Patti korvan juuressa. Onko vaarallinen?
Löysin muutama päivä sitten aivan oikean korvani edestä noin sentin kokoisen patin. Patin ympäristö ei muuten särje, mutta sen koskeminen tekee kipeää. Tällä kohdallahan sijaitsee korvasylkirauhanen ja myös muutama imusolmuke. Tiedän, että kyseessä voi olla sylkirauhasen kasvain tai imusolmukesyöpä. Mitään tauteja ei minulla ole pitkään aikaan ollut, joten mikään reaktiivinen tulehduspatti se ei ole.
Onko muilla ollut vastaavaa ja miten vaivan kanssa lopulta kävi? Kävin työterveyshoitajalla, joka painoi pattia kerran, sanoi, että antibiootti voisi olla hyvä, jos ei laske (mitään tulehdusoireita ei ole) ja käski tulla parin viikon päästä uudelleen, jos edelleen vaivaa.
Pelottaa aivan suunnattomasti! Tuntuu, että vaihtoehdot ovat syöpä tai sitten hyvänlaatuinen kasvain, joka täytyy kuitenkin leikata pois isossa kasvo-operaatiossa.
Kertokaa, että teillä on mennyt samanlainen patti itsestään ohi!
Kommentit (13)
Mene hyvä ihminen lääkäriin, unohda se työterveyshoitaja antibiootteineen.
Jos se on kipeä, ei tod. näk. ole syöpä. Voi olla hyvinkin sylkirauhasen tulehdus ja tarvitsee antibiootit. Lääkäriin.
Lääkäriin, vai luuletko että apu löytyy täältä?
Tarkenna, missä kohtaa? onko posken puolella vai korvanlehden ylä tai alapuolella vai takana. Saan sellaisen mielikuvan, että näet sen patin peilistä katsoessasi. Tuskin kannattaa kovasti painella tai puristella, tulee vain aremmaksi.
Jos se on kipeä, sinulla on todennäköisesti tulehdusta, mutta vastus ei taida löytyä täältä
On korvan etupuolella eli siis poskessa, mutta lähestulkoon kiinni korvassa. Kipua on vain painaessa. Jos avaan suun, patti ikään kuin katoaa leukaluun taakse. Peilistä katsottaessa ei näy, ainoastaan tuntuu sormella.
Menen kyllä ensi viikolla lääkäriin. Kysyin vain, onko muilla ollut vastaavaa ja mitä asialle tehtiin.
Ap
Nyt on pienentynyt jonkin verran. Ilmeisesti oli vain ilman näkyvää syytä turvonnut imusolmuke. Luojan kiitos, olin jo tosissani pelkäämässä kasvainta. Ap
Luultavasti kyseessä on sylkikivi korvanalussylkirauhasessa, se aiheuttaa tuollaisia oireita.
Hyvä ihminen, ei syöpää tarvitse pelätä se on ystävä rinnallasi ja kulkee kanssasi yhteistä matkaa. Toisinaan syöpä vie voiton jolloin ihminen siirtyy toiselle puolelle näin on siinä tapauksessa tarkoitettu.
Ei haittaa mitään, varsinkaan josctoisenkorvan vieressä ei ole pattia. Terv. keskuslääkäri
Mene lääkäriin, se tutkii.