"EVA tekisi Suomesta liittovaltion – katso karttakuva Suomen Yhdysvalloista"
Onkohan tästä oikeasti jotain hyötyä? "Osavaltiot olisivat Uusimaa, Aura, Häme, Uusi Karjala, Kaleva, Untamola, Pohjanmaa, Pohjola, Lappi ja Ahvenanmaa." Pitääkin kattoo missä alhaisin verotus. Korkea työllisyys ja yleinen hintataso.
Kommentit (20)
Joulusatu.
Aika järjetön idea. Liekö pikkujouluissa pikkuhumalassa porukka kehitellyt.
Niin missä se karttakuva nyt on?
On se vaan jumankauta vaikeeta laittaa se linkki. Ei me mitään ajatustenlukijoita olla.
Koko Eurooppa voisi muodostaa yhden valtion osavaltioilla. Nousiskohan Suomen elintaso?
Vierailija kirjoitti:
Missähän Suomen Texas olisi? Muuttaisin sinne.
Pohjois-Savossa tietenkin ja Nilsiä olisi Suomen Houston
Vierailija kirjoitti:
Niin missä se karttakuva nyt on?
On se vaan jumankauta vaikeeta laittaa se linkki. Ei me mitään ajatustenlukijoita olla.
https://img.ilcdn.fi/ToBJMg9srjeMqRGySOksZMUx9IM=/full-fit-in/2048x0/im…
Vois itsekkin käyttää näppäimiään ja hakea se kartta kuva.
Vierailija kirjoitti:
Onko Suomen väkiluku liian pieni tuollaiseen kikkailuun?
Tämä tuli itellekin heti mieleen.
Tuon karttakuvan mukaan Lappi on isoin osavaltio, pitäsköhän muuttaa sinne?
Lapsellista höpöttää "liittovaltiosta" kun kuitenkin kuvailee maakuntia.
Kuinka paljon tässä maassa tuhlaantuu rahaa siihen että tasaisin väliajoin joku paviaani saa päähänsä raapustaa fläppitaululle uuden organisaatiokaavion jossa ei ole mitään uutta, ei tuota mitään hyötyä, mutta jota pitää väen väkisin ajaa läpi
EVA on pahasti myöhässä. Liittovaltiomalli on esitelty täällä jo syyskuussa :D
https://www.vauva.fi/keskustelu/4318993/vakavasti-puhuen-voisiko-suomes…
Liittovaltio ei toimi Suomessa koska niin suuret erot elinkeinoissa ja väestötiheydessä etelän ja pohjoisen välillä. Pohjoinen ei pärjäisi taloudellisesti omillaan.
TOSI JÄRKEVÄ EHDOTUS. keskusta luuli saavansa alueista omia suojatyö paikkoja ilman kilpailua. tässä mallissa olisi kansalaisella myös valinnan mahdollisuus. rahat ja niiden hankinta joutuisi kilpailuun. sote alueilla ei mitään valtaa päättää omista asioistaan.
Vierailija kirjoitti:
Liittovaltio ei toimi Suomessa koska niin suuret erot elinkeinoissa ja väestötiheydessä etelän ja pohjoisen välillä. Pohjoinen ei pärjäisi taloudellisesti omillaan.
Nimenomaan liittovaltio toimisi koska osavaltiot saisivat riittävän autonomian päättämään omista asioistaan oman taloutensa pohjalta. Alas jäykkä keskushallinto!
Tosi huikea idea.
Nimiä voisi vielä vähän miettiä.
Untamolassa on jotain yritystä.
Loput voisivat olla saman tyylisiä. Esimerkiksi Idioottimaa, Kura, Home, Uusi Pölhölä, Karula, Pällimaa, Mölli ja Paremmanväenmaa.
Näin kerrottiin .
"Kymmenen osavaltion mallin taustalla on Sveitsin opit.
Osavaltiot huolehtisivat soten lisäksi esimerkiksi joukkoliikenteestä, omasta infrastruktuuristaan, aluekehityksestä ja toisen asteen koulutuksesta.
Kritiikkiä Suomen sote-uudistukselle: Hyvinvointialueet käytännössä menovirastoja ilman valtaa."