Miten tukea tahattomassa lapsettomuudessa
Sisarukseni ja hänen puolisonsa mainitsivat ettei heidän lapsitoiveensa ole toteutunut nuoresta iästä, pitkästä yrittämisestä ja hartaasta toivomisesta huolimatta. Asia tietenkin surettaa heidän puolestaan ja toivoisin voivani olla heille tukena. Kumpikin ovat ihania ihmisiä ja surettaa hirveästi heidän puolestaan että ovat joutuneet kohtaamaan tällaisen kriisin omassa elämässään. En vain oikein tiedä miten voisi ilmaista tukea kuin ottamalla osaa. Asia kun on todella kipeä, enkä haluaisi vahingossa sanoa mitään väärää, mutta pelkkä pahoittelu ei tunnu kovin kummoiselta.
Kommentit (3)
Mä kysyisin, miten paljon on tutkittu ja mikä on syy. Ja onko vaihtoehtoisia ajatuksia. Mitään en tuputtaisi ratkaisuksi vaan kuuntelisin mitä kertovat. Ja aina voi sanoa, että kuuntelen ja olen tukena. Eihän sitä muuta voi. Lapsettomuus hyvin yleistä nykyään ja koskettaa monia.
Voihan sitä kysyä, että haluavatko he puhua asiasta. Heidän kannattaa selvittää eri hoitovaihtoehtoja, jos he kokevat hoidot mahdollisiksi.
Lapsettomien yhdistyksellä, Simpukalla, on vertaistukiryhmiä jamuutakin toimintaa.
Onko tutkittu syitä miksi, neuvo lääkäriin jos ei ole.