mikä on vialla jos tuntee HALUA hypätä parvekkeelta tms korkealta?
Kommentit (14)
Mulla oli joskus kun olin ahdistunut. Istuin parvekkeella tupakalla ja pidin ovesta kiinni etten olisi ottanut vauhtia ja hypännyt. Sama jos kävelin korkeaa siltaa pitkin niin tuli kamala halu hypätä. Onneksi se sitten meni ohitse
Voi, älä vain tee mitään :( Mun ystäväni kuoli kun teki itsemurhan hyppäämällä korkealta. Älä tee sitä, eikä kukaan muukaan ketjua lukeva. Paha olo helpottaa ennen pitkää. Muistakaa tämä vaikka koette ettei elämää voi jatkaa. Jos kyse on vain pelosta, että teet niin niin kakkosella oli siihen hyviä ajatuksia, itse en osaa auttaa. Kai siitäkin vois käydä juttelemassa jonkun kanssa, vois kummasti helpottaa oloasi, ettet ole mitenkään outo. Koska noita ajatuksia on varmaan aika monilla kuitenkin... Ilman aiettakaan haluta tehdä niin!
Tarvitset ehkä tukea itsellesi jossain asioissa tai johonkin asiaan?
Kantsii mennä laskuvarjohyppykurssille, niin voi hypätä monta kertaa.
Sama käy minulle. Samoin välillä tekee mieli ajaa sillalta alas tai päin kallioleikkausta jne. Muitakin kamalia asioita tekee mieli tehdä, en nyt tässä luettele enempää.
Itse koen myös niin, että on ehkä tapa käsitellä omia pelkoja. Ei kovin tehokas kyllä :D
Eipä nuo minua niin huoleta kun kuitenkin pystyn kontrolloimaan omaa käyttäytymistäni ja ajattelen, että johtuvat ihmisen mielen kummallisuuksista..
Pakko-oire tai pikemminkin pakko-ajatus. Jos on paha, niin lääke auttaa. Jos lievä, niin auttaako jos sanon, että noi on vaarattomia ajatuksia? Ne menee ohi, kun ei pelkää niitä. Näistä voi kyllä käydä puhumassa jossakin jos tuntuu huonolta.
Kyse ei ole itsemurha-ajatuksesta, vaan nimenomaan KAMMOSTA, joka tulee siitä, kun maa ikäänkuin vetää puoleensa korkealla oltaessa. Se on hirveää! Pelottavimpia kokemuksia mitä on.
Normaali mutta ahdistava tunne korkeanpaikankammoiselle. :/ Sama tunne tullut ajoittain, ja tuo maailmanpyörä-juttu oli kuin kopio elämästäni.
Sitä kutsutaan korkean paikan kammoksi. Hyvin yleinen. Minusta tuntuu, että jokin vetää minua korkealla ollessa reunan yli. En voi mennä lähellekkään reunaa, oli kaidetta tai ei.
Täällä sama. Jotenkin pelkään vahingossa putoamista niin paljon, että alas hyppääminen on jotenkin enemmän itseni hallinnassa. Tai jotain sinne päin, mutta tiedän tunteen kun se reuna vain vetää puoleensa.
Mulla sama (ruotsin)laivan kannella. Pelkään että iskee halu hypätä. Ahdistavaa.
Tuttua. Monesti yöllä tai kun on jo todella pimeää menen parvekkeelle ja katselen sieltä alas. Leikittelen mielessä ajatuksella että hyppäisin alas ja mitä siitä seuraisi, miltä se tuntuisi jne. Kerran olin autossa, katsoin 10 kerroksisen talon seinustalla meneviä tikapuita ja mietin kuinka kiipesin ne ylös ja hyppäisin alas. En tiedä pitäiskö huolestua näistä ajatuksista.
Kyseessä tuttu psykologinen ilmiö, ranskalaisittan "l'appel du vide", englanniksi "call of the void".
Voi googlettaa jos kiinnostaa enemmän:)
Tuo miettiminen on eri kuin se tunne, että maa vetää puoleensa. Nukuin 4 krs parvekkeella, heräsin siihen alas hyppäämisen tunteeseen. Nukuin sisällä 13 krs taas heräsin siihen kun huippasi. Tuolihississä ei ollut mitään hätää, mutta kuin puiden latvat jäivät alapuolelle sain tehdä töitä etten hyppää, silmät kiinni ja rystyset valkoisena tangossa. Näitä kokemuksia piisaa, jo 4 vuotiaasta alkaen - äiti kertoi, etten suostunut tarakalla ylittämään siltaa vaan jalat pinnojen väliin ja mahoton huuto. Töissä kiipeilen torneissa ja hallien korkeilla silloilla, no problem. En kaipaa laskuvarjohyppyä tai muuta ongelman voittamiseen - osaan elää sen kanssa.
Mulla ainakin tuollaisen tunteen laukaisee kauhea korkeanpaikankammo ja siitä johtuva ahdistus. Hulluin tilanne on ollut, kun omen istunut perheeni kanssa helsinkipyörässä ja tuntui siltä, että on pakko pitää kiinni rystyset valkoisina jostain, etten hyppää alas siitä heidän edestään. Tunne oli hyvin pelottava. Jotenkin ihmisen aivot tekee ahdistus tilanteessa sellaisen tempun, että pyrit tilanteesta pois ajattelematta onko tavalla seurauksia. Joskus tällaisista voi jäädä pakkoajatuksia silloinkin kun ei ole korkeissa paikoissa. Eli pelkää, että teet niin.