Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ajatuksia herättää, kun bloggaajien elämä on AV:lla ruodittavaa?

Vierailija
01.05.2015 |

Tulisiko keskustelua rajoittaa?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kysymys. Vähän se herättää kysymyksiä kun osa ketjuista saa kellua täällä yli tuhannen kommentin kanssa ja osa taas häviää ennen kun ehtii kissaa sanoa. Millä logiikalla niitä valvotaan ja poistetaan...?

Vierailija
2/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovasti ainakin yritetään kun ketjuja poistuu jatkuvalla syötöllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että he ovat täällä itse hakemassa huomiota käänteisellä menetelmällä: haukkuvat itseään, että saisivat kalasteltua huomiota ja kehuja. Mikä tahansa huomio kun on ekshibitionistille intohimo. Olen sitä mieltä, että blogikeskustelut pitää siirtää palstalta kokonaan pois. Silkkaa mainostusta.

Vierailija
4/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän joo mielivaltaisesti poistetaan välillä ketjuja. Minä näen sen niin, että jos ihminen pitää julkista blogia, kyllä hänestä saa keskustella. Toki hyvällä maulla, täällä on välillä tosi rumaa kielenkäyttöä.

Vierailija
5/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kenestä tahansa saa keskustella mutta miten, siinä se pointti. Blogihullut eli pakkomielteiset blogaajien stalkkerivihaajat voivat mun puolesta mennä hakemaan apua ongelmaansa lääkärisedältä kun taas blogeista ja bloggaamisesta ilmiönä on kiinnostavaa jutella. Täysjärkisten kanssa. Nimimerkkien pakollisuus olisi hyvä asia että blogihullut eivät keskustelisi monena eri persoonana itse itsensä kanssa. Tämä voisi siistiä keskustelua jatehdä siitä kiinnostavampaa.

Vierailija
6/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun olin pentu, kylillä oli joukko juoruämmiä, jotka puhuivat suut vaahdossa toisten ihmisten asioita. Mitään ne ei niistä tienneet, mutta kaikenmoista ne täytenä totena juorusivat eteenpäin.

Siihen maailman aikaan puheen syyksi riitti se, että henkilö, josta tarinoitiin, asui samassa pitäjässä. Tai naapuripitäjässä, jos vaan joku side oli. Vaikka entinen kotipaikka, miehen sukua omalla kylällä tai noin.

Niistä ajoista hetkeksi päästiin, kun ihmiset muutti enemmän kaupunkiin eikä siellä niin tunnettu toisiaan että olis heti haukuttu - siis puhuttu asioista.

Nyt ollaan taas yhtä suurta pitäjää, ja juorupiiri kokoontuu näillä uusilla tavoilla.

En pitänyt niistä silloin, enkä pidä nytkään.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kikkelis kokkelis, mitäs läksit.

Vierailija
8/8 |
02.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yhdeksän