Koiraihmiset: miksi koira ulvoo tauotta?
Naapurista kuuluu kolmatta vuorokautta koiran ulinaa. Ulvoo ainakin aamuyön ajan ja puolille päivin joka päivä. Onko ihan normaalia vai onko joku hätä? Aikuinen koira kyseessä.
Kommentit (12)
En tiedä onko yksin, kerrostalossa asutaan, en osaa sanoa onko naapurissa ketään kotona. Voiko eroahdistus puhjeta aikuiselle koiralle ihan yllättäin? Aiemmin ei ole ulvonut. Mitä pitäisi tehdä? Tai siis miten tuosta pitäisi omistajalle huomauttaa ettei loukkaannu?
Ulvooko tosiaan tauotta kolmatta vuorokautta? Ettei olis omistajalle käynyt jotain?
Onko naapurissa ketään kotona, joku kuollut? Tai omistajalla alkanut työ/opiskelu/harrastussiihen aikaan.
Voit kysyä omistajalta, että onko tietoinen että koira ulvoo yksin ollessaan. Monesti eivät itse tiedä. Ystävällisesti kun kysyy, niin turha siitä loukkaantua :)
Asunnossa voi olla joku hätä. Tulee myös mieleen, että koira on voitu tuoda hoitoon ja nyt ulvoo vieraassa paikassa. Soita ovikelloa ja kysy.
[quote author="Vierailija" time="05.05.2015 klo 07:52"]Nartun perään.
[/quote]
Juu, joku tyttökoira on laittanut pimppihajua pihalle. Tai sitten se on yksin ja ulvoo kurjuuttaan.
Kannattaa laittaa ilmoitustaululle lappu (tai postiluukusta jos on varma että mistä asunnosta se kuuluu), johon pistää ilmoitusluontoisesti että koira ulvoo, oletteko tietoisia. Tuskin siellä kukaan on kotona jos se tauotta volisee.
Meilläkin koira jää kiltisti yksin, touhuilee aktivointipelien kanssa noin vartin ja sitten ulvoo noin 5 min ja sit alkaa nukkumaan. Mutta jos en ois videoinu tota koiraa mitä se täällä puuhaa niin olisin siinä uskossa että se on kiltisti täällä koko ajan kun se tyytyväisenä jää kotiin ja kömpii aina omasta pedistä ylös kun tullaan takasi.
Ap, mitä tauotta ulvomista se on, jos koira ulvoo aamuisin ja aamupäivisin, mutta on muulloin hiljaa?
Tuollainen johtuu siitä, että koira on jätetty yksin. Taitaa omistajalla olla aamuvuoroja nyt. Kannattaa jutella omistajan kanssa, hän ei välttämättä tiedä, että koiralla on eroahdistus päällä.
Koirille myydään mm. haukkupantoja, jotka ruiskauttavat ilmoille koirien epämiellyttäväksi mieltämää (sinänsä täysin vaaratonta) hajua, jos koira haukkuu tai ulvoo. Loppuu ulvominen aika pian... Suosittele naapurille, löytyy mm. täältä:
http://www.lemmikille.com/haukunestopannat.php
[quote author="Vierailija" time="05.05.2015 klo 07:22"]
Naapurista kuuluu kolmatta vuorokautta koiran ulinaa. Ulvoo ainakin aamuyön ajan ja puolille päivin joka päivä. Onko ihan normaalia vai onko joku hätä? Aikuinen koira kyseessä.
[/quote]
Ei oo hätä, se rakastaa elämää .. opettele sinäkin
onko jätetty yksin? yrittää saada laumaansa kasaan tai sitten ulvoo juoksuisten narttujen perään
Eroahdistus?