Auttakaa, Onko tämä paniikkikohtaus?
Esim kotona rauhassa lukiessa yhtäkkiä tuntuu kuin kuristaisi kurkusta enkä saa henkeä. Kestää pari sekuntia. Silloin kurkkuun sattuu, ja kun kuristus loppuu kurkku on kuiva. Pitää juoda vettä. Ei liity jännityksestä tms. Olen kärsinyt tästä jo 10 vuotta. Lääkäri tuhahti että on paniikkihäiriö mutta eikö siinä tilanteeseen liity ahdistusta/pelkoa tms epämillyttävää? Minulla kuristaa tilanteeseen riippumatta, yksin rentoutuessa esimerkiksi.
Kommentit (9)
No periaatteessa tommonen tuntemus usein liittyy paniikkikohtaukseen, mutta kestää kyllä pidempään kuin muutaman sekunnin ja yleensä myös muita oireita. Ja jos ei liity mitään jännitystilaa tai ahdistusta siihen niin kuulostaa kyllä aika epätodelliselta, että olisi paniikkikohtaus...
Mulla on paniikkihäiriö mutta tuollaista ei ole juurikaan ollut. Voisiko olla struuma tai jotain kilpirauhaseen liittyvää?
Paniikkia tuo on. Itselle tulee kans noita minipaniikkeja joskus ja sit välillä kunnon kohtaus. Annat mennä vaan ohi niin eivät pahene.
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 00:34"]Paniikkia tuo on. Itselle tulee kans noita minipaniikkeja joskus ja sit välillä kunnon kohtaus. Annat mennä vaan ohi niin eivät pahene.
[/quote]
Siis mistä mulle tulee paniikki? Kun olen ihan rauhakseen ja rentoutunut yksin kotona? On tullut poikaystävän luona sängyssä nukkumaan mentäessä, töissä yhtäkkiä kun olin yksin järjestelemässä, tv: tä katsellessa, työpaikkaruokalassa, junassa etc
Tuon aikana en saa ollenkaan henkeä, kurkku on kuin hiekkapaperia ja kuristunut umpeen. Jähmetyn aina ja oireen loputtua vedän henkeä syvään ja juon vettä. Ap
[quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 00:39"][quote author="Vierailija" time="09.04.2015 klo 00:34"]Paniikkia tuo on. Itselle tulee kans noita minipaniikkeja joskus ja sit välillä kunnon kohtaus. Annat mennä vaan ohi niin eivät pahene.
[/quote]
Siis mistä mulle tulee paniikki? Kun olen ihan rauhakseen ja rentoutunut yksin kotona? On tullut poikaystävän luona sängyssä nukkumaan mentäessä, töissä yhtäkkiä kun olin yksin järjestelemässä, tv: tä katsellessa, työpaikkaruokalassa, junassa etc
[/quote]
Siinähän se onkin kun se kohtaus voi tulla vaikka kaikki olisi ihan ok. Itselläni ollut diagnosoituna ph.n. 25 v, kohtaus tulee silloinkin vaikka olisin kuinka onnellinen, nukkunut hyvin jne.
Oletko hörhöillyt jonkun spiritismin parissa tms?
Paniikkihäiriöisiä paikalla??