Ei voi olla totta - onko tee-se-itse-joululahjat-pino
poistettu??? Sitähän oli kasattu monta vuotta ja siitä löytyi monia kivoja askereluvinkkejä. :-((
Kommentit (12)
Jos tahdot, voin kopioida sen listan tähän.
Mitäs siinä ketjussa sitten oli, kun oli pitänyt mennä poistamaan?
Se olisi ollut tosi hyödyllinen ketju ja TÄYSIN ASIALLINEN!!!
Ideoita itse tehtäviin lahjoihin
ASKARTELUJA:
¿KAURAPUSSI
¿KANGASVÄREILLÄ PAINETTUJA TYYNYLIINOJA, LEIVINLIINOJA YMS. Paina vaikka lasten kädenjäljet kankaalle tai anna lasten itse taiteilla
¿PULLOLLE HUPPU, ESSU TAI PUSSI (itse tehdylle liköörille, mehulle, viinille tms.)
¿KYNTTILÄLYHDYT Lasipurkeista saa nättejä lyhtyjä lasimaalilla. Liimaa lasipurkin pinnalle merisuolaa tai hiekkaa tms.
¿KYNTTILÄT (kynttilämassasta (tai vanhoista kynttilän pätkistäkin) voi tehdä monenlaisia kynttilöitä. Samoin mehiläisvahasta. Vala kynttilä hiekkaan niin kynttilään tulee kaunis pinta. Muista myös geelikynttilät! Esim. pilttipurkit käy hyvin ja niin niihin ei mene hirveästi geeliä. Täytteeksi eli koristeeksi käy kaikki ei-palavat aineet: pienet foliopalat, kivet, hiekka, simpukankuoret, vanhat marmorikuulat, tonttulakkien kellot, Ja jos on näitä isompia ruokapiltti purkkeja sitten voi käyttää kaikkia aineita koristeina. Jättää vain ne syttyvät koristeeksi pohjalle ja vastaavasti sydänlanka alkaa turvallisesti vasta puolesta välistä purkkia, eli ei joudu missään vaiheessa tulen kanssa tekemisiin. Geeliä saa ostettua askarteluliikkeistä, samoin sydänlankaa. Geeliä löytyy erivärisinä ja kirkkaana. Joten edes sitä purkkia ei ole pakko maalata jos ei halua. Ja kannattaa ostaa myös jotain ihan sika halpoja kilokynttilöitä, ja koristella ne. Vahalevyjä, maaleja saa ostaa askarteluliikkeistä. Sit vaan niitä jonkun kivan alusen päälle ja sellofaaniin.
¿MAGNEETTEJA Askartelukaupoissa on myytävänä magneetteja. Magneetit voi liimata esim. leppäkertuksi maalattuun pieneen kiveen tai taikataikinasta tai savesta tehtyyn kuvioon esim. sydän tai tähti ja maalata ne. (magneettia liimatessa kannattaa tarkistaa kumpi on tarttuva puoli)
¿VALOKUVAKEHYS Joko kokonaan itse tehtynä tai sitten ostaa kaupasta valmiin ja koristelee sen itse
¿KÄDEN/JALANJÄLKI-TAULU (esim. taikataikinasta tehty)
¿OVIKRANSSI
¿KORVAKORUT Ainakin Sinooperista saa korvakorun ¿pohjia¿ joihin voi liimata tai vaikka ommella koristeet kiinni
¿VALOKUVA-ALBUMI jossa kuvia lapsista
HYÖTYLAHJOJA:
¿VILLASUKAT
¿KAULAHUIVI
¿LAPASET
¿LAUDELIINA/PEFLETTI
¿SAUNATYYNY (kuivia heiniä tyynyn sisälle, kankaan tulee olla tarpeeksi vahvaa)
¿PATALAPPU
¿KIRJANMERKKI
¿TYYNYLIINA/PUSSILAKANA johon on painettu kangasväreillä lasten käden/jalanjäljet
¿KAUPPAKASSI osta valkoinen peruskassi ja koristele se
¿WC-PAPERITELINE Pitkä suiro kangas joka taitetaan ensin kahtia ja sitten ommellaan " katkoviivat" ikään kuin katkaisemaan pötkön vaikka kolmeen osaan. Osat sen kokoisia että voi pujottaa rullan sisään. Päähän lenkki ripustusta varten. Kuvioiksi kangasvärillä vaikka vauvan kädenjälkiä
¿HEIJASTIMIA huopalevystä leikataan (voisi soveltua fleesekin puuvillakankaalla tukevoitettuna..) joku muoto esim. sydän/tähti/auto ym. Saman muotoinen, mutta hieman pienempi leikataan heijastinkankaasta tai leveästä heijastinnauhasta. Ommellaan päällekkäin suoralla tai siksak-ompeleella ja kiinnitettän taakse hakaneula
¿VÄRJÄTTY T-PAITA esim. Dylon-käsiväreillä
Ohje:
1.Kastele(/pese) valkoinen tai muu vaalea t-paita.
2.Kierrä paita keskeltä alkaen spiraalille ja kiinnitä tiukkaan kahdella ristikkäisellä kumilenkillä (=spiraalibatiikki).
3. Sekoita väriliuos pakkauksen ohjeiden mukaan. HUOM. Suolaa ei tarvita! Yhdestä paketista riittää ehkä jopa kymmeneen paitaan, jos värin ei tarvitse olla kovin vahva. MUISTA KÄYTTÄÄ KUMIHANSKOJA!
4. Maalaa paita väriliuoksella (käytä pienehköä lateksisivellintä tms.)
5. Sulje paita yöksi muovipussiin, aamulla avaa ja huuhtele.
Pese ensimmäiset kerrat erillään.
Tulee komeita spiraalikuvioita! Näitä voi tehdä lapsille ja nuorille, ja samalla tekniikalla onnistuvat mitkä tahansa tekstiilit: tyynyliinat, pussilakanat, pöytäliinat, yöpuvut ym.
¿KALENTERI Itse tehty kalenteri on persoonallinen ja hyödyllinen. Valitse esim. lapsista otetuista kuvista kuukauteen sopiva kuva, tietsikalla saa näppärästi tehtyä kalenteri osan.
¿ITSETEHTY JOULU-CD Poltetaan levylle joulumusiikkia, kanteen jouluisia kuvia
¿LINNUNRUOKAA Sulata kookosrasvaa ja sekoita siihen linnuille jyviä yms. Laita tyhjien jogurttipurkkien pohjalle siemensekoitusta, auringonkukansiemeniä jne. Sido lanka pitkäksi lenkiksi ja laita se roikkumaan reunalta pohjalle asti. Kaada päälle kookosrasvaa. Kun on jähmettynyt poista purkki. Kun annat sen lahjaksi, kannattaa valmis ruoka kietoa vaikka sellofaaniin niin ei rasvaa paperia.
¿KAUNEUDENHOITOON Kirjakaupassa on ilmestynyt kotikosmetiikkakirja suomalaiselle naiselle, jossa on tosi paljon hyviä ohjeita itse tehtyihin kauneudenhoitoaineisiin. Valitettavasti en muista tekijää, mutta kirjan nimi oli muistaakseni Ruusuvettä ja koivunlehtiä¿ Ajattelin ostaa opuksen ja tehdä sen mukaan esim. äidilleni ja siskolleni sekä kavereilleni itsetehtynä kasvovoidetta, kylpysuolaa ym. ja pakata ne nätisti.
RUOKALAHJOJA:
¿ITSETEHTYÄ LIKÖÖRIÄ (pullotettuna kauniisiin pikkupulloihin)
¿HILLOA TAI MARMELADIA
¿MAKEISIA
¿PIKKULEIPIÄ
¿KUIVAKAKKUJA
¿PULLAA
¿PIPARKAKKUTALO
¿SALAATINKASTIKE
¿SINAPPIA
¿KARKKIKARTIO Kartongista muotoillaan suppilo ja sen suuaukolle kiinnitetään ripustuslenkki. Täytetään karkeilla, pähkinöillä, kuivatuilla hedelmillä yms.
¿MARINOITUJA VALKOSIPULINKYNSIÄ
¿HERKKUKORI johon voi laittaa vaikka: Pieni piparkakkutalo, maustekakku, pikkuleipiä, itse tehtyä sinappia, hilloja, marmeladeja, itse tehtyjä karkkeja, kaupan konvehteja, glögiä, marinoituja valkosipulinkynsiä, juustoja, viiniä, pähkinöitä, patalaput, mausteita, osta monta erilaista teepakkausta ja laita yhteen koriin lajitelma niistä (hyvä idea varsinkin jos tekee useamman herkkukorin), hunajaa.
LAPSILLE:
¿KEPPIHEVONEN
¿NUKEN/BARBIEN VAATTEITA
¿PEHMOLELUJA
¿VAATTEITA
¿KÄSILAUKKU
¿HASSU KORISTETYYNY
¿PUUJALAT
¿LORUPUSSI...kirjasta etsitään kivoja loruja. Piirrellään kivoja kuvia pahville (esim. jokaiselle lorulle jokin loruun sopiva kuva). Kuvat väritetään, lorut kirjoitetaan kääntöpuolelle. Kontaktimuovi kortin molemmin puolin. Sitten kyhätään pieni pussukka ja lorut odottamaan pussiin lukijoita.
¿RAKENNUSPALIKAT Erimallisia puupalikoita lakattuina, maalattuina tai vain sileäksi hiottuina
¿LÖTKÖELÄIN Piirrä paperille esim. pupun ääriviivat, tikkaa reunat vain ja sisään herneitä ja vähän vanua. On ihana unikaveri, varsinkin kun tekee fleecestä.
¿HELMIÄ puusta tai jostain askartelumassasta tehtyjä helmiä, lisäksi voi laittaa ostettuja helmiä, paksua lankaa ja tylpän neulan
¿IKKUNAKORISTEET kalvoväreillä tehtynä
¿ROOLILEIKKEIHIN Tytölle voi ainakin tehdä prinsessa- ja keijutavaroita. Piippurassista kruunu, helmistä koruja, mekko kankaasta, keijunsiivet (rautalangasta ja pitsistä). Pojalle puusta miekka ja kankaasta vyö ja tuppi. Kaksipuolinen viitta, jolla voi vaikka lentää. Eläinasuja: häntä, korvat jne. Jännittävä idea voi olla myös aarre, jotain aivan simppeliä muunnettuna merkittäväksi. Esim. kultamaalilla spreijattu käpy, jolla on taikavaikutuksia.
Minulla on JOULUsuunnittelut ja JOULUlahjojen teko ja ostelu jo käynnissä! Ihanaa, kohta on taas JOULU!!! :)
Ainoastaan ihmiset olivat (vuosien ajan!!!) kertoneet omia vinkkejään joululahjojen tekoon. Harmittaa että sellaiset ketjut poistetaan, sehän oli tavallaan kansanperinnettä... Ja sitten nämä haukkumisketjut pyörivät täällä viikosta toiseen eikä kukaan puutu. Haluan sen ketjun takaisin!
Ei kai joulusuunnittelu ole elämättä jättämistä... Voi lapsiraukkoja (jos sinulle sellaisia on), teillä on kotona jouluna varmaan tosi lämmin ja jouluinen tunnelma... Et ilmeisesti hanki lahjojakaan kun elät tässä hetkessä ja kun vihdoin on jouluaatto, ovat kaupatkin kiinni. Vai oletko se sinä joka ryntäilee paniikissa viimehetken ostoksilla eikä keksi mitään lahjoja läheisille..? ;)
ihmiset ostaisivat mahdollisimman paljon valmista joulun alla.
Ja sille, joka " elää tässä hetkessä" ja todistelee sitä joulutorttujen leipomisella viime hetkessä sanon, että argumentaatiosi on heikkoa.
Minä leivon joulutorttuja yleensä heti, kun tarvikkeet ovat esillä kaupassa. Ne ovat niin hyviä. Tästä ei voi vetää johtopäätöstä, että en osaisi elää tätä hetkeä.
http: //www. vauva-lehti. fi/ keskustele /tm. asp?m=437678&p=&mpage=1&tmode=1&smode=1&key=pitk%E4%2Csuiro%2Ckangas%2Cjoka%2Ctaitetaan%2Censin%2Ckahtia&language=single
Kiitos todella paljon! Noista oli paljon hyötyä lahjasuunnitteluihini!!!
Pinossa oli kivoja vinkkejä lasten kanssa askarteluun vaikka ympäri vuoden. Koululaiseni saavat välillä puuskia, että pitäisi keksiä jotakin kivaa tekemistä, mutta olen tosi huono ideoimaan.
Kiitos sinulle, joka olit listannut !!! Hienoa!!
Itsekin mietin sitä jokin aika sitten, että pitää etsiä se ja katsoa jos alkaisi jo tekemään lahjoja valmiiksi. Mutta nyt se on sitten kadonnut...