Mimosan ja Mineten veikalle nimeksi Tommi vai Misael?
Meillä on siis todella kiperä pulma poikamme nimestä. Tommi ja Misael on ihan yhtäkivoja meistä.
Eli kysynkin teiltä, kumpi on muuten vaan kauniimpi/komeampi/parempi ja.. jatkammeko M-sarjaa lapsilla vai jatkammeko niin että perheemme miespuoliset ovat T-alkuisia ja me naispuoliset M-alkuisia? (mieheni nimi alkaa siis T-llä ja minun M-llä).
Perheen aikaisemmat lapset ovat Mimosa Annikka ja Minette Emilia.
Pojan nimikokonaisuus tulee olemaan siis:
Tommi ____ Elmeri (tähän on todella vaikea keksiä toista nimeä, ideoita?)
tai
Misael Santtu Elmeri
kumpi-parempi vai molempi-parempi?
Entä onko jotain muutosehdotuksia prinssin nimen suhteen? etunimi on joka tapauksessa Tommi tai Misael taikka jokin muu T tai M alkuinen. Kolmas nimi on Elmeri (kulkee miehen puolella suvussa, myös hänen toinen nimi.) Ja tuo Santtu on ihan muutenvain kaunis nimi, niinkuin Tommi ja Misaelkin :)
Ristiäiset on ensi lauantaina
Kamee jonka aivot on kohta ihan sekaisin nimipähkäilystä.. ;o)
Kommentit (18)
noista körömällin ehdotuksista iskivät: Miska, Mitja, Aatu (siis Tommin ja Elmerin väliin) En jaksa kaikkia erikseen rueta kommentoimaan..
stellanocturno ehdotti kolmea mukavaa etunimeä poitsulle joista yksi iskikin ja tosi paljon, nimittäin TIITUS! Sehän ois ihan loisto nimi.. katsotaan saisinko ukonkin siihen taivuteltua.. entäs mikä olisi hyvä toka nimi Tiitus ___ Elmeri
kamee
No kävisikö Tiitus Miska Elmeri tai Misael Tiitus Elmeri? Jälkimmäisessä voisi miettiä myös muotoa Elmer, silloin kaikki nimet olisivat konsonanttiloppuiset.
on aivan kauuuhian ihana:)taisi joku muukin jo ehottaa..ihan ku vilahus näin just ku olin kirjottamas tätä
eli ehdottomasti MISAEL. Tommi on ihan eri sarjaa. Tomiel ei muuten ollut hassumpi uusionimi ja Tiitus nyt sopii sisarus sarjaan jos siitä pidätte, mutta Misael on mielestäni paljon parempi.
ehdottelen jotain...
Tiitus Teo Elmeri
Tiitus Eemi Elmeri
Misael Elias Elmeri
Misael Mitja Elmeri
Misael Miiro Elmeri
Minusta nuo jo ehdottamani ja sua miellyttäneet
Tiitus Miska Elmeri
Tiitus Mitja Elmeri ja
Tiitus Aatu Elmeri kävisivät myös ihan hyvin, mutta muutama uusikin vielä:
Tiitus Tommi Elmeri
Tiitus Topi Elmeri
Tiitus Toivo Elmeri
Tiitus Rene Elmeri
Tiitus Miika Elmeri
Tiitus Arttu Elmeri
Tiitus Oula Elmeri
Tiitus Iikka Elmeri
Tiitus Tami Elmeri
Tiitus Otto Elmeri
Tommi on yksi omia suosikkejani, mutta kovasti eri tyylinen kuin tyttöjen kansainväliset nimet. Misael on minusta -anteeksi vaan - todella kumma ja ruma nimiväännös. Mikaelista tai Michaelista se lienee väännetty, oletan? Mutta siitä puuttuu minusta poikalapsen nimeen tarvittava komeus, vahvuus, reippaus. -el loppu on hyvä, mutta Misa on jotenkin liian neitimäinen pojalle, josta kasvaa vielä joskus aikuinen mies!
Tiitusta on ehdotettu ja se onkin jo paljon parempi.
Mutta mutta, tuli tuossa mieleen uniikkinimi Tomiel, joka sopisi minusta hienosti teidän tyttöjen veljelle ja jossa olisi lempinimenne yhdistettynä kompromissina?
Tomiel Tiitus Elmeri
Tomiel Santtu Elmeri
Perheen aikaisemmat lapset ovat Mimosa Annikka ja Minette Emilia.
on minusta paljon parempi. Itse kun en sarja-ajattelua harrasta:)
ei ole nimiväännös vaan vanha raamatullinen nimi.
Misael on minusta oikein nätti ja sopii sisarusten nimien kanssa todella hyvin,Tommi ei niinkään vaikka ihan ok nimi on sekin.
Tiitus,Taneli,Terho,Tapani,Toomas,Tomas,Tuomas,Totti sopisivat siskojen nimiin ehkä vähän enempi. Toisaalta,jos ei sillä " sopimisella" ole niinkään väliä niin itsessään Tommi on ihan reipas nimi!! :)
Muita M-nimiä voisi olla Marius,Marek ja Miio?
kuulostaa kivalta. Minä taas tykkään Tommista ensimmäisenä nimenä. olisi suloinen oma nimi pikkuveljelle. Säilytä se edes toisena nimenä, tytöllä kun on tuo Annikka niin on perheessä vähän Peppi Pitkätossu meininkiä.
Tommi on myös tosi kiva nimi, mutta minusta tytöillä on aika erikoiset nimet..varsinkin Minette niin Tommi tuntuu joukkoon jotenkin liian tavalliselta ;o)!!
Entä jos Tommi vaihtuiskin " muotoon" Tomiel(ois ihan ainoa!) tai Tommiel(1kaima)?Onko jo liian erikoisia???
Tommin ja Elmerin väliin ehdotan:
Tommi Santtu Elmeri(tääkin kävis tosi kivasti!)
Tommi Atte Elmeri
Tommi Milo Elmeri
Tommi Onni Elmeri
Tommi Samu Elmeri
Tommi Miska Elmeri
Tommi Mitja Elmeri
Tommi Veikka Elmeri
Tommi Taavi Elmeri
Tommi Aatu Elmeri
ja nimenomaan siitä syystä, että Tommi ei sovi sarjaan lainkaan vaikkei nimessä sinänsä olekaan mitään vikaa.
Tulee mieleen kuulemani veljessarja: Matteus, Markus, Luukas.... ja Pentti!
on t-alkuinen ja Tommin-tyylinen nimi. Minulle Misael on uusi tuttavuus, en aluksi tiennyt onko tytön vai pojan nimi..
Mutta päätös on teidän!
Misael on todella kaunis nimi ja sopii paremmin sisarussarjaan kuin Tommi. Tommi tuntuu olevan ihan eri sarjaa, kun se on niin erityylinen kuin Mimosa ja Minette. Jos isän nimi alkaa t:llä, se ei mielestäni ollenkaan haittaa, koska isä ei kuulu sisarussarjaan.
Misael on tyttöjen " henkinen" , Tommi ihan toisenlainen. Sisarussarja on tosiaankin eri kuin isä. Jos kuitenkin tahdotte miesten olevan T-linjalla, niin tyttöjen tyylisiä T-nimiäkin löytyy, esim minun mielestä
Tamino
Timotei
Tiitus