Reserviläiskirje sivarille
Kenelle reserviläiskirje lähetetään? Saavatko sivarit niitä myös?
Itse ajattelisin, että sivari ei voi olla reservissä.
Kommentit (9)
Kiitos, naiset, kun perustatte ketjuja, jotka vahvistavat antamaanne jo muutenkin avutonta kuvaa itsistänne.
Sivareille tulee ilmoitus että pääsee itärintamalle miinanpolkijaksi.
Siviilipalvelusmiehet eivät kuulu reserviin.
Kiinnostaa tuleeko sellainen myös pysyvästi ulkomailla asuvalle (ei ole sivari).
[quote author="Vierailija" time="04.05.2015 klo 13:58"]Kiinnostaa tuleeko sellainen myös pysyvästi ulkomailla asuvalle (ei ole sivari).
[/quote]
Ei tule vakituisesti ulkomailla asuville.
[quote author="Vierailija" time="04.05.2015 klo 13:58"]
Kiinnostaa tuleeko sellainen myös pysyvästi ulkomailla asuvalle (ei ole sivari).
[/quote]
Ei tule kirjettä.
Sivarina jään lohduttamaan sotaleskiä kotirintamalle.
Ei ollut sijoitusta minulle, ei kyllä ammatinkaan kohdalla mitään vaikka maanviljelijä olen. Kävin tekemäsä väjestörekisterisivuille korjauksen ammatti-kohtaan. Luin että 80 prosenttia alle 35:sista kirjeensaaneista(eli kaiketi reserviin kuuluvista) olisi sijoitettuna johonkin eli neljällä viiestä kirjeen saaneesta lukis siotuspaikasa jotain. Kai sitten tyydyttäävn arvosanan saanu rynkkymies ei ole sijotettavissa mihinkään. No ei haittaa kyllä yhtään. Minusta tulee sitten täydennysjoukkoa eli lisäravintoa tykeille tai joudun johonki ties mihin porukkaan. Taitaa alle kolmikymppiset olla sielä eturintamassa eemmänkin sitten ehkä, niinku myös viime sodissa
Eipä ollut alle 40v timpurillekkaan käyttöä, voin hoidella sit eturintaman poikien nuoria vaimoja kotopuolessa, pitäähän jonkun jäädä lohduttamaankin =)