Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laihdutus

Vierailija
21.04.2015 |

Moi!
Apua ja neuvoja kaipaan sekä tsemppiä. .
Miten olette muut jaksaneet laihduttaa raskauskilot?
Itsestäni taustaa.. olen 29v kolmen lapsen äiti (8v,5v ja 5kk) nuorimmaista imetän vielä.
Joka päivä tulee kyllä ulkoiltua mutta vauhti ei ole päätä huimaava mukana olevien lasten vauhtia mennään siis ja huonosti saan heitä tällä hetkellä hoitoon päiväsaikaan. Iltaisin ei ole enään pienimmän takia asiaa lähteä näköpiiristä, ainakaan ilman totaaliraivaria pieneltä. Mies on töiden takia paljon poissa kotoota joten hänestä ei juurikaan kannustajaksi ole :D
Yöt ovat meillä myös menneet aika hulinoinniksi kun pienellä tulee hampaitakin ja jotain hän touhottaa unissaan. Mistä ihmeestä siis revin sen innostuksen vielä laihduttamiseen?? Olen 169cm ja 74kg eli varaa olisi kyllä tippua ainakin 10kg. Väsymykseeni syön sen tunnistan mutta millä saan itsekuria lisää? Nyt tilanne vielä se että paino ei siis nouse eikä laske tein mitä vaan. Ollut jo 3kk sama. Aikasemmin paino vaan pudonnut parissa kk raskauden jälkeen. .

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin yksinkertaista. Turhat hiilihydraatit pois ruokavaliosta. Eli herkut, vaalea leipä, vaaleat makaronit jne... Tilalle lihatuotteita, täysjyväpastaa jne, ja paljon vihreetä. Ja lautasmalli siihen kuntoon että liha ja vihannekset ovat se päätuote ja hiilihydraatit eli vaikka se tumma pasta on vain lisuke. Tulet yllättymään kuinka kylläiseksi tunnet itsesi vaikka syöt paljon vähemmän energiaa kuin ennen. Eli laihdut.

Vierailija
2/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos viesteistä! Tummaa pastaa meillä jo syödäänkin ja kasviksia ja vihanneksia myös. ☺ mutta taitaa annoskokoni olla liian suuri.
Syön lasten kanssa samaan aikaan samaa ruokaa ja yleensä herkkupäivä on lauantaina. . Itse saatan tosin "palkita" itseni jollain herkulla jos olen kunniallaselvinnyt parin tunnin yöunilla koko päivästä. Ja pakko myöntää että sohva hohoukuttelee enemmän kun kotijumppa. Olenkin miettinyt että jos vaan säännöllisesti päivittäin repisi itsestään sen energian yhteen jumppaan niin tulisiko siitä ns automaattinen tapa joka lisää energiaa minulle? Onko kokemuksia? :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksinkertaisesti syöt enemmän kuin kulutat. Aikuisen naisen peruskulutus on aika pientä, jos ei ole kovin aktiivinen. Lisäksi kaikenlaisista pienistä herkuista ja palkinnoista kertyy yllättävän paljon kaloreita. Myös annoskoko on luultavasti liian iso. Mitä jos kirjaisit kaikki syömiset ylös ihan rehellisesti ja valehtelematta? Sitten voisit laskea, paljonko saat kaloreita. Kaloreiden laskeminen ja ruokien punnitseminen palauttaa jonkinlaisia realiteetteja syömiseen ja annoskokoihin.

Monen suomalaisen ruokavalio koostuu ravintoaineettomasta ja melko energiarikkaasta ruskeasta mössöstä, eli perunasta, kastikkeesta, pastasta, riisistä ja jonkinlaisesta lihasta tai eineksestä. Kasvispainotteinen ruoka on kevyttä, terveellistä ja erittäin hyvää, jos viitsii vähän opetella maustamista ja eri reseptejä. Ja toki myös lasten on hyvä syödä monipuolisesti. Eli ihan näitä ruokavalion perusasioitakin kannattaa miettiä, jos niissä olisi parannettavaa.

Ja liikuntaankin voi jäädä koukkuun. Kannattaa kokeilla jotain sellaista lajia, josta tykkää. Liikkuminen tuo energiaa ja on muuten hyväksi keholle, mutta muista, ettei sillä ole laihtumisen kannalta kovin suurta merkitystä. Laihtua voi ilman liikuntaa, mutta pelkällä liikunnalla laihtuminen on aika vaikeaa.

Vierailija
4/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku kommentoija tuossa edellä sanoikin että odota vuosi ja aloita sitten vasta, komppaan koko sydämestäni tätä henkilöä.

Imetät, valvot öitä, käytät lapsia ulkoilemassa ja pidät kotia pystyssä. Hienoa että jaksat ajatella pientä hienosäätöä ulkomuotoosi mutta noissakin on jo sellainen työsarka että tällaista lapsetonta hirvittää. Jää hyvällä omatunnolla sinne sohvalle ummistamaan silmiäsi hetkeksi mikäli vain tilanne sen sallii, maailma ei kaadu siihen yhtenä tiistaina kerran kuussa syötyyn viineriin lasten katseiden välttäessä. Syömisenne kuulostavat jo mallikelpoisilta, liikunnasta puhumattakaan.

Ehdit varmasti jopa sen kymmenen kiloa pudottaa mutta ethän vielä ota asiasta stressiä, tärkeintä on että koet itsesi energiseksi tilanteesi suomissa puitteissa, mikään kituutus ei tässä vaiheessa kuulosta hyvältä.

Ps. Enhän ole ainoa, jonka mielestä on sairasta hehkuttaa viikossa tms. ajassa ennalleen saadusta vartalosta ja olettaa että saman tulisi päteä muihinkin? Antakaa armoa itsellenne ja muille.

Vierailija
5/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vaan muutat jotain pikkujuttu esim. Ruokavaliossa ja kotona voi myös vähän jumppailla. Ohjeita löytyy esim YouTubesta. Sitten jos ei tehoa niin alat laihduttamaan vasta kun pienin on vähän kasvanut.

Vierailija
6/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin ja merkkaile kaloreita esim. Kiloklubiin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odota vuosi ja aloita sitten. Tai korkeintaan teet pieniä muutoksia ruokavalioon, tuo elämäntilanne on riittävän työläs ilman tiukkaa treeniaikataulua tai liian vähiä kaloreita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yksi