Miten helpottaa yöllistä yskää?
Flunssassa olen ja yöt menee yskiessä. Yskänlääkettä ei ole. Mikä avuksi? Sängynpääty nostettu jo.
Kommentit (7)
Mulla on yöpöydällä sokerittomia Mynthoneja tätä vsrtrn.
Hunajaa, haaleaa vettä.. ikkuna auki, viileä ilma helpottaa. Auringonhattu-uutetta ihan ulkoisesti iholle keuhkojen alueelle ja kaulaan.
[quote author="Vierailija" time="11.05.2015 klo 21:49"]Höyryhengitä ennen nukkumaan menoa. Kokeile myös jos lusikallinen hunajaa auttaisi.
Itse otin sängyn viereen ruisnappeja joita rouskutin menemään aina kun yskänkohtaus yllätti, ilman juomaa toki. Se helpotti vähän.
[/quote]
Unohtui mainita että tuo höyryhengitys ei auta. Kokeilin viime yönä.
Kokeilen hunajaa tänään.
Ap
Kostea ilma helpottaa, laita märkiä pyyhkeitä kuivumaan lähelle sänkyä. :) Meillä viileä ilma on talvella ainoa, joka auttaa lapsen kovaan yskään.
Termariin kuumaa teetä ja sit huikkaa aina kun yskittää. Auttaa! Jos tulee limaa, se pitää sylkeä pois. Itse levitin sanomalehden sängyn viereen ja syljeskelin limaa siihen aina yskäkohtauksen aikana. Se lima kutittaa siellä kurkussa. Tiedän, ällöttävää, mutta pahassa taudissa kaikki keinot on käytettävä.
Höyryhengitä ennen nukkumaan menoa. Kokeile myös jos lusikallinen hunajaa auttaisi.
Itse otin sängyn viereen ruisnappeja joita rouskutin menemään aina kun yskänkohtaus yllätti, ilman juomaa toki. Se helpotti vähän.