Miten RKP voitaisi jättää oppositioon?
Mietinpähän vaan. Eilen tulosillassa sanottiin, että RKP on ollut hallituksessa ties miten pitkään, olikohan 60-luvulta asti. Miksi näin? Maan tapa? Mikseivät voisi jäädä oppositioon?
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 07:51"]Tarvitaan, että tulee riittävästi edustajia
Persut jää varmasti oppositioon
[/quote]
No voisihan sinne ottaa muunkin puolueen? Vai eikö?
Hyvä kysymys, mutta vastausta en tiedä, koska ihmettelee samaa itsekin!
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 07:50"]
Mietinpähän vaan. Eilen tulosillassa sanottiin, että RKP on ollut hallituksessa ties miten pitkään, olikohan 60-luvulta asti. Miksi näin? Maan tapa? Mikseivät voisi jäädä oppositioon?
[/quote]Vihreitä ei missään nimessä pidä päästää hallitukseen viherveroineen, todellinen suomen tuhopuolue!
RKP on helppo apupuolue: joustava kaikessa muussa paitsi pakkoruotsissa.
Toivottavasti RKP pysyy hallituksessa ikuisesti, koska ilman sitä Suomi-laiva uppoa.
nyt voitais tehdä historiaa ja jättää ne oppositioon, olis korkea aika jo
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 08:28"]nyt voitais tehdä historiaa ja jättää ne oppositioon, olis korkea aika jo
[/quote]
Samaa mieltä.
Vaalituloksen perusteella takiaispuolueista hallituspaikan ansaitsisi Vihreät.
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 07:51"]
Tarvitaan, että tulee riittävästi edustajia Persut jää varmasti oppositioon
[/quote]
Perussuomalaiset ei jää oppositioon
[quote author="Vierailija" time="20.04.2015 klo 08:11"]
Toivottavasti RKP pysyy hallituksessa ikuisesti, koska ilman sitä Suomi-laiva uppoa.
[/quote]
Eikä uppoa
RKP on aina hallituksessa, koska se myöntyy aina hallitusohjelmaan. Ei siinä ole sen kummempaa logiikkaa. Keskustan kanssa on paljon yhteistä, mm. maatalouden ja maaseudun asia.
Näidenkin vaalien jälkeen lähes mahdotonta jättää RKP oppositioon. Kyseessä on ollut hallituksesta toiseen luotettava apupuolue joka ei lähde sooloilemaan tai häivy hallituksesta kesken kauden. Heidät helppo pitää tyytyväisinä koska puolueella vain yksi todella tärkeä asia ja se selvillä jo hallitusneuvotteluissa. Kaikesta muusta voivat joustaa. On pienempi puolue kuin vihreät mutta vihreistä ei koskaan tiedä ovatko enää seuraavana päivänä edes hallituksessa vai eivät.
Tarvitaan, että tulee riittävästi edustajia
Persut jää varmasti oppositioon