Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Todiste, että demokratia ei toimi: Vain 17 prosenttia BREXITin puolesta äänestäneistä ilmoitti asioiden muuttuneen parempaan suuntaan eron jälkeen

Vierailija
26.12.2021 |

Monet viisaat menneisyyden firuugit ovat puhuneet demokratiaa vastaan. He ovat todenneet, että asioista tietämättömien (joihin massat lukeutuu) ei pitäisi päättää maan asioista.

Jokaisten vaalien ja demokraattisten tulosten jälkeen saa lukea uutisia siitä, miten iso joukko äänestäneitä katuu valintojansa. Tämä joukko on tarpeeksi iso päättämään äärikysymyksistä - eihän Brexitissäkään puhuttu kuin muutamien prosenttien erotuksesta.

On selvinnyt tutkimuksista, että ainoastaan 17 prosenttia Brexitin puolesta äänestäneistä kokee, että ero on ollut positiivinen Iso-Britannialle.

Onkin syytä huolestua, että päätöksenteko on tällä tasolla.

Lähteitä:
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008500423.html
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ca1bf2ba-6222-4155-8fbe-c25c49cc5ecc

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestyshän oli vain neuvoa-antava , ei mitenkään hallitusta sitova. Idioottilauma kaappasi konservatiiveissä vallan ja tämä on lopputulos. Vika ei suinkaan ollut demokratian vaan sen puutteen.

Vierailija
2/2 |
26.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös se johdu EU:n suurvalta politiikasta ja savustamisesta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla