Raskaana olevat hoitotyötä tekevät!
Olen rv 28, töissä palvelutalossa. Työhön kuuluu siis paljon kyykkimistä, kumartelua, nostelua ja vuoteessa vanhusten pyörittelyä. Päivän aikana tulee paljon myös kävelyä. Nyt 2-3 viikon aikana on kävely alkanut sattumaan häpyluuhun pikkuhiljaa päivän aikana ja työpäivän päätteeksi on kipu jo melko kovaa. Kotona kun levähtää niin kipu helpottaa, samoin aamulla herätessä kipua ei ole. Kipukynnystä löytyy, sinnikkäästi töissä siis kävelen, vaikka kipu alkaa töissä aamulla viimeistään 1-2 tunnin jälkeen. Toisaalta myös pitkä istuminenkin tuntuu pahalta. On vaikea sanoa supisteleeko, ei ainakaan kipeästi. Vatsa on kaikki tuossa edessä ja tiukka sellainen. Onkohan nostelusta haittaa? Esim. nostelemme asukkaita vuoteesta pyörätuoliin ja takaisin sekä parannamme asentoa pyörätuolissa nostamalla polvitaipeista ja kainaloista. Olen huomannut, että painavien kauppakassien kantaminen 20m autolta sisälle tuntuu samassa kohdassa häpyluuta, kuin kipu työpäivän aikana.
Voiko näistä häpyliitoskivuista olla jotain haittaa, voiko kohdunsuu aueta sen vuoksi? 4 viikkoa sitten kävin lääkärillä kohdunsuun vihlovien kipujen vuoksi. Tämä siksi, koska viime raskaudessa kohdunsuu aukesi liian aikaisin ja jouduin vuodelepoon rv 30.
Mulla oli sama, sain sairauslomaa. Ennenaikaiset supistukset ja paikkojen aukeamimen jatkui, joten saikulta äitiyslomalle... Tuo on raskas työ raskaana. Juttele lääkärin kanssa!