Voikohan ad/hd:n todeta jollain tavalla jo raskauden aikana? Tai näittekö merkkejä jälkikäteen?
Itselläni siis jo isot lapset, aikuisia ja teini. Eli kolme raskautta. Esikoinen ihan normaali raskaus, perusturvotukset ja paino nousi n 15kg. Nyt jo aikuinen "normi-ihminen".
Keskimmäisen raskaus hankala. Supisteli jo viikolta 20 kipeästi. Vuodelevossa olin. Jalat kramppasivat ja olivat tulessa, joka öisiä suonenvetoja. Vauva potki kipeästi ja oksentelin vähän väliä. Lääkärin mukaan niiden vauvan potkujen takia. Painokaan ei noussut kuin pari kiloa.
Kuopus taas ihan normi raskaus turvotuksineen ja painokin nousi sen 15kg. Ja siis normi teini.
Keskimmäisellä siis ad/hd. Olen nyt jälkikäteen miettinyt, että oliko noi raskauden aikaiset vaivat jotain merkkejä vai oliko vauvalla hankala olla.
Sinäänsä sillä ei ole mitään väliä. Kunhan pohdiskelen.
Muita?
Kommentit (11)
Itsellä kaksi lasta, jotka molemmat oli jo kohdussa villejä tai ainakin kovin potkivat. Vanhempi 7-v saamassa diagnoosin. Hänen kohdallaan oli myös tapaturma ja vahva lääkitys osan raskautta.
Meidän lapsella tuskin on adhd:tä, mutta kovin vilkas hän on kyllä aina ollut. Raskausaikana lapsi kääntyi lukemattomia kertoja perätilaan ja takaisin, eli kova vauhti oli päällä jo kohdussa.
Kaksi lasta, nuoremmalla adhd ja oli selvää jo vatsa-ajoista, että villi tapaus on tulossa, koska tuntui, että tulee mahan läpi hetkenä minä hyvänsä ja jalat eivät ole sen jälkeen stopanneet. Muuten helppo raskaus, ei turvotuksia tai muita.
Synnytyksessä neurologiset ongelmat aiheutetaan, muutaman minuutin hapenpuute ja se on sitten siinä.
Mietinkin juuri sitä, että oliko vauvalla jokin hankaluus jo vatsassa ollessa kun oli niin vilkas ja koko raskaus oli hankala. Tutkittiin kyllä usein ja kaikki oli hyvin. Onko vauva saanut jostain ad/hd:n jo vatsassa ollessa? Tai alttiuden sille tai jonkun aivohärönn? Oli niin erilainen raskaus muihin verrattuna.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Synnytyksessä neurologiset ongelmat aiheutetaan, muutaman minuutin hapenpuute ja se on sitten siinä.
Hapenpuute voi aiheuttaa ongelmia, mutta kyllä esim. Adhd:n ja autismin kirjon taustalla on vahvasti perinnöllisyyttä.
Vierailija kirjoitti:
Synnytyksessä neurologiset ongelmat aiheutetaan, muutaman minuutin hapenpuute ja se on sitten siinä.
97 prosenttia synnynnäisistä neurologisista ongelmista johtuu jostain muusta kuin synnytyksestä.
Poikani oli tavattoman vilkas kohdussa myllertäessään ja oikeasti hirvitti mikä kohkaaja sieltä pullahtaa. Kääntyi monta kertaa perätilaan ja takaisin. Mutta synnyttyään olikin rauhallinen ja on sitä vieläkin. Hämmentävää. En tiedä miksi oli niin liikkuvainen ennen syntymää.
Uppista