Mites niitä ituja kasvatettiin?
Tarvitaan jotain siemeniä, harsoa, astiankuivauskaappi?
Kommentit (7)
Kävin varkaissa Ekolon sivuilla:
1) Huuhtele siemenet ja poista joukosta rikkoutuneet ja vialliset yksilöt
2) Liota siemeniä koosta riippuen 4-8 tuntia, käytä vettä nelinkertainen määrä siemeniin verrattuna
3) Huuhtele liotetut siemenet useampaan kertaan. Huuhteluun kannattaa käyttää huoneenlämpöistä vettä, liian kylmä vesi hidastaa itämistä
4) Laita siemenet idätysastiaan. Idätysastiaksi sopii esimerkiksi lasipurkki, jonka suuaukko on peitetty harsolla tai harvalla kankaalla. Pane purkki suupuoli alaspäin n. 45 asteen kulmaan, näin ylimääräinen vesi valuu pois ja siemenet saavat ilmaa. Kätevä paikka purkille on astiankuivauskaapin alahylly.
5) Huuhtele siemeniä päivittäin 2-3 kertaa.
6) Lajista riippuen itujen valmistuminen kestää 12 tunnista kuuteen vuorokauteen.
Parhaita idätettäviä ovat omasta mielestäni sinimailanen eli alfa-alfa, mung-papu ja auringonkukansiemen.
No sä tarvit niitä siemeniä, alfalfaa tai mung-papua tms. Tähän asti meni oikein.
Sen lisäksi tarvitse jonkun purkin ja purkille ilmaaläpäisevän ja kosteutta pidättävän kannen, esim sen harson, mutta vaikkapa iso siiviläkin käy hyvin. Kaupoista saa idätysastioita, mutta yhtä hyvin voit käyttää esim pakastusrasiaa tai mitä hyvänsä muuta purkkia.
Huuhdot siemenet ja panet purkkiin, ja peität purkin jollain, mistä ilmakulkee läpi, mutta mikä suojaa purkin sisältöä niin että se pysyy kosteana. (esim sillä harsokankaalla, jonka voi kiinnittää vaikka kuminauhalla purkin suun ympärille - mutta vaikka siiviläkin käy). Seuraavina parina päivänä huuhdot ne uudestaan, vähintään kerran päivässä. Se peittona ollut harso tai siivilä on tässä kätevä, koska idut voi huuhtoa sen läpi niin ettei niitä tarvitse ottaa purkista pois. Kun idut ovat sopivasti kasvaneet, ne kannattaa parin päivän sisään syödä - huuhteluita pitää koko ajan jatkaa.
En ole koskaan kuullut kenenkään idättävän mitään astiakaapissa, liian lämmin ympäristö voi elättää jännittäviä bakteereita. Mutta uskon kyllä, että varmaan se nopeuttaa itämistä.
Ovatko idut superterveellisiä? Jos ovat niin miksi?
Luulisin että pakastemustikoissa on talvellakin enemmän vitamiineja kuin iduissa.
Idut ovat ihan terveellisiä, mutta ei sen superterveellisempiä kuin mikään muukaan ruoka (ja oikeasti mitään superfoodeja ei ole olemassakaan, ruoan PITÄÄ olla monipuolista ja vaihtelevaa ja siksi mikä tahansa ruoka-aine on epäterveellinen jos syö vain sitä ja terveellinen osana monipuolista ruokavaliota. Siksi ituja syödäänkin enemmän siksi, että a) ne ovat hyvän makuisia varsinkin talvella kun tuoretta kasvista on tarjolla melko vähän b) niistä saa vaihtelua ja c) kohtuullisen määrä proteiinia, kuin siksi, että ne olisivat jotain superterveellistä.
[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 15:45"]Idut ovat ihan terveellisiä, mutta ei sen superterveellisempiä kuin mikään muukaan ruoka (ja oikeasti mitään superfoodeja ei ole olemassakaan, ruoan PITÄÄ olla monipuolista ja vaihtelevaa ja siksi mikä tahansa ruoka-aine on epäterveellinen jos syö vain sitä ja terveellinen osana monipuolista ruokavaliota. Siksi ituja syödäänkin enemmän siksi, että a) ne ovat hyvän makuisia varsinkin talvella kun tuoretta kasvista on tarjolla melko vähän b) niistä saa vaihtelua ja c) kohtuullisen määrä proteiinia, kuin siksi, että ne olisivat jotain superterveellistä.
[/quote]
Olen arvellutkin tuota superruoista. Pitää vain laittaa ruoka mahdollisimman käsittelemättömistä raaka-aineista ja monipuolisesti.
Miten te muistatte hoitaa noita papuja? Unohdan ne melkein aina tuonne komeroon, kun niin harvoin teen.
Huoh, missä ituhipit kun heitä tarvitaan.