Miksi jarrusukkien jarrut muuttuvat liukkaiksi?
Kyllä harmittaa kun vajaa vuoden käytössä olleet jarrusukkahousujen jarrut pohjasta on muuttunut niin liukkaiksi, ettei niitä voi enää pitää.
Millä olen onnistunut nämä pilaamaan? Käytän kyllä huuhteluainetta pyykissä, mutta voiko se vaikuttaa..? Olen pessyt ja kuivannut sukkahousut ohjeen mukaan.
Kommentit (3)
Luulin pilanneeni lasten jarrusukat kuivausrummussa, en monestikkaan muista poimia sukkia pois kun siirrän vaatteet koneesta kuivuriin. Meilläkin sukat muuttuvat liukkaiksi muutaman kuukauden käytön jälkeen, eikä huuhteluainetta muuten käytetä ollenkaan.
...jarrut muuttuu liukkaiksi ajan myötä, näyttää olevan siis aika tyypillinen ongelma :/
Itse olen alkanut suosimaan nyt tossuja kerhossa ja välillä kotonakin. Helpompi vetäistä muutenkin tossu vain tav.sukan päälle kuin riisua tav sukka ja vaihtaa jarrusukkaa sisään tullessa ja sama rumpa pois/ulos lähtiessä.
Onkohan noissa jarrusukissa muuten eroa...kestäisikö jollakin merkillä paremmin....? Osa tulee käytön myötä liukkaiksi ja jossain lindex-sukissa olen huomannut että jarrut vaan " kuluvat" pois..
En siis osaa auttaa asiassa, mutta juuri samaa pähkäilen Finwearin jarrusukkien kanssa. Eivätkä ole olleet käytössä kuin muutaman kuukauden! En yleensä käytä edes huuhteluainetta, joten siitäkään ei pitäisi johtua.
Harmittaa kieltämättä, kun pikkutepsuttelijalla ois nuo jarrut niin tarpeeseen. Pitäneekö siirtyä tossuihin kotonakin...? Vai olisiko jollakulla tiedossa jokin hyvä merkki, jonka jarrut säilyttävät tuon jarruominaisuuden?