Koronan takia sairaalaan joutuneet? Onko tauti ollut alusta lähtien vaikea vai onko vointi ollut hyvä ja sitten vaan romahtanut yhtäkkiä?
Mietin että pitääkö tässä pelätä omasta puolesta. Vointi ollut kyllä todella hyvä nämä kaikki tähän astiset sairauspäivät, melkein kuin ei olisi kipeä ollenkaan. Vieläkö voi romahdus tulla, vai onko sairaalaan joutuneilla ollut tauti alusta lähtien pahempi?
Kommentit (8)
Viikko lievää ja toinen viikko tulee se romahdus
Työkaveri 42 v ja miehen täti 68 v joutui molemmat teholle ennen joulua ja ovat vieläkin sairaalassa. Työkaveri sairasti kertomansa mukaan pikku nuhaa ja yskää reilun viikon ja kunto romahti sen jälkeen. Miehen tädillä nousi kuume 2 päivässä yli 40:een ja hänelle tuli hengitysvaikeuksia. Molemmat on muuten rokotettuja. Työkaverilla on jonkinasteen astma mut miehen täti on ihan perusterve. Kumpikaan ei oo ylipainoinen joten voi unohtaa höpinät siitä että vaan lihavat joutuu hengityskoneeseen.
Vierailija kirjoitti:
Viikko lievää ja toinen viikko tulee se romahdus
Mikä lasketaan lieväksi?
Eli kaikki on mahdollista. Ensin lievä ja sitten romahdus tai korkea kuume ja muut vaikeat oireet jo alusta lähtien. On tää kanssa yks s**tanan tauti.
30 v perusterve kovakuntoinen työkaveri sairaalaan. Suonensisäiset lääkkeet eivät tehonneet. Lopulta teholla 3 viikkoa koomassa ja heräsi halvaantuneena psykoosipotilaana. Ihmisraunio oli eikä koskaan toivu ennalleen.
Kyseessä influensssa v. 2018 ja oli influenssarokottamaton.
Ei tule romahdusta. Ole huoleti. Oireet olisi kertonut jo muusta.
Mun miesystävä sairasti koronaa melkein 2 kk. Altistui työtehtävissä ja jäi karanteeniin. Ekohen oireiden tullessa kävi pcr-testissä joka oli positiivinen. Hänellä oli yskää, nuhaa ja pientä kuumeilua kymmenkunta päivää ja sit vointi parani ja luuli jo parantuneensa ja ehti tehdä töitäkin viikon verran. Sit alkoi kurkkukipu uudelleen ja hän kävi pcr-testissä jonka mukaan korona edelleen. Samana iltana kun testitulos tuli alkoi karmea yskä eikä hän saanut happea. Pökertyi yöllä vessaan kotonaan mut tokeni sen verran että sai hätäkeskukseen soitettua. Lanssi haki sairaalaan. Lisähapelle joutui ja oli sairaalassa pari viikkoa. Tää oli jo marraskuun lopussa ja on vieläkin ihan toipilas. Hänellä on kaks rokotusta eikä mitään kroonista sairautta. Alle nelikymppinen on. Aika pelottavaa. Hoitajat oli sairaalassa sanonu että rokotteen teho on surkea ja silloinhan ei vielä omikron ollu alkanu täysillä levitä.
Virossa työkaveri sai rajun taudin heti ja neljäs päivä koomaan sairaalaan ja kuoli
Toinen siellä sairaalaan viikon jälkeen ja ei ollut teholla. Ihan puolikuntoisena vieläkin
Oli siis syksyllä jo