Miksi passia ei tarkastettu?
Matkustin käsimatkatavaralla Oulusta Helsinkiin ja sieltä Tukholmaan. Matkustin myöhemmin Tukholmasta Helsingin kautta Ouluun. Kysymykseni kuuluu: miksi passiani ei tarkastettu kertaakaan matkan aikana?Olin tehnyt checkin-in ja ostanut liput netistä. Periaatteessa voisin siis ostaa liput kenen tahansa nimissä ja matkustaa niillä koska passia ei tarkasteta? eikö tämä ole vähän outoa?
Kommentit (12)
Mullakin tarkastettiin Helsinki-Oslo -lennolle mennessä kuulemma vain siksi, koska oli jatkolento Norjasta Pohjoismaiden ulkopuolelle..
EU, ootko kuullu :D ja pohjoismaiden välillä on vielä joku oma liittonsa lisänä
[quote author="Vierailija" time="10.06.2015 klo 18:24"]
Ei ole outoa, euroopan sisällä passikontrolli on löysempää. Ns schengen-rajoilla (esim suomen ja neuvostoliiton raja) on tiukempi passikontrolli.
[/quote]
Joo, Neuvostoliittoon on hirmu vaikea päästä.
Pohjoismaiden välillähän oli passivapaus jo ennen EU:takin, vanha juttu ettei tarvitse passia. Katsotaanko Ruotsin-laivaakaan käyttäessä mitään henkkareita keltään, en muista?
Tottakai olen Eu:sta kuullut. Sitä ihmettelen ettei tarkisteta että henkilö on juuri se joka lukee lipussa. Voisin siis matkustaa toisen ihmisen lipuilla jos hän on ne ostanut omalla nimellään tai lähteä maasta pois vaikka olisin etsintäkuulutettu? Kiinnostavaa. AP
ööö. et taida paljoa matkustella. Pohjoismaiden välillä on viimeksi tarvittu passi 11.7.1952 eli jos kerran 60 vuodessa matkustelet pohjoismaissa voisi tämän ihmetellä mutta...
Välillä turvatarkastuksessa katsotaan myös henkkarit. Pistokokeina katsovat että nimi täsmää passissa ja lipussa
[quote author="Vierailija" time="10.06.2015 klo 18:38"]Tottakai olen Eu:sta kuullut. Sitä ihmettelen ettei tarkisteta että henkilö on juuri se joka lukee lipussa. Voisin siis matkustaa toisen ihmisen lipuilla jos hän on ne ostanut omalla nimellään tai lähteä maasta pois vaikka olisin etsintäkuulutettu? Kiinnostavaa. AP
[/quote]
No jos haluat etsintäkuulutettuna maasta pois niin pääset ilman passia helpommin laivalla tai vaikka ihan vain kävelemällä rajan yli Ruotsiin tai Norjaan, ei se niin vaikeaa ole.
[quote author="Vierailija" time="10.06.2015 klo 18:30"][quote author="Vierailija" time="10.06.2015 klo 18:24"]
Ei ole outoa, euroopan sisällä passikontrolli on löysempää. Ns schengen-rajoilla (esim suomen ja neuvostoliiton raja) on tiukempi passikontrolli.
[/quote]
Joo, Neuvostoliittoon on hirmu vaikea päästä.
[/quote]
Aikamatkustamisessa on kyllä ihan järjetön byrokratia.
Ei ole outoa, euroopan sisällä passikontrolli on löysempää. Ns schengen-rajoilla (esim suomen ja neuvostoliiton raja) on tiukempi passikontrolli.