Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten köyhän perheen joulu eroaa keskiluokkaisesta?

Vierailija
03.12.2021 |

Vääntäisittekö rautalangasta? Jos ajatellaan vaikka perhettä, jossa kaksi alle 10v lasta. Syötävä on, oli arki taikka pyhä, ja eikö perinteinen jouluruoka ole varsin kohtuuhintaista?

Muistelen omia, keskiluokkaisen ja tavallisen lapsuuden jouluja 90-luvulla. Allergian vuoksi meillä ei koskaan ollut mitään kalapöytää, sillä varmasti saa budjetin pilviin. Mutta tortut, piparit, riisipuuro, laatikot jne., kinkkuahan ei tarvi kilokaupalla ollakaan. Innolla avasin joulukalenterin luukusta halpissuklaita ja ihan normaalia oli saada esim. suihkusaippuaa, kalsarit, villasukat ym. halpahallin/marketin käyttötavaraa lahjaksi, joita olisi siis jouduttu hankkimaan muutenkin. Toki jonkun lelun tai parikin aina sain, mutta ei minulla koskaan ollut mitään aitoja Barbie-nukkeja, My Little Ponyja saati Baby Bornia. Lelukuvastosta niitä ihailin, mutta en osannut kaivata itselle.

Onko yltäkylläinen maailma ja sen myötä vaatimukset vain niin paljon muuttuneet, vai mitä minulla on jäänyt tajuamatta? Minkälainen se 90-luvun köyhä joulu sitten oli?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Köhillä on muovikuusi ja erittäin paljon joululahjoja lapsille. Joulupukki tulee. Joka vuosi saatetaan ostaa lahjoja velaksi, joita maksetaan sitten seuraavan vuoden joulukuuhun asti korkojen kanssa. Jouluu ei varauduta ennakolta. Ei hyödynnetä alennusmyyntejä lahjojen ostossa pitkin vuotta. Tärkeintä on saada lapset kokemaan, että saavat paljon. Joku lahja ostetaan vai siksi, että siitä tulee iso paketti. Hyödyllisiä lahjoja vältetään ja annetaan hyödyttömiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yhdeksän