Oma toiminta ja hankaluuksiin joutuminen
Tietäisikö joku mikä häiriö tai oireyhtymä aiheuttaa sellaista, että ihminen toimii jotenkin niin hankalasti muita kohtaan, eikä tajua sitä itse esim työpaikalla. Jonkun ajan päästä on sitten tekemistään asioista jotenkin liemessä, kun on mielestään tehnyt oikein mutta työnjohtaja on hiilenä. Esim ottaa asiakkaan asunnosta jonkun osan ja vie sen korjattavaksi vaikka olisi pitänyt hoitaa asia jotenkin muuten esim yleensä ostetaan uusi tilalle jne samankaltaisia tapauksia. Onko se liikaa omatoimisuutta ja jääräpäisyyttä vai ihan narsismia?
Kommentit (3)
Ihan vaan tyhmyys, ei kaikkea tarvitse diagnosoida ja sitä kautta ulkoistaa henkilön omaa vastuuta itsestä ja käytöksestään.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 15:32"]
Ihan vaan tyhmyys, ei kaikkea tarvitse diagnosoida ja sitä kautta ulkoistaa henkilön omaa vastuuta itsestä ja käytöksestään.
[/quote]
No se voi olla se tyhmyys ja ettei pysty ottaa ohjeita muilta.
Ja tuosta siis tulee riitaa lopulta niin että työsuhde jää lyhyeksi.