otin reumalääkkeen ja nyt kamala flunssa
Plääh. Pistin sunnuntai-iltana Humiran ja eilen iski kamala flunssa päälle. Todi kurja olo. Tuntuu että olen jatkuvasti flunssassa nykyään. Onko muilla samanlaista? Tosin siitä tietenkin olen hyvilläni että pääsen nyt lääkkeen myötä liikkumaan paremmin (siis silloin kun en makaa kuumeessa vuoteen pohjalla).
Kommentit (17)
Otin masennuslääkkeeni ja ihan kamala flunssa on nyt päällä. So?
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 09:03"]Otin masennuslääkkeeni ja ihan kamala flunssa on nyt päällä. So?
[/quote]
Sä et taida nyt ymmärtää, että monet reumalääkkeet heikentää vastustuskykyä. Eli ap harmittelee tilannetta, että reuma helpottaa, mutta se tarkoittaa sitten paljon sairastelua.
Juu, no mulle tuli keuhkokuume ja sepsis, piti sitten laittaa reumalääke tauolle. Kai sitten mieluummin nivelkivut kuin hengenlähtö...
toinen reumaatikko
Mä kieltäydyin Humirasta sen sivuvaikutusten vuoksi. Tsemppiä!
Siis joo, tottakai reumalääkkeet heikentää vastustuskykyä, mutta ei siitä lääkkeestä silti sairastu, vaan sairastuminen vaatii tartunnan. Siksihän reumaatikkojen sipsitellaan ottavan flunssarokotukset jne. Itselleni ei tavosflinssat tule, vaikka en viitsi rokotettakaan hakea ( ei ple enää päiväkoti-ilkäisiä lapsia hakemassa tartuntaa kotiin) ja sairastan noin kerran kahdessa vuodessa reumalääkekoktailista huolimatta.
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 09:14"]Juu, no mulle tuli keuhkokuume ja sepsis, piti sitten laittaa reumalääke tauolle. Kai sitten mieluummin nivelkivut kuin hengenlähtö...
toinen reumaatikko
[/quote]
Voi ei, tuo on jo aika vakavaa. Oletko käyttänyt Humiraa? Itsellä oli aluksi käytössä etanersepti, mutta jatkuvien iriittien takia vaihdettiin humiraan. Ja humiran aloittamisesta lähtien olen sairastanut useita flunssia, vaikka vuosikausiin en ollut flunssia sairastellut. Sattumaako vai lääkkeestä johtuvaa?
Mulla on sama ongelma, aika helposti tarttuu kaikki, mutta kyllä sen kestää koska reuma ei oireile ollenkaan.
Juu, Humira ja muutkin reumalääkkeet heikentävät vastustuskykyä.
Ja hei, niitä tartuntalähteitä on koko ajan ympärillä, hyvin vaikea välttää ellei kokoaan eristäydy muusta maailmasta.
Joo, ei tietenkään lääkkeestä sairastu, se vain alentaa vastustuskykyä. Itsellä pk-ikäinen poika ja hän sekä mies flunssassa viime viikolla. Mulla vointi oli ihan ok, ajattelin jo että säästyn tällä kertaa kun näytti muu perhe jo paranevan. Sitten pistin sunnuntaina ja eiköhän maanantaina alkanu tuntumaan että taitaa iskeä sittenkin. Nyt kuumetta 38 (mulla harvoin kuume on kovin korkea) ja kamala nuha & kurkkukipu.
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 09:12"]
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 09:03"]Otin masennuslääkkeeni ja ihan kamala flunssa on nyt päällä. So? [/quote] Sä et taida nyt ymmärtää, että monet reumalääkkeet heikentää vastustuskykyä. Eli ap harmittelee tilannetta, että reuma helpottaa, mutta se tarkoittaa sitten paljon sairastelua.
[/quote]
En minäkään tätä yhteyttä ymmärtänyt, kun ei siitä mitään avauksessa mainittu. Mutta joo, meilläkin on sairastettu viime viikolla kovasti, lapset kuumeessa ja oksennustaudissa.
ohis
Te, joille yhteys reumalääkkeen ja vastustuskyvyn välillä ei ole selvä, ajatelkaa näin: reuma on autoimmuunitauti. Siinä siis ihmisen oma puolustusjärjestelmä hyökkää omaa kehoa vastaan ja siitä seuraa jatkuva sisäsyntyinen tulehdustila. Luonnnollisesti tämmöistä lääkitään heikentämällä immuunipuolustusta niin paljon, että sen hyökkäys heikkenee ja tulehdus pienenee. Käytännössä kaikki reumalääkkeet tekevät näin, paitsi pelkät kipulääkkeet. Uudet biologiset lääkkeet ovat siinä tehokkaampia kuin esim solumyrkyt, mutta kaikki ne tähtäävät immuunipuolustuksen heikentämiseen.
Itsellä on trexan ja enbrel- yhdistelmä. Tästä huolimatta en kuitenkaan sairasta normaalia enempää, jonkun taudin parin vuoden välein. Eli ei reumalääkekoktailillakaan kaikkia maaiomassa liikkuvia tartunnanaiheuttajia saa, vaikka niitä koko ajan joka puolella onkin. Ongelma onkin sitten siinä, että joka kerta kun sairastan, olen sairaalakunnossa. Kaksinkertaisesti, koska sen lisäksi, että se tauti saa vomaa reumalääkkeestä, on lääke tietysti tauotettava taudin ajaksi ja sitten iskee reumakipu. Pahimmillaan sekin on invalidisoivaa.
[quote author="Vierailija" time="28.04.2015 klo 09:49"]Te, joille yhteys reumalääkkeen ja vastustuskyvyn välillä ei ole selvä, ajatelkaa näin: reuma on autoimmuunitauti. Siinä siis ihmisen oma puolustusjärjestelmä hyökkää omaa kehoa vastaan ja siitä seuraa jatkuva sisäsyntyinen tulehdustila. Luonnnollisesti tämmöistä lääkitään heikentämällä immuunipuolustusta niin paljon, että sen hyökkäys heikkenee ja tulehdus pienenee. Käytännössä kaikki reumalääkkeet tekevät näin, paitsi pelkät kipulääkkeet. Uudet biologiset lääkkeet ovat siinä tehokkaampia kuin esim solumyrkyt, mutta kaikki ne tähtäävät immuunipuolustuksen heikentämiseen.
Itsellä on trexan ja enbrel- yhdistelmä. Tästä huolimatta en kuitenkaan sairasta normaalia enempää, jonkun taudin parin vuoden välein. Eli ei reumalääkekoktailillakaan kaikkia maaiomassa liikkuvia tartunnanaiheuttajia saa, vaikka niitä koko ajan joka puolella onkin. Ongelma onkin sitten siinä, että joka kerta kun sairastan, olen sairaalakunnossa. Kaksinkertaisesti, koska sen lisäksi, että se tauti saa vomaa reumalääkkeestä, on lääke tietysti tauotettava taudin ajaksi ja sitten iskee reumakipu. Pahimmillaan sekin on invalidisoivaa.
[/quote]
Mulla oli aiemmin samat lääkkeet kuin sulla, enkä tosiaan ollut normaalia enempää flunssainen, oikeastaan todella harvoin. Nyt humiran aloittamisen jälkeen on ollut joku infektio tauti lähes joka toinen kk. Olisin kaivannut kokemuksia muilta humiran käyttäjiltä, onko tämä ihan normaalia? Johtuneeko sattumasta vai lääkkeestä? t.ap
Hei. Oon humiran käyttäjä. Olen säästynyt taudeilta. Nyt oli paha flunssa voimat meni täysin.
Huuliherpestä on pukannut paljon. Viimeksi ei tahtonut parantua millään.
Kipuja on nivelissä liekkö alkaa tehoa menettään lääke?
Kyllä uusia oireita on nyt tullut.
Yksi näppy olkapäässä ei tahdo lähteä poissa. Ollut varmaan kuukauden ajan. Vähän vesirokko " tapainen.
Minulla myös epäiltiin että ms - taudin puhkassut humira.
Outoja oireita vieläkin. Näkö ei ole aina tarkka. Kovasti puutumisia raajoissa, käsissä.
Silmäkipua.
Nielemisvaikeuksia enempi ja vähempi välillä hyvä.
Ja julmettu väsymys.
Tätäseon -nimimerkki, onko sinulla vielä ko. oireita (puutumista ja pistelyä raajoissa)? Miten oireet ovat edenneet? Itse olen käyttänyt 5 v Simponia. Nyt 2 kk ollut aaltoilevia oireita. Ensin tuli puutumisen oireet vasemmalle puolelle kehoa ja tämän jälkeen vatsavaivat. Vatsavaivat ovat nyt loppuneet ja puutuminen sekä pistely ovat palanneet. Lisäksi iholla ovat lisääntyneet hämähäkkisuonet ja kirsikkaluomet (cherry angiooma). Veriarvot ja mri-kuvat puhtaat.
Simpsoni, onko sinulla edelleen kertomiasi oireita? Itselläni myös reilu 5 vuotta Simponia takana ja maaliskuussa 2017 alkoi vastaavat oireet. Puutumisten ja vatsaoireiden jälkeen tuli vahva niska-hartiaseudun jumi sekä koko kropan lihasnykäykset. Nyt nämä oireet ovat alkaneet helpottaa. Simponi oli tauolla 3 kk, mutta nivelet alkoivat puutumaan ja tauotuksella ei ollut vaikutusta kuuvaamiini oireisiin. Itseäni on tutkittu neurologian puolella hyvinkin laajasti, mutta selittävää tekiää oireilulle ei olelöydetty. Itsellänikin mielessä uusi biologinen lääke tai asteittainen luopuminen niistä.
Mulla käytössä Trexan ja Humira ja olen flunssassa kuukauden välein. Raivostuttavaa. Saa nähdä helpottaako sitten, kun ei ole enää päiväkoti-ikäisiä kotona.
Eikö yhtään kohtalotoveria???