Etäopetus: palataanpa asiaan muutaman viikon kuluttua!?
Nämä ns.asiantuntijat eivät itse ole ahtaissa luokissa ja kouluissa opettamassa. Kun oppilaita on koronassa luokalta, niin loppukuokka karanteeniin ja käytännössä opettajien on järjestettävä niille etäopetusta sen ohella, että osa ryhmistä on kouluissa. Entä kun opettajia sairastuu ja on pois: sijaisia ei yksinkertaisesti saada. Kuka opettaa luokkia silloin?!
Kommentit (32)
Ja sitten voivotellaan kuinka olisi pitänyt taas kuunnella Kiurua jolla oli paras tieto asiasta.
Joka vuosi koulussa pyörii flunssaa. Ei mitään uutta sen suhteen.
Olisi järkevämpää, että olisimme vaikka kuukauden hallitusta etäopetuksessa kuin saman kuukauden tilanteessa, jossa tosiaan koulun henkilökunta alkaa sairastella (ei aina sijaisia --> luokissa katsotaan videoita ja perseillään).
Myös oppilaita paljon pois -->sairastuneille/ karanteenilaisille tehtävät wilmassa muttei opetusta (kuten etäopetuksessa kuitenkin olisi).
Ja tervetuloa yläkouluun katsomaan, kuinka maskeja pidetään ja nyt lisänä uusi - kotitestit. Kuinkahan moni niistä lopulta päätyy oikeaoppisesti nenään?
Vierailija kirjoitti:
Olisi järkevämpää, että olisimme vaikka kuukauden hallitusta etäopetuksessa kuin saman kuukauden tilanteessa, jossa tosiaan koulun henkilökunta alkaa sairastella (ei aina sijaisia --> luokissa katsotaan videoita ja perseillään).
Myös oppilaita paljon pois -->sairastuneille/ karanteenilaisille tehtävät wilmassa muttei opetusta (kuten etäopetuksessa kuitenkin olisi).Ja tervetuloa yläkouluun katsomaan, kuinka maskeja pidetään ja nyt lisänä uusi - kotitestit. Kuinkahan moni niistä lopulta päätyy oikeaoppisesti nenään?
Niin ja jos testejä ei tehdä kouluissa niin eihän kukaan valvo, tehdäänkö niitä lainkaan! Veronmaksajien rahojen tuhlausta ostaa satojatuhansia kotitestejä viikossa! Ei mitään järkeä. No, eihän järkeä ole kuunneltu koko aikana tässä asiassa.
Vierailija kirjoitti:
Karanteenissa ei ole opetusta.
Eli kaikista huonoin vaihtoehto! Karanteenirumba voi pilata aina uudestaan ja uudestaan opetuksen samaltakin luokalta. Vpi v..u tätä järjen köyhyyttä!
Kevätlukukausi tulee olemaan yhtä karanteenia. Herää kysymys miten opetus hoidetaan tällöin?!
Itselläni nuori opiskelee käytännön alaa viimeistä vuotta. Etänä tätä ei pysty opiskelemaan. Miten tätä sirkusta hoidetaan käytännössä?
Karanteenipakko yhdestäkin koronasta tyhjentää tehokkaasti koulut jo muutamassa viikossa, kun olisi voinut aloittaa ensi maanantaina opetuksen suoraan etänä!! Loman jälkeen joka tapauksessa olisi turvallisempaa niin, kun osa on reissanut sukulaisissa ja hiihtokeskuksissa ja pyörinyt kauppakeskuksissa lomalla.
Kyllä nyt on tehty etäkoulusta aivan liian iso peikko. En kyllä aio äänestää Li Anderssonia ja Emma Karia tai heidän edustamia puolueita enää koskaan. Täysin joustamatonta ja vanhakantaista heidän ajattelunsa etäkoulusta. Se on hyvin marginaalinen pieni ryhmä, jotka etäkoulusta. Paljon sekavampaa ja suunnittelematonta tulee olemaan tämä lähiopetus lukuisine sijaisineen ja karanteeneineen. Kuka edes ehtii jäljittää näitä tartuntoja?
Lisäksi on kaupunkeja kuten Oulu, joka tekee aina omat ratkaisunsa, ei aseteta karanteeniin, hyvä jos kerrotaan altistumisista jne. Oulussa ainakin menneen syksyn aikana ajettiin koronatilanne pahaksi ihan tietoisesti lopettamalla karanteenit ja kaikki rajoitukset. Ilmeisesti teveydenhuolto pitää saada romahtamaan ennen kuin ymmärretään että tästä taudista ei sairastamalla päästä. Uusi tartunta voi tulla hyvinkin nopeasti edellisen jälkeen.
Tässähän tulee käymään niin, että parin viikon päästä laitetaan koulut etäopetukseen ja muita rajoitteita, sitten ne rajoitukset päättyvät sattumalta viikon 8 alusta, kun etelässä alkaa talvilomat ja päästään skimbaamaan pohjoiseen.
Miten tästä koronasta jaksetaan vouhottaa päivästä toiseen.Ja kyllä, olen ottanut kaikki rokotteet, käytän maskia ja turvavälejä mahdollisuuksien puitteissa. Mitä muuta voi enää tehdä? En jaksa tätä jauhamista enää.
Vierailija kirjoitti:
Ja sitten voivotellaan kuinka olisi pitänyt taas kuunnella Kiurua jolla oli paras tieto asiasta.
Ihan niin kuin syksyllä, kun Kiuru olisi halunnut vetää varovaista linjaa, mutta Marin ja muut tyhjäpäät halusivat taas elää ja kokea.
Vierailija kirjoitti:
Miten tästä koronasta jaksetaan vouhottaa päivästä toiseen.Ja kyllä, olen ottanut kaikki rokotteet, käytän maskia ja turvavälejä mahdollisuuksien puitteissa. Mitä muuta voi enää tehdä? En jaksa tätä jauhamista enää.
Vähästäpä uuvuit. Jaxuhalit!
Vierailija kirjoitti:
Kevätlukukausi tulee olemaan yhtä karanteenia. Herää kysymys miten opetus hoidetaan tällöin?!
Itselläni nuori opiskelee käytännön alaa viimeistä vuotta. Etänä tätä ei pysty opiskelemaan. Miten tätä sirkusta hoidetaan käytännössä?
Yhtä sirkusta tämä suomalainen koronantorjunta tosiaan on. Taas nähtiin, ettei mitään kyetä tekemään ajoissa eikä ylipäänsä juuri tekemään mitään. Soudetaan ja huovataan, kielletään jotain mutta sallitaan toista ihan ristiriitaisin perustein ja jätetään virukselle mahdollisuuksia levitä. Edes maskipakkoa ei saada aikaiseksi, vaikka se on ollut käytössä useimmissa muissa maissa. Niinistön esittämä koronanyrkki olisi ollut tarpeen, koska Marinia ei selvästikään kiinnosta koronantorjunnan johtaminen - vaikka se on monessa muussa maassa nimenomaan pääministerin tehtävä.
Katsotaan mitkä on perjantain lukemat kun on 5 päivää käyty kouluissa kevittämässä tautia. Voihan se olla ettei ne luvut nouse yli 7 tuhannen? Johtuen siitä ettei ehditä testata enempää. Onhan ne todelliset tartunnat nytkin moninkertaisia testituloksiin nähden. Vahva veikkaus että pakon edessä etäkoulut alkaa 2-3 viikossa.
Eilen uutisoitiin:
Koulujen karanteenikäytäntöjä kovennetaan. Kiurun mukaan koululuokka ON jatkossa LAITETTAVA karanteeniin, mikäli luokassa ilmenee koronatapaus. Tämä tulee lisäämään etäkoulun määrää.
Ja tänään:
Koko koululuokka VOIDAAN ministeri Krista Kiurun (sd) mukaan VAIKEASSA TAUTITILANTEESSA asettaa karanteeniin, jos yksikin tartuntatapaus käy ilmi. Koululaisille suositetaan tarjottavaksi kaksi kotitestiä viikossa. Jos opetusryhmässä todetaan useita tartuntoja, testausta voidaan lisätä tartuntataudeista vastaavan lääkärin päätöksellä esimerkiksi 3–5 kertaan viikossa.
Katastrofi on valmis.
Milloin Suomen asiantuntijat ovat olleet oikeassa?
Kun korona päästettiin Suomeen?
Kun testaus ajettiin alas?
Kun koronakaranteeneista alettiin lipsumaan kouluissa?
Kun rajoituksista luovuttiin etupainotteisesti?
Kun otettiin koronapassi käyttöön?
Järjettömyydet ovat seuranneet toistaan.
Terv. kohta lomautettu
Olen kasilla ja kannatan etäkoulua ehdottomasti en todellakaa ole 10.1 hakemas sitä virusta ja tartuttmassa vanhempiani hallitus vois kuunnella Krista Kiurua! Ja igees on taas joku tyhmä ig tili joka tekee etäkoulu vastaisia julkaisuja ja on aikuinen jota asia ei koske ja häntä kannatavat aikuiset siellä kriittinen palaute hänelle on tullut Lapsilta ja Nuorilta että Näkyviin Aikuiset haluaa (Ei kaikki) että me Lapset haetaan sen kouluista kun he voivat olla suojassa etä töissä perustelen siihen että "Mikko 9v ei näe kaveria ja voi puhua hänen kanssaan Vain Fortnitessa" (Fortnite on pienten lasten keskuudessa oleva "Sota peli" Jossa he voivat kommunikoida mikkien kautta.) Taas Lapset ja Nuoret tajuaa parhaansa mennä Etäkouluun. Ja haastatteluissa kaikki on jotain 1-5 luokkalaisia joilla ei ole perusteltuja mielipiteitä kun he eivät ole ollut etä koulussa eivätkä tiedä mitä se on oikeasti vaan uskovat kaikki mitä niille tyrkytetään sitten taas ylä-astelaisten haastattelua vältetään ettei vahingossakaan tule etäkoulu myönteisyyttä.
Vierailija kirjoitti:
Joka vuosi koulussa pyörii flunssaa. Ei mitään uutta sen suhteen.
Olet kyllä liikuttava, että edelleen jaksat yrittää tätä kahden vuoden jälkeen.
Säälittävältä vaikutat mielipiteinesi, ja mitään vaikutusta tällä mantrallasi ei ole.
Minä olen tyystin kyllästynyt pääministeriimme. Eikö hänellä ole lainkaan tilannetajua?
Näin hän murjaisee tämän päivän lehdessä:
"Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd) ajoi etäopetusta kouluihin, vaikka Marinin mukaan asia oli käyty hallituksessa läpi ennen joulua ”hyvin perusteellisesti ja huolellisesti”.
Marinin mukaan asia oli käyty hallituksessa läpi ennen joulua ”hyvin perusteellisesti ja huolellisesti”.
– Tuolloin päädyttiin, ettei etäopetukseen siirrytä, joten sikäli ulostulo oli yllättävä, Marin sanoo HS:n haastattelussa."
No just. Siis ennen joulua käyty keskustelu pitäisi olla se, jonka mukaan eletään, vaikka pandemiatilanne on riistäytynyt täysin käsistä.
Mistä SDP on repaissyt tuon Sanna Marinin, joka ei muuta osaa kuin ajaa Suomea maailmalla naurettavaksi ja meillä taloudelliseen ahdinkoon.
Jos "ennen joulua" harkittiin jotain niin eihän siitä voi pitää kiinni jos tilanne muuttuu.
Täysi pelle koko Sanna Marin.
Karanteenissa ei ole opetusta.