Kokemuksia rakenneultrasta
Tänään (viikolla 21) käytiin rakenneultrassa. Miehen kanssa odotimme vähän perusteellisempaa ja rauhallisempaa vaavin katselua, mutta kokemus olikin sitten ihan jotakin muuta... Käynti kesti kaikkiaan varmasti alle 10 min. Lääkäri katseli ja pyöritteli anturia vatsalla ja luetteli erinäisiä mittoja. Noista mitoistahan me miehemme kanssa emme ymmärrä mitää siis mitä on FE ta BM mitat?? Ihan hyvin vaavi vastasi viikkoja ja kaikin puolin kunnossa oli. Mutta miten tarkasti teidän masuasukkeja on zoomailtu kun meidän olo jäi jotenkin tyhjäksi. Siinä tilanteessa kun ei osannut pysäyttää lääkärin puuhia ja pyytää häntä selittämään mitä hän näkee ja mitä mikäkin mitta tarkoittaa kun vielä lyhykäisen käynnin aikana hänen puhelimensakin soi jo kahdesti ja hän puhui vielä siihenkin siinä sivussa. Tämä käynti ei siis ollut nlassa vaan erikoissairaanhoidossa... Liekö tilanne neuvolassa sitten erilainen, toivottavasti. Kiitollisena ja vähän vielä hämmentyneenä kokemuksianne odotellen... Toivo76 ja Köllikkä 20+3
Minulla oli rakenneultra viime viikolla (19+2). Mentiin sinne yhdessä ja tietysti odottavaisin mielin. Etukäteen olikin ollut jo neuvolassa puhetta, että rakenneultra yks tärkeimmistä, kun siellä katotaan tarkkaan lapsesta kaikki hommelit. En itekään niistä ihan kaikkea ymmärrä, mutta meillä kesti ultra yli puol tuntii. Siinä mittailtiin mm. reisiluun ja olkaluun pituutta, pään ja keskivartalon läpimittaa, katottiin sydän neljästä eri kulmasta, aivoja jne. Ja siinä menikin eniten aikaa, kun ei vauveli meinannut näyttää sitä sydäntään yhdestä kulmasta. Mut meillä siis oikein positiivinen kokemus.
Tietysti ne lyhenteet vaikeita muistaa ja luvut, mutta eiköhän teidänkin vauvalla kaikki ole kunnossa. Ihan varmasti olisivat sanoneet jos jotain poikkeavaa olisi ollut. Mut tässä jotain lyhenteitä (jos nyt oikein muistan).
BPD pään läpimitta
AC keskivartalon läpimitta
FL reisiluun mitta
Humerus muistaakseni se olkaluu
Toivottavasti jotain hyötyy, mut en muista kaikkee 100%
ha-lm 20+1