Kuinka vaaleat saa tummista hiuksista värjäämällä?
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/dd/be/69/ddbe69178c82e47879e1a6050a673af7.jpg
Tukkani on värjäämätön ja noista eniten tuon 1B:n värinen.
Kuinka vaaleaksi siis tukkani saisi värjäämällä jos katsoo vaikka noita vaaleita värejä tuossa? 60 ja 613 ei varmaan ainakaan, mutta onnistuisiko vaikka 10?
Kommentit (5)
No ei yhtään vaaleat. Aina pitää tehdä vaalennus jos haluaa tummasta vaaleampaa.
Kyllä niistä saa ihan niin vaaleat kuin haluaa, mutta paljon värinpoistoa/blondausta se vaatii ja sävytystä siihen päälle, jos blondiksi mielit.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 22:21"]No ei yhtään vaaleat. Aina pitää tehdä vaalennus jos haluaa tummasta vaaleampaa.
[/quote]
Väärin. On olemassa myös vaalennusvärejä, joilla saa tummastakin hiuksesta aika vaalean kunhan se on värjäämätön. Koska lähtökohtasi on noin tumma niin vaalennusvärillä noista joku #27 #22 olisi mahdollinen ehkä. Ongelma on siinä että hiuksesta saa kyllä vaalean, mutta lämpimät pigmentit jäävät esiin koska värien taittokyky ei enää riitä. Hiuksesta tulee kyllä vaalea mutta kuparin/kullan sävyinen. Sen sijaan vaalennusaineella ja taittosävyllä saatetaan päästä hyvinkin vaaleaan lopputulokseen, tosin parasta olisi toteuttaa tämä muutos parilla eri kerralla.
Mene kampaajalle. Saat parhaan ja vaaleimman mahdollisen lopputuloksen.
[quote author="Vierailija" time="18.04.2015 klo 22:21"]No ei yhtään vaaleat. Aina pitää tehdä vaalennus jos haluaa tummasta vaaleampaa.
[/quote]
Kyllä minä ainakin olen saanut vaaleahkot hiukseni blondattua muutamia asteita värjäämällä ilman vaalennusainetta tai värinpoistoa. Myös kampaajani vaalentaa hiukseni värillä, ei vaalennusaineella.
Joudut tekemään värinpoiston.