Mikä siinä rokotuksessa on niin kamalaa, että työt pitää jättää sen takia?
Kommentit (43)
Olen tuplarokotettu itse, mutta en pidä ihmisten syrjimisestä rokottamattomuuden takia. Luotan että rokote suojaa niitä jotka sen on halunneet ja rokottamattomat saa tehdä oman päätöksensä. Mutta en halua että rokottamattomia suljetaan pois yhteiskunnasta.
Lisäksi on mielstäni kummallista, että EU:n yhteisestä rokotustodistuksesta on julkaistu suunnitelma jo 23.5.2019 ennenkuin koronapandemiasta oli mitään tietoa.
https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/vaccination/docs/2019-2…
Tuolla näkyy "Roadmap for the implementation of actions" -asiakirjan päivämääränä 23.5.2019
https://ec.europa.eu/health/vaccination/key_documents_fi
Vierailija kirjoitti:
Nii, sen ku tietäs. Fiksut on ottanu rokotukset ja painaa töitä totuttuun tapaan. Kai noi elämänkoululaiset haluaa jokaisen mahdollisuuden käyttää, ettei töihin tarvi mennä..
Mielestäni on ihan fiksua esittää perusteltuja kysymyksiä uuden rokoteteknologian mahdollisista haittavaikutuksista pidemmällä aikajanalla. Kukaanhan ei ole näitä ikinä tutkinut.
Ei tämä tarkoita sitä että on "elämänkoululainen". Päinvastoin, tieteeseen on aina kuulunut kriittinen ajattelu ja vallitsevien käsitysten kyseenalaistaminen, haastaminen ja tutkiminen.
"Lokakuun koronakuolleista 66 oli tuplarokotettuja, 10 kerran rokotettuja ja 42 rokottamattomia. (THL/ tartuntatautirekisteri)"
Niin mutta kyse onkin siitä, ettei näitä rokotettuja tappanut korona, koska se on heillä vain lievä, siksi kannattaa rokotuttaa.
Eihän siinä rokotuksessa oo mikään kamalaa vaan siinä työssä jonka jättää.
Koska 98 prosenttia ihmisistä sairastaa koronan lievänä ilman rokotettakin.
Mikä siinä on niin kamalaa että ihminen jättää työnsä?
Rokotus hyvä, pakkorokotus kaakkaa
Suostuisitko sinäkin mihin tahansa lääketieteelliseen toimenpiteeseen? Sellaiseenkin, jossa hyödyt vaikuttaisivat olevan varsin hatarat ja haitat mahdollisia? Miksi pitäisi suostua tuollaiseen painostukseen, jos itse kokee, ettei sellaista asiaa tarvitse? Oikeasti, kuunnelkaa välillä itseänne ja miettikää tätä maailmantilannetta. Oletteko kaikki ihan eri mieltä siitä, että meidän ihmisten itsemääräämisoikeus ja sananvapaus on alkanut murentua?
Itsemääräämisoikeuden menettäminen siinä on se juttu, mikä saa vastustamaan, ei mikään ”elämämkoulu”.
Olin ajatellut muutenkin alan vaihtoa, koska hoitoalalla on oltu jo vuosia enempi vähempi sotajalalla palkka-asioista ja omassa työpisteessäni mm.esimies on vaihtunut jo kuusi kertaa viimeisen 10v. aikana. Ja aina kun pomo vaihtuu, vaihtuvat säännötkin..
Palkankorotuksia on tullut Superin kautta, mutta siitä hyvästä vakituisia kun on lähtenyt, niin keikkalaisia pyöritetään korvaajana, eikä uutta vakkaria palkata tilalle ja työmäärä yhtä hoitajaa kohden on vain kasvanut. Itse ottaisin sen ajan takaisin, kun kuukausipalkka oli hivenen alle 2000€ ja talossa oli kaksi siivoojaa, jotka toimivat myös ulkoiluttajina ja avustivat keittiön siivouksessa, sekä hoitivat pyykkihuollon.
Ihmisten pitää hakea itselleen elämäntarkotus mitättömistä asioista. Hahmotuskyvyn puute prosenttilaskujen suhteen on myös monella täysin hukassa juttujen perusteella, hankala siinä sitten tehdä mitään riskiarvioita jos perustason matematiikkakaan ei luonnistu.
Itsekin aikani epäilin mutta otin, näiden kovaan ääneen kriittisten kanssa on ihan mahdoton saada edes mitään rationaalista keskustelua aikaiseksi kun ovat täyttäneet yksinkertaiset mielensä millä lie someryhmien hölynpölyllä.
Ei se ole rokotus vaan jatkuva lääkehoito 3kk välein, eikä sellainen juuri kiinnosta
Olet väärällä alalla, jos et osaa asettua yhtään toisen asemaan.
Jos joku on saanut esim. veritulpan tai rytmihäiriöitä 1. rokotteesta, niin ehkä ei mielellään ota toista.
Tai jos on raskaana, niin saattaa mietityttää rokotteen vaikutukset sikiöön, kun lähes kaikki lääkkeet ja tavallisetkin ruoat on kielletty esim. lakritsi, salmiakki, kraavilohi, meetwursti jne.
Tai jos olet jo sairastanut koronan, niin todennäköisesti vastustuskyky on jo hankittu.
Tai jos olet lapsi, niin todennäköisesti sairastat taudin lievänä. Norja esim. lopetti alle 15 -vuotiaiden rokotukset sydämen rytmihäiriöiden vuoksi. Saattaa siis nuori miettiä, kumpi on vaarallisempi tauti vai rokote.
Vierailija kirjoitti:
Olet väärällä alalla, jos et osaa asettua yhtään toisen asemaan.
Jos joku on saanut esim. veritulpan tai rytmihäiriöitä 1. rokotteesta, niin ehkä ei mielellään ota toista.
Tai jos on raskaana, niin saattaa mietityttää rokotteen vaikutukset sikiöön, kun lähes kaikki lääkkeet ja tavallisetkin ruoat on kielletty esim. lakritsi, salmiakki, kraavilohi, meetwursti jne.
Tai jos olet jo sairastanut koronan, niin todennäköisesti vastustuskyky on jo hankittu.
Tai jos olet lapsi, niin todennäköisesti sairastat taudin lievänä. Norja esim. lopetti alle 15 -vuotiaiden rokotukset sydämen rytmihäiriöiden vuoksi. Saattaa siis nuori miettiä, kumpi on vaarallisempi tauti vai rokote.
Aika harva alle 15v on sote alalla töissä
Jos työnatajani keksi alkaa rokotuksia vaatia tai muuten ulos niin kertoisi se siitä ettei työpanokseni ollut tärkeä.
Vierailija kirjoitti:
Se mirosiru pelottaa
Mikrosirut rokotteissa on hölynpölyä, mutta kohta alkaa mediassa kova hehkuttaminen kuinka plajon kätevämmin arki sujuu kun koronapassi on ihonalaisessa sirussa yhdessä maksukortin sirun toimintojen kanssa.
Tarpeeksi moni lähtee tähän mukaan niin sen jälkeen yhteiskunnan toiminnot alkaakin siirtyä vähitellen tähän ihonalaiseen siruun jonka avulla voidaankin sitten päättää kuka saa käydä missä ja mitä ostaa.
Ihmisten ihon alle laitettiin mikrosiruja after work -tapahtumassa Helsingissä
"Epicenterin tiedotteen mukaan Helsingin tapahtumassa asennettuja mikrosiruja on mahdollista ohjelmoida älypuhelimen kautta toimimaan eri käyttötarkoituksiin aina kotiavaimesta kuntosalikorttiin.
Tiedotteen mukaan Ruotsin Epicenterin yli 100 vapaaehtoista mikrosirutettua ihmistä ovat käyttäneet siruja digitaalisina lompakkoina ja maksaneet muun muassa välipaloja Epicenterin välipala-automaateista. Ruotsissa ihonalaisen mikrosirun avulla on voinut esittää myös junalippunsa."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/913d932d-fc51-448a-a93d-130fa2723337
Tunnen satoja rokotettuja eikä kellään ole tullut mitään haittoja Rokotuksesta.
Vierailija kirjoitti:
Olet väärällä alalla, jos et osaa asettua yhtään toisen asemaan.
Rokotetun kokonaisriskit on arvioitu huomattavasti matalammaksi mitä rokottamattoman.
Nii, sen ku tietäs. Fiksut on ottanu rokotukset ja painaa töitä totuttuun tapaan. Kai noi elämänkoululaiset haluaa jokaisen mahdollisuuden käyttää, ettei töihin tarvi mennä..