Isis ja Taliban lahtaavat toisiaan
Tekisivät työnsä edes perusteellisesti niin olisi maailma paljon parempi paikka asua ja elää:
Afgaanimedia: Isis ja Taliban julistivat toisilleen pyhän sodan
Tiistai 21.4.2015 klo 01.25
Afganistanin suurin verkkolehti Khaama Press kertoo kahden äärijärjestön Isisin ja Talibanin julistaneen toisilleen jihadin.
Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi (kuvassa) on kutsunut Taliban-johtaja Mullah Mohammad Omaria "hölmöksi ja lukutaidottomaksi sotapäälliköksi". (AP)
Khaama Press kertoo paikallisen Mashaal Radion julkaisseen raportin, jossa todetaan Islamilaiseksi valtioksi itseään kutsuvan jihadistijärjestö Isisin ja sunnalaisen ääriliikkeen Talibanin julistaneen toisilleen jihadin, eli islamiin liittyvän pyhän sodan.
Isis on viime vuosina valloittanut isoja alueita Syyriassa ja pohjoisessa Irakissa. Viimeaikaiset raportin kuitenkin kertovat järjestön myös menettäneen isoja osia valtaamistaan alueista. Taliban-liike sen sijaan hallitsi suurinta osaa Afganistanista vuosien 1996 ja 2001 välillä, minkä jälkeen Yhdysvallat ja Pohjoinen liitto syrjäyttivät sen vallasta.
Afgaanimedia kertoo viranomaislähteen saaneen käsiinsä dokumentteja, jotka toimivat osoituksena pyhän sodan julistuksesta.
Isisin ja Talibanin on aikaisemmin kerrottu ottaneen yhteen vain vähäisessä määrin, mutta ryhmien tiedetään vastustavan toisiaan. Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi on kutsunut Taliban-johtaja Mullah Mohammad Omaria "hölmöksi ja lukutaidottomaksi sotapäälliköksi". Talibanin taistelijoita on sen sijaan ohjeistettu estämään Isisin lipun esittäminen Afganistanissa.
Lähde: Khaama Press
VILLE HALONEN
ville.halonen@ilmedia.fi
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015042119554172_ul.shtml
Kommentit (7)
Hyvä, että pojille löyty yhteinen harrastus. Nyt pitäisi äkkiä rakentaa joku areena, jossa voivat sitten mitellä viimeiseen mieheen asti. Kirjaimellisesti :)
Pahiten sairaasta islamista kärsii islamilaiset itse.
Toivottavasti nuo ali-ihmiset tappavat toisiaan mahdollisimman tehokkaasti ja pitkään.
He eivät sovi tälle planeetalle.
Mikä näitä kahta maailman sairainta ryhmää yhdistää? Islam!
Hianoo.