Voiko koiran totuttaa ulkoilutettavaksi dronella?
Koira ei vedä hihnassa ja on erittäin oppivainen. Onko ketään kokeillut?
Ennen oli yleistä että koirat juoksutettiin autosta hihnasta, sellaista en suunnittele vaan työpäivän aikana vain käyttäisin lenkillä.
Kaverini on opettanut bordercollien vastaamaan skypepuheluun, se on hauska temppu vaikka koira ei jää kyllä siihen juttelemaan kun en ole sen edes kuullut koskaan haukkuvan mutta ymmärtää että siellä on ihminen kun tekee sen bordercollien päänheilutuksen nähdessään ihmisen. Kai sitten ei ole hajut kohdallaan tai muuta kun ei jää siihen katselemaan vaikka vastaa aina päätään heilutellen.
Älytekniikasta voi tulla iso osa lemmikkihoitoa, esimerkiksi lehmät lypsävät nykyään itsensä milloin haluavat roboteillaan, samalla tavoin koira voisi ulos halutessaan ottaa robotin vahtijakseen, omistaja olisi ohjelmoinut hyväksyttävät reitit etukäteen.
Myös poliisikoiran olisi hyvä totella dronea ja siitä kantautuvia omistajan käskyjä, tai minkä tahansa vahtikoiran.