Pensasmustikka vai marjasinikuusama?
Sattuuko täällä olemaan ketään, joka olisi maistanut noita otsikossa mainittuja marjoja? Kummat ovat parempia? Onko muita eroja? Täällä mietin, kumpaa istuttaisin ensi kesänä :)
Kommentit (8)
Marja Sini Kuusama voisi varmaan mennäkin läpi, Pensas Mustikka ehkä ei :)
ap
On maistettu. Pensasmustikka on minusta järkevämpi. Jos esim. lapset tottuvat syömään marjasinikuusamaa, voi olla että syövät sitten jossain tavallista sinikuusamaa eikä se olekaan niin terveellistä. Molemmat maultaan ihan ok, mutta kyllä itse laittaisin pensasmustikkaa.
Kiitos mielipiteestä. Hyvä pointti tuo sekoittamisvaara.
ap
En laittaisi pensasmustikkaa. Kasvaa miten sattuu, jotkut oksat pitkiä, jotkut lyhyitä. Marjoja ei välttämättä tule ensimmäiseen kolmeen vuoteen, jos silloinkaan. Lisäksi ovat jänisten suurta herkkua ja ne syövät ne viimeistään talvella maan tasalle. Iloisesti aloitimme niiden kanssa, mutta pensaisto on kyllä ollut suuri pettymys ja huolen aihe. Vaativa maaperän suhteen. Rodomullat, josta pitävät, ovat kalliita.
Metsät täynnä herkullista tavallista mustikkaa ja porukka unelmoi ja miettii jopa hyötypuutarhaan jotain ulkomaalaisia turvesuorehuja..
Pensasmustikka on mauton. Sinikuusamaa en myrkyllisenä suuhuni pane.
Molemmat kelpaa linnuille liiankin hyvin. Suojattava verkolla tms. kunnes ovat kypsiä. Tämän vuokai suosittelen kuukausimansikkaa. Tekee marjoja koko kesän, ja helpompi suojata linnuilta.
Hahahah mä luulin tätä nimiprovoksi. "Kumpi olisi lapselle parempi nimi?"