Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kannattaako kiinteä korko?
25.04.2015 |
Asuntolainaa ollaan ottamassa ja nyt pohdiskellaan, kannattaako sitoa koko laina tai osa lainasta kymmeneksi vuodeksi kiinteään 2 prosentin korkoon. Ero siihen, mitä pankki tarjoaa (n. 1,4 marginaaleineen), tuntuu älyttömän pieneltä. Mutta onko koronnousu oikeasti näköpiirissä vielä moneen vuoteen?
Millaisen takaisinmaksusuunnitelman itse ottaisit tässä taloustilanteessa?
Kommentit (2)
Laskekaa kuinka kalliiksi se tulee, jos vaikka viiteen vuoteen ei korot nouse.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Onko riski, että rahaa tipahtaa jostain teille laina-aikana? Toisaalta haittaisiko mitään, jos rahaa tulisi ja lainan lyhentäminen ei kannattaisi ja voisitte sijoittaa muualle?
Miten suurta lainaa harkitsette?
Kyllähän ne korot ovat taatusti nousussa, jos on pidempää lainaa ottamassa, todennäköistä se on kyllä 10 vuoden aikanakin, mutta missä vaiheessa, niin sen vasta jälkikäteen tietää. Jenkit ovat uhitelleet koronnostolla ja siitä yleensä menee puolisen vuotta- vuosi, että Euroopassakin näin tapahtuu, mutta mennyt ei ole toki tae tulevasta.
Jos olisi suuri laina kyseessä, niin ottaisin ehkä osan kiinteällä. Kaksinkertaiset lyhennysmaksut ja järjestelypalkkiot saattaa kyllä mennä.