä synnytyksessä. Tosin siitä on aikaa jo reilut 5,5 vuotta joten ihan tarkkaan en muista mitä kaikkea minul oli käytössä. Tuttuja nimiä on kuitenkin vilahdellut. Äitini :) laittoi valmiita " annos" pusseja joissa aina sitten luki mihin otetaan esim. kipuun tai jos alan miehelle raivoilemaan :) yms. tosin sektiolla lapsi tuli mutta mm. arnican avulla paranin todella nopeasti!! Ja pulsatilla TODELLA toimi tuohon maidontuotantoon!! Seuraavalla kerralla kun pääsen synnytys puuhiin otan mukaan varmasti homeopaattiset!!!
Synnytyksessä otin Arnicaa ja Hypericumia(siltä varalta että olisivat joutuneet leikkelemään välilihaa), synnytys oli ensisynnytykseksi todella nopea(5h5min), mitään ommeltavaa ei tullut ja jälkivuoto kesti vain kaksi viikkoa! Olin heti elämäni kunnossa ja kävelin itse osastolle. Tietysti moni asia vaikuttaa, mutta otan nyt tulevassa synnytyksessänikin ehdottomasti ainakin Arnicaa. En ole käynyt homeopaatilla asian tiimoilta, vaan itse lueskellut aiheesta. Kyllä minä ainakin olen uskaltanut käyttää itsehoitona itselleni ja lapselle homeopaattisia valmisteita, tosin matalissa potensseissa.
Itselläni on paljon hyviä kokemuksia homeopatiasta, esim. sain sillä katkaistua virtsatietulehduskierteeni ja lapseni yskään on eräällä yhdistelmävalmisteella ollut suorastaan taianomainen vaikutus(vauvaikäisenä sai AINA pienenkin flunssan aikana tosi pahan yskän ja aina yskimisen päälle oksensi kaikki maidot pihalle). Minä kokeilen aina ensin nykyään homeopaattisia valmisteita, ennen kuin lähden edes lääkäriin jonkun vaivan vuoksi. Tietysti jos on joku hätätapaus niin pakko on lähteä, mutta täytyy sanoa että meillä 2v7kk tyttö on syönyt elämänsä aikana yhden ainoan antibioottikuurin ja sekin harmittaa kun epäilen että se saattoi olla turha(en edes kokeillut silloin homeopaattisia kun hätäännyin korvatulehduksesta. Olisi voinut lääkitä ensin homeopaattisilla ja käydä sitten vähän myöhemmin vaikka samana päivänä tarkastuttamassa korvat että oliskos ne lähteneet paranemaan jo silläkin).
Kirjotetaankohan se nuin?
Olen menossa synnyttää muutaman viikon sisään ja ostin noita tippoja. Merja Lindrströmin oppaassa neuvottiin ottamaan tippoja 10-15 15 minuutin välein.
Arnica oli mulla edellisessä synnytyksessä. Otin sitä sillon tällön. Taisin ottaa lähtiessä aconitumia jännitykseen. Arnicaa myös mies ojensi heti pojan tultua maailmaan. Minulla on istukka lujassa ollu muutamassa parissa synnytyksessä ja siihen olen nyt varautunut sepialla. Että jos ei arnica meinaa auttaa siihen niin nappaan pari sepiaa, tais olla d12 potenssia. Sitten mulla on ennestään chamomillaa, belladonnaa, ihan kuin tässä on mainittu. Tuo nux vomican käyttö synnytyksessä oli mulle uutta. Pulsatillaa kans oon pakannut mukaan pieneen rasiaan.On siinä kätilöillä ihmettelemistä =) Kirjotin jo esitietolomakkeeseen että haluan uteliaisuuttani kokeilla näitä, tilanteen mukaan...
Mää aina kärsin unettomuudesta sairaalasta. Pyörin ja pyörin kun hiostaa sänky. Viimeeksi nappasin illalla pari " aksua" ja ihme kumma nukuin hyvin !!!
Moi,
Rupesi kiinnostamaan tämä ketju... Esikoinen syntyi aikanaan sektiolla isokokoisena 12h yrityksen jälkeen. Nyt olisi toiveissa alatiesynnytys, mutta vasta reilun kuukauden päästä saan lääkäreiltä arvion aiheesta.
Joten: KUINKA PALJON ENNEN LASKETTUA AIKAA OLETTE KÄYNEET HOMEOPAATILLA? Jos nimittäin lääkäri suosittaa tälläkin kertaa sektiota, niin en viitsisi " turhaan" käydä ja ostella kaikenmaailman systeemejä...
Ja vielä jos jollain muistuisi mieleen synnytyksestä/raskaudesta tietäviä homeopaatteja pääkaupunkiseudulta tai Tampereelta, niin suurkiitos!
salama, rv 29
Nosto, ettei pääse tämä ketju hukkumaan...
Itsellä kohta rv 38 ja homeopaatilta sain Caulophyllumia jota aloittelen huomenna, Arnicaa D30 sairaalaan lähtiessä ja Arnicaa matalammassa potenssissa synnytyksen jälkeen. Katsotaan miten käy :)
salama
Hei!
Eka synnytys kesti yli vuorokauden, ponnistus 1,5h ja imukuppiin päättyi, kaikki mahdolliset puudutukset..
Toka kesti sekin kauan, tosin kivuliain vaihe ei kovin kauaa, ponnistus 45 min, ei kipulääkkeitä.
kolmannella menin vyöhyketerapiaan (synnytyksiin & vauvoihin erikoistuneelle diplomivyöhyketerapeutille & homeopaatille) rv 36 todella pahan iskiaskivun takia sekä unettomuutta & rajua migreeniä hoidattamaan. Hän hoiti ne kaikki.. v
auva syntyi vasta rv 42 ja rv36-42 oli ihan mahaton olo, nukuin hyvin, ei tietoakaan iskiaskivuista.. Supisteli paljon ennakkoon, kuten aiemmillakin kerroilla, menin toiseen yliaika kontrolliin, jossa todettiin että kohdunsuu 4 cm auki.
Synnytys käynnistyi sisätutkimuksen ansiosta parin tunnin jälkeen 5 min välein supistuksilla. Otin itsekin juuri sitä arnicaa, muuta homeopaattista en käyttänyt. Supistukset alkoi klo 12.00, sairaalaan mentiin 14.00, jolloin supistuksia tuli vielä harvakseltaan, mutta olo oli jo tukala. 15.00 oltiin salissa, vauva syntyi yhdellä ponnistuksella (vertaa aiempiin ponnistuksiin) 16.20.
Missään vaiheessa ei kipu mennyt sietämättömäksi (ei kipulääkkeitä), oli toki kovaa, mutta kestettävissä ja kaikki meni helposti. Ponnistusvaihe oli lähes kivuton, kun aiemmilla kerroilla se oli ihan tuskaa..
jälkisupistukset sensijaan olivat minulla todella rajuja ja niitä jatkui yli viikon. Kivut olivat synnytyksen jälkeen kovempia kuin synnytyksessä. Siihen ei siis arnica itselläni auttanut, sen sijaan maito nousi todella vaivattomasti ja kohtu supistui vauhdilla, muutenkin toivuin nopeasti.
Oman kokemukseni perusteella suosittelen näitä molempia! Vyöhyketerapia on todella hyvä apu kaikissa odotuksen vaivoissa, käyn itse tällä kertaa koko ajan.. Avun olen saanut jo pahoinvointiin, väsymykseen, närästykseen jne..
Kyllä ehdottomasti luomukeinoja kannattaa käyttää niin pitkälle kuin mahdollista! Sitten jos tuntuu, ettei jaksa, niin lääketiede peliin. Tämä siis normaalissa, hyvinmenneessää raskaudessa, erityis- ja riskitapaukset erikseen, mutta niitäkin voi avittaa homeopatialla lääketieteen ohella.
Mun äiti on homeopaatti ja vyöhyketerapeutti, joten kokemusta on homeopaattisista lääkkeistä monen vuoden ajalta. Vyöhyketerapiasta vähemmän, vrt. suutarin lapsen kengät... :)
Otan aina ennen hammaslääkäriä tai mitä tahansa muuta operaatiota arnica c-200:sta, kuin myös sen jälkeen. Ja aina jaksaa lääkärit ihmetellä, kuinka se noin hyvin on parantunut (viimeksi mieheni nenäoperaation jälkeen lääkäri oli ihan hämmästynyt... Mies ei sitten " kehdannut" kertoa, että ei ollut tarvinnut kolmasosaakaan lääkärin määrämistä vahvoista kipulääkkeistä, eikä ollut käyttänyt määrättyä kortisonisuihkettakaan...)...
Niin myös ennen ja jälkeen synnytyksen. Kohtu supistui tosi nopeasti, olin vaan muuten tosi kipeä tosi pitkään, mutta se taas johtui muista synnytykseen liittyvistä seikoista.
Mulla on kirja aiheesta homeopatia ja raskaus, synnytys ja lapsen ensimmäinen vuosi. Se on ollut tosi hyvä käsikirja, äiti kun ei varsinaisesti ole mikään raskaus- ja synnytysasiantuntija (muuten kuin 2:n lasta tehneenä ja asiakkaiden, jotka ovat sitten myös näissä asioissa kääntyneet mielummin hänen kuin lääkärin puoleen, kautta...) Kirja vaan on englanninkielinen, mutta olen jo niin paljon tehnyt muistiinpanoja itselleni suomeksi, että ihan vakavissani ajattelen sen kääntämistä suomeksi kokonaan, vaikken mikään kielenkääntäjä olekaan. Kirjoittajakin jo antoi suostumuksensa, kun ei kukaan ole vielä puuhaan ryhtynyt.
Nyt tulevassa synnytyksessä aion pitää pintani ja käyttää mahd. pitkälle luomukeinoja (oli viimeksi niin vastahakoinen ja töykeä kätilö, ettei tullu juuri mielenkään ehdotella omia, kun HÄN sanoi, kuinka asiat tapahtuu...), oli sitten kätilö minkälainen tahansa. Menköön sitten vaikka pois, jos ei kykene sulattamaan " potilaan" itsemääräämisoikeutta... Olen miestäkin yrittänyt käskeä pysymään mun tahtoni takana, kuitenkin pitäen itselläni oikeuden muuttaa mielipidettä, jos niin haluan.
homeopatiasta yleensä vielä sen verran, että jos et tiedä, mitä olet ottamassa, ei kannata ottaa, vaan neuvotella homeopaatin kanssa. (Kts. alempana matalista potensseista.) Homeopaattiset kun eivät ole mitään buranaa, joita voi napsia huoletta sen neljä kertaa päivässä (vai miten se oli, en ole norm. särkylääkkeitä käyttänyt vuosiin...), vaan niiden käyttämiseen vaikuttavat lääkeainekuvat. Toki homeopaattisilla ei ole samanlaisia haittavaikutuksia kuin lääketieteen lääkkeillä, joten siinä suhteessa ne ovat turvallisia, mutta " yliannostuksen" näitäkin voi ottaa ja se voi tuottaa juuri päinvastaisen tuloksen, kuin haluttiin.
Nyrkkisääntönä johonkin akuuttiin vaivaan (esim. särky)matalaa potenssia (5-12) voi ottaa kerran vartissa kahden tunnin ajan, sitten on vaihdettava ainetta, jos mitään muutosta ei tapahdu. Mulla yleensä alkaa jo puolen tunnin kohdalla vaikuttaa, joten en ehdi montaa pilleriä ottaa.
Ja yksi oiva keino kokeilla, jos et ole ihan varma, mitä parista vaihtoehdosta ottaisit, on se, että ojennat käden suoraksi sivulle ja käsket jonkun painaa sitä alas. Pidä vastaan niin lujaa kuin pystyt. (tämä on siis oman voimasi esimerkki avustajalle, joka näin tietää, kuinka paljon jaksat laittaa vastaan.) Sitten ota toiseen käteesi ensimmäinen pilleri(tai neste-)purkki ja nosta taas käsi ja käske toisen painaa taas alas. Toista jokaisen purkin kanssa. Se aine, jonka kanssa kätesi pysyy suorana sivulle, on se, mitä tarvitset = antaa sinulle sitä energiaa, jota olet vailla. Uskomatonta mutta toimii...
Jotkut ihmiset (ja eläimet, meillä koira valitsee itse, jos en ole ihan varma kahdesta vaihtoehdosta) on niin herkkiä, että tuntee pelkästään purkkia kädessä pitämällä, mikä on oikea aine.
Mutta jonkin verran perehtymistä aiheeseen suosittelen ja etenkin synnytystä varten kannattaa myös tukihenkilö (jos sellainen tulee mukaan) perehdyttää ainakin sen verran, että tietää, minkänäköisissä pakkauksissa ja missä aineet ovat ja paljonko niitä otetaan kerralla ja kuinka usein. Eikä tee pahaa pieni oirekuvauksiin tutustuminenkaan, jos synnyttäjän omat kivut on niin kovat, ettei pysty kunnolla puhumaan..
Ihmettelen vaan, ettei kätilön koulutukseen Suomessa kuulu vyöhyketerapia, kun jo sillä pystyy avittamaan ilman lääketieteellistä sekantumista synnytystä aika paljon. Esim. aquarakkulat voisi pistää tiettyihin kohtiin, jolloin ne auttaisivat kaikkia, eikä kuulisi niitä kauhukertomuksia, " sattu ihan hirveesti eikä auttanu yhtään" .... (mulla mies paineli sormin niitä kohtia, autto tosi hyvin kipuun) Ja tulisi säästöä (kun siihen aina hoitohenkilökunta vetoaa, ettei ole rahaa...), kun ei tarvis kalliita lääkkeitä käyttää niin paljon, eikä tarvis jälkihoitona traumoihin psykologeja yms.
No, vähän meni OT:ksi, mutta joku ihme hormonivaihe ollu taas pari päivää päällä, kaikki ärsyttää... Kyllä tää tästä la oli eilen.... :)
No niin, synnytys on ohi ja täällä olen onnellisena pienen poikavauvan äitinä. Vauva syntyi rv 41+5, mitat 3500g, 50 cm ja py 34 cm. Kaiken kaikkiaan synnytys oli nopeahko (avautumisvaihe 4 h, ponnistus 8 min) ja jälkeisiin asti " helppo" . Olin koko ajan pystyssä, kivut siedettäviä, ilman puudutuksia pystyin olemaan psyykkaamalla itseni kestämään ne ja ponnistin jakkaralla. Repeämiä ei tullut lainkaan, 1 pieni ommel laitettiin johonkin nirhaumaan. Istukkapa sitten ei lähtenyt, vaan piti tehdä käsinirroitus (spinaalipuudutuksessa) ja siinä menetin verta 1, 3 l, jonka jälkeen hb 89. No, jotenkin sekin oli pikkujuttu ton synnytyksen jälkeen, josta jäi niin hyvä ja onnellinen fiilis.
Caullophyllumin vaikutuksista en osaa sanoa, ehkä ne tosiaan vähän pehmittivät paikkoja?! Arnicaa otin synnytyksen alettua kotona, heti sen jälkeen ja 2 pv synnytyksen jälkeen aamuin illoin. Uskon, että se omalta osaltaan auttoi siihen, että palauduin melko alhaisesta hb:sta huolimatta älyttömän nopeasti ja hyvin, niinpä päästiin kotiinkin jo heti 1½ vrk synnytyksestä. Synnytyksen aikana otin selkätuskiin myös sitä Kalium-jotain, jonka vaikutus oli varmaan ennen kaikkea psyykkinen. Saipahan jotain lääkettä :-) Jos uudestaan menisin, niin ainakin Arnicaa ottaisin, todennäköisesti myös Caullophyllumia.
Tsemmpiä kaikille odotukseen ja synnytykseen ja vauvaelämään! T.ok-73
Oli mukava kuulla, että homeopatia toimi :)
Ja -salama-, kyselit homeopaattia Tampereelta. Itse kävin Tarja Heikkinen-Latikan vastaanotolla Hämeenkadulla.
No niin, nyt ehdin (kuukauden ikäisen pojan äitinä ;)) viimein päivittämään tännekin :)
Minullakin oli käytössä " yhdistelmähoito" eli viikkoa ennen synnytystä ja edeltävänä päivänä kävin vyöhyketerapiassa (joka itse asiassa käynnisti synnytyksen) ja synnytyksessä aquarakkulat, ilokaasua ja homeopaattiset lääkkeet.
Synnytys oli melko nopea ja hyvin edistyvä ja kivut siedettäviä Arnican avulla. Vauvalla oli kuitenkin napanuora puristuksissa ja synnytin STAN-seurannassa, jolla joka supistuksella heikkeneviä vauvan sydänääniä seurattiin tarkasti. onneksi sydänäänet palautuivat aina supistusten välillä normaalille tasolle. Yksi säikähdys kyllä alussa oli, kun toisella kyljellä maatessani sydänäänet pysyivät alhaalla ja minua siirrettiin jo sängystä toiseen ja annettiin happea maskilla :/, siitä selvittyämme (kyljenvaihto vapautti napanuoralle tilaa) otin yhden aconitum-rakeen.
Sen jälkeen synnytys eteni reippaasti, kunnes kohdunsuun ollessa 8 cm auki alkoi kohdunsuun reuna paksuuntua ja synnytys jumiutui. En halunnut heti oksitosiinitippaan (mitä kätilö ehdotti, kun supistuksista alkoi olla paras teho poissa) vaan otin Caulophyllumia. Vauvan tila alkoi kuitenkin huolettaa ja suostuin tippaan, jonka jälkeen lippa alkoi kadota. Ponnistusvaihe oli lyhyt, 8 minuuttia ja vauva saatiin onneksi ulos ajoissa!
Arnicaa toipumiseen, loppu hyvin, kaikki hyvin :)
mulle tässä syntyneiden käsitysten mukaan aivan loistavasti rv 36 ja sen jälkeen. Tärkeintä vaan, että jos vastaanotolle haluaa mennä, niin ehtii ennen kuin synnytys alkaa :-) Tässä ja muualla netissä löytyvien vinkkien pohjalta tuntuu tuo Arnica olevan se kaikkein tärkein, jota varmaan voisi käydä siis ihan itsenäisesti ostamassa. Ja sitähän suositellaan myös ennen kaikkia kirurgisia toimenpiteitä eli näin ollen kannattaisi ottaa myös ennen ja jälkeen sektion?!
Jossain suositeltiin tuota Lea Putus-Taljaa, joka toimii Hki:ssä ja kuulemma kätilö + homeopaatti. Itse yritin häntä tavoittaa ja aina meni vastaajalle, jätin viestin ja soittopyynnön, johon hän ei ikinä vastannut ja sitten en enää jaksanut yrittää. Mutta homeopaatit ry:n sivuilta löytyy paikkakuntakohtainen haku.
Esikoisen synnytys kesti 1,5 vuorokautta, makasin suurimman osan ajasta kaiken maailman letkuissa, sain koko repertuaarin kaikkia lääkkeitä, ponnistus kesti 52min (ihan helvettiä) ja tuntui, että olin kuin jyrän alle jäänyt pari seuraavaa päivää. Kädet niin voimattomat, että hyvä kun jaksoin lasta siirtää tissiltä toiselle.
Nyt juniorin kanssa homeopatia mukana jo valmistautumisessa (aloitin reilu 1kk ennen laskettua aikaa). Supistukset alkoi yhdeltä yöllä, aloin ohjeen mukaan ottamaan arnicaa saman tien (toimii sekä kipulääkkeenä että palautumiseen), lisäksi mulle oli määrätty itse synnytykseen caulophyllumia (??) auttamaan avautumisvaiheeseen ja pehmentämään kudoksia. viideltä aamuyöstä mentiin sairaalaan, caulophyllumit kehiin saman tien (oli jo niin paljon auki, ettei epiduraalista kannattanut enää edes keskustella) ja kahden tunnin päästä mulla oli vauva sylissä. Ainoana kivunlievityksenä siis tuo arnica montana ja ilokaasu. Oli aivan ihana synnytys ilman mitään piuhoja tai letkuja. Sain synnyttää lapsen jakkaralla maailmaan. Mä uskon, että sekä tuo homeopatia että oikea synnytysasento teki sen, että palautuminen oli ihan käsittämättömän nopeaa. Olisin voinut lähteä samana iltapäivänä kotiin.
Arnicaa jatkoin synnytyksen jälkeen seuraavat päivät - en tarvinut mitään kipulääkettä edes jälkisupistuksiin, jotka uudelleen synnyttäjällä saattaa olla aikamoiset (ja mulla ei oo mikään korkea kipukynnys).
Arnicaa voi matalissa potensseissa (C/D 12 esim.) ottaa ihan itsekin. Noista muista kannattaa jutella ammattihomeopaatin kanssa.
Ikinä en itse synnyttäisi enää ilman homeopatiaa!!!
mutta mulla on tuossa varattuna paketti, jossa aconitum pelkoon, cali-c selkäkipuun ja puutumiseen, arnica supistuksiin ja jälkikipuun sekä helium siltä varalta, että synnytys pysähtyy. Yritän muistaa tulla kertomaan kuinka kävi. Homeopatiaa olen muuten käyttänyt pitkään.