Kuinka humalaan pääsette esim 38% 50cl pullolla?
Niin, kuinka humalaan ja kuinka nopeaan tahtiin juotte ja miten juomis nopeus tai syöminen vaikuttaa humalaan?
Esimerkkejä ja muuta saa laittaa.
Kommentit (28)
riippuu, paljonko normaalisti juot, minkä ikäinen ja painoinen, mies vai nainen.
Salmarina kun vetää nopeasti niin saa jonkinlaisen nopean kännin.
Mukavasti lämmittää ja tulee enemmän juttutuulelle. Siinäpä se.
M 110kg
Ykkösellä kun vedän, niin kuolen. Kokeiltu on, monta kertaa.
Kun nopeasti vedän, niin pystyn ajaan autoa kännissä.
Kuinka paljon juotte, jotta olette tarpeeksi halutussa humala tilassa?
Kuinka jatkatte tilaa ilman että laskee ja milloin menee yli ja muisti pätkäisee yms?
Vierailija kirjoitti:
Kuinka paljon juotte, jotta olette tarpeeksi halutussa humala tilassa?
Kuinka jatkatte tilaa ilman että laskee ja milloin menee yli ja muisti pätkäisee yms?
Oma raja kulkee siellä n. 15-16 annoksen paikkeilla.
Hyvään humalaan. Olen alkoholisti ja juon usein, mutta tuo määrä riittää illalle. Nyt olen juonut noin puolet 32% pullosta kahdessa tunnissa ja pieni känni alkaa olla, vaikka olen joulusta asti juonut lähes joka päivä.
Jos sen jois kerralla ns "ykösellä", niin varmasti tulis hirveä olo ja kova humala. Jos joisin sen sitä tahtia kun alkoholia yleensä, niin pullo kestäisi vuoden tai pari ja kerralla ottaisin just sen yhden annoksen 4 cl. Voi vähän kihistä päässä kun verenkierto lisääntyy mutta eipä muuta.
Aika huono olo tulis, tykkään enemmän maistelusta kuin juomisesta
Tekisin vaikka parit drinkit miehelle ja itselleni, riippuen siitä mitä se 38% alkoholi on.
Niiden jälkeen ois olo sellainen kiva lämmin hellä eikä luvasssa olis jälkiseuraamuksia. Lantrinkiakin jäis vielä moneen drinkkiinkin
Miten tuon muka mittaa paitsi kunnon alkometrillä tai verikokeella?
Vierailija kirjoitti:
Ton verran läikkyy jo käsille.
Alkoholismin aiheuttama hermosairaus?
Noin 8 tuntia joisin tuota määrää. Yhtään enempää en uskaltaisikaan ottaa.
Vierailija kirjoitti:
kuolisin varmaan
Samoin. Hoikka ja kevyt naisihminen, alkoa käytän ehkä kerran vuodessa jonkun tervetuliaismaljan verran, joten tuon kun huitaisisin, niin todennäköisesti sammuisin varsin pian ja tukehtuisin oksennukseeni lopulta.
Siis kokonainen pikkupullo tiukkaa viinaa? En todellakaan pääsisi edes pohjaan asti ennen kuin yrjö lentäisi tai taju menisi. Oma paheeni on appelsiinilikööri, josta tuhmimpina päivinä juon 4 x 4cl pikkulasia. Pullossa on 75 cl, eli tuostakin voisin vetää neljät tai viidet kännit. Eli 50 cl olisi kolmet kännit, ei missään nimessä menisi alas yhdellä kertaa.
22% 75cl viini pullo noin kahdessa tunnissa, pääsen hyvään humalaan, muttei mene överiksi, sammu tai unohda mitään päivältä.
-27M 65kg
Mäyräkoiran verran annoksia.