Minne kaikkialle suomen kieltä opiskellut voi työllistyä?
Haluaisin opiskella äidinkielenopettajaksi, pääaineena suomen kieli, sivuaineena opettajan pedagogiset opinnot sekä yleinen kirjallisuustiede tai kotimainen kirjallisuus.
Jos valmistuessani en haluaisikaan työskennellä opettajana, mihin muuhun ammatteihin koulutukseni olisi sopiva? Voitte ehdottaa myös sivuaineita, joista olisi hyötyä.
Kommentit (20)
Toimittaja - löytyy sivuaineopintoja
Tiedottaja
Asiantuntijatyöt, näitä voi olla vaikea löytää, mutta ainahan voi perustaa esim. oman konsulttifirman
Kiitos paljon! Toimittajan työhön hyvä sivuaine olisikin varmaan viestintä? T. ap
Olisiko vielä lisää ehdotuksia? T. ap
muusikko, kääntäjä, mainostoimistoon (mainokset usein sanoilla leikkimistä)...
Av-palsta. Voit auttaa elämän koululaisia oiko lukemisessa.
Copywriter (hyvin palkattu!). Sivuaineeksi markkinointi.
Siistijä, varastomies, kassatyöntekijä jne.
Olisiko vielä lisää vaihtoehtoja? Hyviä on jo tullutkin, kiitos niistä :) T. ap
Vähän kaikenlaisiin hommiin. Usein työpaikkailmoituksissa mainitaan vain "soveltuva korkeakoulututkinto", joten jos osaa perustella, miksi suomen kieltä pääaineenaan lukenut on sopiva johonkin näennäisesti ei-mitenkään-liittyvään hommaan, niin töitä voi saada. Humanistien vahvuuksia kuitenkin ovat mm. laaja yleissivistys, hyvät viestintätaidot ja kielitaito, suomen kielen osaaminen, laajojen kokonaisuuksien hallinta jne.
Kannattaa katsella yliopistojen sivuilta tilastoja siitä, mihin mistäkin koulutusohjelmasta/pääaineesta on työllistytty, mukana on usein yllätyksiä :)
Kirjailija, käsikirjoittaja, juontaja, edustaja, haastattelija, tapahtumajärjestäjä... Usein suomen kieltä opiskelevat ovat muutenkin kielellisesti lahjakkaita, pienellä lisäopiskelulla voisi toimia vaikka kääntäjänä :)
Itse olen tehnyt urani äidinkielenopettajana. Opiskelin sivuaineina kotimaista kirjallisuutta, kasvatustiedettä ja tiedotusoppia. Jos olisin heti opintojen jälkeen alkanut kartuttaa kokemusta, olisin toiselta viralliselta ammatiltani toimittaja. Pelkillä opinnoilla ei tee toimittajantyössä mitään, jos ei opettajankaan :P
Olisi kiva kuulla vieläkin lisää mahdollisia ammatteja :) T. ap
Työtön.
Äidinkielen ja kirjallisuuden opettajan lisäksi S2-opettajille eli suomi toisena kielenä -opettajille on kysyntää.
[quote author="Vierailija" time="09.05.2015 klo 20:18"]Kiitos paljon! Toimittajan työhön hyvä sivuaine olisikin varmaan viestintä? T. ap
[/quote]
Tärkeämpää on saada juttuja kaupaksi, pelkillä opinnoilla ei toimittajaksi pääse.
Näköjään Helsingissä valtiotieteellisen tiedekunnan ulkopuolisille opiskelijoille ei myönnetä sivuaineoikeutta viestintään. Eli pitää opiskella avoimen kautta jos kiinnostaa. http://www.helsinki.fi/viestinta/opiskelu/sivuaine/rajoitettu.html
Tiedottaja, toimittaja, järjestötyöntekijä, järjestösihteeri, rehtori,
Itselläni pääaineena kirjallisuus, sivuaineina suomi, aineenopettajan pedagogiset, s2, viestintä, kauppatieteitä jne. Luen kahdeksaa ainetta.
toimittaja,
kirjastot (tästä en ole ihan varma, taitaa olla aika haluttu työpaikka, joihin vaaditaan spesifistä koulutusta)
ja onhan joitakin töitä, joihin halutaan jokin koulutus, mutta ei niinkään väliä, mikä se on. esim. erilaiset projektityöt.