Nilkka nyrjähti.
Nilkka nyrjähti kadulla, liukkaalla, kaupasta tullessani. Kykenin kävelemään kotiin ( n. 700m). Nyt turvonnut, ei kipeä, mutta vihloo, jos astuu tietyllä tavalla. Ulkosyrjän luu kipeä, ei kestä nousemaan varpaille. Muuten ok. Ei kai murtunut?
Kommentit (3)
Tuskin murtui. Mutta nivelsiteet repesivät varmasti. Mulla kävi noin ja pahasti (juostessa, kova vauhti, koko paino nilkan päällä ja nilkka vääntyi ja kuului RAKS) ja siihen tuli ”sirumurtuma” eli nivelsiteet repäisi palan luuta mukanaan. Ei kipsattu, vaan oli liimaside. Edelleen 4kk tapahtuneesta se nilkka on kipeä mutta voin jo kövellä ja kevyesti juosta.
Jos olisi pahasti murtunut et kävelisi metriäkään. Hyvin voit odotella ja seurata vaikka vuorokauden. Jos kovasti turpoaa sit lääkäriin.
Onnea matkaan. Päivystys ja ensiapu ovat täynnä liukastelijoita. Varaudu pitkiin jonoihin, tai vaihtoehtoisesti jää kotiin tarkkailemaan tilannetta ja laita kylmä kääre helpottamaan nilkan turvotusta. Ota burana kipuun ja muista nesteytys. Lepää. Ehkä nilkka palautuu parissa päivässä, ehkä ei?
Kannattaa mennä päivystykseen, niin siellä osaavat sanoa.