Päätös etäopetuksesta tehdään ehkä perjantaina
tai alkuviikosta.
Koulut alkavat maanantaina!!!
Eikö yhtään aiemmin voi päättää, oletuksena että reksit taas yhdessä viikonloppuyössä taikovat satojen oppilaiden ja kymmenien opettajien organisaatiot uuteen moodiin. Ja ehkä pakkaa jokaiselle ruokapaketin valmiiksi, se kun poliitikkojen mukaan Suomen koululaitoksen tärkein tehtävä.
Kommentit (5)
En myös käsitä miksi pitää ne päätökset venyttää viimetippaan? Siitä aiheutuu todella paljon hankaluuksia monille. Ylipäätään turhaa stressiä, ihan kuin ei korona olisi tarpeeksi suuri stressi itsessään. Nyt jo nähdään, että korona räjähtää käsiin. Enää vielä puuttuu että joka luokassa on se yksi tai kaksi omikronilasta tai teiniä, koko luokka saa tartunnan ekan viikon aikana ja ehtii tartuttaa kotona sisarukset ja vanhemmat, jotka taas tartuttavat työpaikoilla ja tarhoissa eteenpäin kaikki. Kohta pysähtyy koko Suomi koronaan. Nyt jo hoitoonpääsy päivystyksessä kestää 42 tuntia pk-seudulla. Ei mitään järkeä.
Niin eli opettajat ei tiedä mitä opetusta valmisrella ja oppilaat jää kotiin alkuviikoksi odottamaan päätöstä joka oli ihan ilmeinen jo kuukausi sitten.
Se johtuu siitä, että tämän hallituksen poliitikot ovat aivan täysiä veronmaksajan turhia ja hyödyttömiä painolasteja.
Ihan sanalla sanoen hysteeristä paskaa alkaa nyt ulisemaan jotain etäopetusta ylipäätään.
Jospa nyt voitaisiin varhaiskasvatuksessa tehdä niin että kotona olevien vanhempien lapset eivät tulisi päiväkotiin...vähemmän tartuntoja. Ja kohta ei kyllä ole niitä hoitajiakaan tarpeeksi.
Kyllä kypsyttää.
T. Ope