Kurkku toispuoleisesti tosi kipeä, mutta ei muita oireita?
Kurkku oli herätessä ihan hiton kipeä vasemmalta puolelta. Nieleminen sattui ja sattuu, ulkopuolelta painelemalla ei ole kipeä eikä imusolmukekaan tunnu juuri turvonneelta. Oikea puoli on täysin normaali.
Mitään muita oireita ei ole, ei flunssaa, räkäisyyttä, lämpöä/kuumetta tai yskää. Vain tuo kipu niellessä. Mikäköhän siellä voi vaivata?
Kommentit (22)
Nyt itseasiassa kurkkasin peilin avulla nieluun ja vasemmalla puolella on kuin onkin valkoisia peitteitä. Oikealla ei niitä näkynyt.
Joskus lääkäri on sanonut että nielurisani ovat suht isot ja ne voivat kerätä itseensä ruuantähteitä jotka näyttävät peitteiltä, ja eikös angiinassa esimerkiksi pitäisi nousta aikamoinen kuume? Ap
[quote author="Vierailija" time="14.03.2015 klo 09:59"]Nyt itseasiassa kurkkasin peilin avulla nieluun ja vasemmalla puolella on kuin onkin valkoisia peitteitä. Oikealla ei niitä näkynyt.
Joskus lääkäri on sanonut että nielurisani ovat suht isot ja ne voivat kerätä itseensä ruuantähteitä jotka näyttävät peitteiltä, ja eikös angiinassa esimerkiksi pitäisi nousta aikamoinen kuume? Ap
[/quote]
Kyllä pitäisi. Kuume saattaa toki vielä nousta, ja jos ne ovat peitteitä eikä ruuantähteitä niin nouseekin. Oletko ajatellut nielurisaleikkausta?
En ole ajatellut, olen kerran elämässäni sairastanut angiinan eikä nielurisoista ole koskaan ollut mitään haittaa - olen todella harvoin kipeänäkin, viimeksi yli kaksi vuotta sitten flunssassa. Tuo nielurisakommentti tuli joskus aikoinaan juurikin flunssan ja kurkkukivun yhteydessä, nyt ei ole ollut vaivaa aikoihin. Ap
Proppuja? Painele hammasharjan toisella päällä.
Ei aina angiinassa nouse kuume. Kannattaa käydä nieluviljelyssä, sen voi tehdä hoitajakin, joten ajan saa nopeammin.
Minulla on isot risat, ja usein angiina, ja myös noita proppuja joskus risoissa. Ei niistä tule samanlaista kipua kuin angiinassa, korkeintaan sellaista roskan tuntua.
Minulla oli tuota pitkin syksyä. Välillä ilman flunssaa, välillä flunssan kanssa. Yhden kuurin sain poskiontelontulehdukseen, mutta se ei tietenkään auttanut kurkkukipuun. Lopulta sitten nousi kuume neljäänkymmeneen ja siellä pysyi, joten "marssin" lääkäriin. Nieluviljely ja kymmenen päivän antibioottikuuri. Angiina se siis oli, mutta terkkarissa eivät ottaneet nieluviljelyä vaikka pyysin (!) kun ei ollut heti oppikirjamaisia oireita.
Silloin kun minulla kerran oli se angiina, se oli juurikin vain toisella puolella nielua. Ja taisipa olla tämä sama vasen puoli. Silloin tosin se alkoi kuin salama kirkkaalta taivaalta, päivällä tuntui toispuoleista kurkkukipua ja illalla kuume oli 39, ei ollut epäilystäkään etteikö olisi joku vialla.
Propuista mietinkin että tuskin tulee tällaista kipua niellessä, ihan oma sylkikin siis tekee kivun kun nielaisee. Äh. Ap
Angiina ei välttämättä nosta kuumetta, eikä tee peitteitä. Joskus se on vain voimakas toispuoleinen kurkkukipu. Minulla noilla oireilla viime vuonna kolme angiinaa. Ja joskus sitä nieluviljelyä saa tosiaan kärttää.
Kiitos vastauksistanne. Täytyykin nyt sitten seurata mihin suuntaan tämä muuttuu, en viitsi "turhan takia" mennä päivystykseen (autottomana julkisilla matkaa lähimpään tk-päivystykseen melkein kaksi tuntia...). Toivotaan, että hellittää, mutta jos ei niin eiköhän kaksi tuntiakin sitten jaksa matkustaa! Ap
Proppuja! Mulla ainakin kipeytyy just se puoli kurkusta jonne niitä on keräytynyt. Siitä tietää joutuvansa taas putsailemaan:(
Vielä yksi kysymys, jos kyse olisi propuista niin nostaisivatko ne lämpöä? Mittasin nyt huvikseni kuumeen ja ei se ollut kuin himpun yli 37, normaalilämpöni ollessa noin 36,5. Ap
Mulla on tollasta aina sillon tällöin, ja kurkku on siis todella kipeä. Lähtee n viikossa pois, en mitään syytä oo koskaan sille keksiny, kun ei ole muita oireita.
Mulla vielä nielurisojen ollessa oli usein proppuja, eivätkä ne olleet kipeitä. Tuntui vain, että kurkussa oli pieni roska tms.
Nyt muutama viikko sitten aamulla herätessä oli kova toispuoleinen kurkkukipu ja nieluun kurkatessa siellä oli peitteitä, jotka punoittivat vielä kovasti ympäriltään. Nielunviljely oli negatiivinen eli kyseessä oli virus. Mutta kummallisinta, että kun se puoli nielua lähes viikon jälkeen alkoi parantua, niin sama kova kipu oli siirtynyt toiselle puolelle nielua ja sinne oli ilmestynyt samanlaiset peitteet ja taas meni lähes viikko kurkkukivun kanssa. Nyt näyttäisi hellittäneen, mutta koskaan ennen ei ole ollut tällaista toispuoleista sairastamista.
Tuo paise tuli ensimmäisenä itselleni mieleen, lähinnä tuon toispuoleisuuden takia. Paise tulee yleensä jommalle kummalle puolelle. Jos kipu yltyy niin ettet pysty nielemään niin lähde päivystykseen, paise on hoidettava.
Tarkkaile myös lämpöä ja jos se nousee niin lähde matkaan heti. Jos kyseessä on paise niin kahdessa tunnissa se ehtii jo pahentua paljon. Tilanteessasi kannattaa ennakoida.
Hei taas, päivittelen tilannetta :D
Lämpö ei noussut kuin korkeimmillaan 37,5 päivällä, jonka jälkeen laski takaisin 37 tuntumaan ja kurkkukipukin helpotti. Iltaa kohden nieleminen on taas sattunut enemmän ja nyt on taas kivuliasta, mutta ilman särkylääkettä pärjää. Lämpö karvan alle 37. Uskoisin siis, ettei näillä oireilla ole kovin akuuttia? Ap
Laita nettiin kuvahaku Proppu kurkussa. Katso mutta älä pyörry
Odota pari päivää