Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ideologisista syistä kirppistelevät ja tavaraa kierrättävät, kertokaa...

Vierailija
03.12.2021 |

Ideologisista syistä tavaraa kierrättävät, jakakaa, ajatuksianne. Mitä kaikkea hankitte käytettynä, onko jotain mitä haluatte silti hankkia ensisijaisesti uutena? Suositteko kirpputoreilla kiertelyä vai nettikirppiksiä? Mielenkiintoista kuulla muiden ajatuksia! Itselleni kierrättäminen on vahvasti ideologinen kysymys, ja meillä esimerkiksi monet kalusteet, valaisimet yms. kodintavarat on hankittu käytettynä, kuitenkin niin, että sopivat aina kokonaisuuteen. Päikkyikäisen lapsen vaatteet ostan lähes aina käytettynä, toki joskus on kiva ostaa joku silmää miellyttävä tai selvästi tarpeellinen juttu uutena. Esim. sohvaa en osaisi ostaa käytettynä, paitsi ehkä tutulta. Kattilan ostamista kirpputorilta ehkä miettisin, kun laitamme paljon ruokaa ja kattilat on meillä kovassa käytössä, vaikka miksipä en voisi ostaa käytettynäkin, jos näyttää siistiltä :D

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piti vielä korostaa, että olisi kiva kuulla nimenomaan niiden ajatuksia, jotka kierrättävät nimenomaan "aatesyistä" eivätkä (ainakaan pelkästään) taloudellisista syistä. Tässä ketjussa en välitä lukea kenenkään isoista tai pienistä tuloista :) Ap

Vierailija
2/4 |
03.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kierrätän, koska se säästää luontoa. Ostan hyvälaatuisia tekstiilejä ja muokkaan tai ompelen niistä vaatteita koirille ja itselleni. Myös kotiin kaikkea mahdollista, tyynynpäällisiä, ikkunaverhoja ja  lakanoiden leikkaamiseta matonkuteiksi ja siitä edelleen räsymatoiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoat mitkä haluan ostaa uutena (tai kelpaa kirppikseltäkin, jos näkee ettei niitä ole käytetty) ovat alushousut, rintaliivit ja sukat.

Ja hammasharjat. Meikit. Hygieniatuotteet.

Vierailija
4/4 |
03.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alusvaatteita en oo ostanut. Oon kyllä myynyt, esim. omat urheilurintsikat, joita en ollut käyttänyt kuin kaksi kertaa, enkä kummallakaan kerralla hikoillut (ne eivät vain sopineet mulle, painoivat) ja lasten kalsareita oon myös kaupannut. Käytettyjen kenkien ostamiseen suhtaudun varauksella, mutta oon kyllä niitäkin ostanut, ja paljon myös myynyt.

Lasten toppahousut oon yleensä ostanut uutena, koska käytettynä ostetut tuskin kestävät kahdella lapsella. Nuoremmalle oon ostanut joitain ulkohousuja käytettynä, ja oon joskus myös löytänyt hyväkuntoisia haalareita, jotka on kestäneet hyvin kahden käyttöä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kuusi