Kellään muulla lasta, joka tykkää etäopetuksesta?
Oma yläasteikäinen pitäisi siitä enemmän. Sanoo, että on rennompaa.
Kommentit (17)
seiskaluokkalainen poika jäis mielellään etään
Kyllä teini voisi olla etänä mielellään.
Lukiolainen oikein toivoo aina, että tulisi taas etäopeusjakso. Monta niitä on ollutkin ja tykännyt on.
Yläkoululainen on sopeutuva, sille käy hyvin kaikki.
Alakoululainen ei niin fanita etäkoulua, koska silloin välituntileikit jää väliin. Mutta nyt hänkin olisi halunnut mieluummin etäkouluun.
Meillä kaikki lapset tykkäävät etäkoulusta. Lapset 8-luokalla ja lukion 1 ja 2 luokilla.
Lukiolainen toivoo etäopetusta. Täällä asuinmaassamme tehtiin tutkimus, jonka mukaan etäopetuksella oli positiivinen vaikutus lukioikäisiin.
Kai oppilaat tykkää, kun ei tarvitse herätä aikaisin. Sen kun laittaa herätyksen 7.55, jotta ehtii kasin tunnille Teamsiin. Ulkona ei käydä kertaakaan päivän aikana, sängyssä ollaan koko päivä ja vielä iltakin. Mikäs siinä.
Kasiluokkalainen meillä toivoisi etäkoulua taas hetkeksi, saa keskityttyä tehtäviin paremmin rauhassa kotona.
Meillä ainakin kuudesluokkalainen oikein toivoo, että mahdollisimman pian jäätäisiin etäopetukseen. Kokee sen turvallisemmaksi kun perheessä riskiryhmäläinen ja oppii paremmin kodin rauhassa kuin hälyisessä luokassa. Aina pärjännyt koulussa tosi hyvin, myös etäopetuksessa eli ei haittaisi vaikka oltaisiin etänä koko kevät...
Meillä yläaste ikäinen tykkäsi etäkoulusta. Keskittyy paremmin kun ei ole hälinää. Sen ikäiset pärjää jo itsenäisesti tietokoneen ja koulujuttujen kanssa.
Meidän lukiossa olevat lapset ovat tykänneet etäopetuksessa. Heillä on melko pitkä koulumatka niin ovat tyytyväisiä kun saa nukkua pidempään jos on etänä.
Teini tykkäisi etäkoulusta. Luokka on levoton ja täynnä todella lapsellista sakkia, jonka kanssa opettajien aika kuluu kurinpitoon. Etäkoulussa helpompi vältellä kiusaavia ja mölyäviä tyyppejä ja enemmän omaehtoista opiskelua. Olemme pohtineet keinoja koulun vaihtoon, mutta vaikea päästä kulkemaan naapurikuntaan, eikä juuri nyt muuttokaan ole sopiva vaihtoehto
Eihän etäkoulu kaikille sovi, mutta omat lapseni jäisi ihan mielellään etäopetukseen. Ja uskon että pärjäsivät ihan hyvin. Varsinkin ääniherkälle lapselle etäopetus olisi erittäin hyvä vaihtoehto, kun saisi keskittyä opiskeluun ilman häiriötekijöitä.
Tottakai, siihen asti kunnes edessä on koejakso tai kirjoitukset. Saisi nukkua pidempään ja koulu veisi vähemmän aikaa. Saisi myös keskittyä paremmin harrastukseen.
Oppimistulokset niissä ei niin tärkeissä aineissa muutu (eli niissä mitä ei kirjoita). Mutta kyllä se ikävä voi tulla myöhemmin eteen niissä aineissa, jotka kirjoittaa, vaikka etäkoulu tuntuisikin kivalta ja kevyemmältä.
Yläkoululainen tykkää, mutta ammattikoululainen ei.
Meillä alakuolulainen, jota kiusataan koulussa tykkää etäkoulusta.
No on.