Hyviä kokemuksia lastensuojelusta?
AV-palstalla parjataan kovasti lastensuojelutoimea ja sen työntekijöitä. Olisinkin kiinnostunut kuulemaan, onko palstailijoilla positiivisia ja hyviä kokemuksia sosiaalihuollosta ja sen työntekijöistä.
Kommentit (3)
Saimme asiantuntevaa ja moniammatillista apua perheeseen, kun teini alkoi käyttämään päihteitä ja rötöstelemään. Koen, että yhteistyö sujui niin hyvin kuin se voi tuollaisessa tilanteessa toimia (asia oli todella vaikea ja päätöksiä piti tehdä lyhyessä ajassa)
Mulla on lähes pelkästään hyviä kokemuksia. Itse tein itsestämme/lapsista ilmoituksen. Sosiaalityöntelijät mukavia ja ymmärtäväisiä. Ihana perhetyöntekijä, joka käy viikoittain meillä kotona, lähinnä juttelemassa lasten kanssa.
Positiivisia kokemuksia on Suomessa paljonkin, mutta tällä palstalla varmaan vaan yksittäisiä. Jos täällä tunnustaisi olleensa tyytyväinen lastensuojeluun, niin olisi 1. Huono äiti, koska on ylipäätään ollut asiakas 2. Huono foorumilainen, koska suhtautuisi viranomaisiin myönteisesti. Siksi on parempi pitää suu kiinni. Jos taas on itse ollut joskus lastensuojelun asiakkaana, niin tuskin viettää täällä aikaa. Ainakaan jos siis asiat on menny sijoituksen jälkeen hyvin. Esim. julkisuudessa esiintyneistä "selviytyjistä" monet suhtautuu positiivisesti vastaanottamaansa apuun, mutta ei niistä kukaan kyllä av-foorumilla pyöri.