Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi jotkut juovat suruun?

Vierailija
15.02.2015 |

Mitä auttaa?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska se tuntuu feikisti helpottavan. Oikeastihan se ei sitä tee.

 

Emt. Lue haastatteluja aiheesta?

Vierailija
2/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ei todellakaan helpota mitään asiaa. Join viinaa masennukseen ja ahdistukseen parikymmentä vuotta lähes päivittäin ja toihan se joskus hetkellisen helpotuksen mutta yleensä ei sitäkään. Sitten lähti vaimo, sanoi syyksi juoppouteni ja minä lopetin juopottelun uskoen, että saisin yhteisen elämämme jatkumaan. Ei se jatkunut koska vaimollani olikin ollut toinen mies jo kauan, todella kauan. Onneksi kuulin tuon vasta oltuani raittiina jo kolmatta vuotta, kun olin jo sen verran tolpillani, etten ratkennut silloinkaan juomaan. Menettelin siis päin vastoin kuin miehet yleensä, yleensähän kai aletaan juomaan kun akka lähtee, minä taas raitistuin. Nyt on raittiutta kestänyt jo sen verran. että ihmettelen miksi olen koskaan ryypännyt ja ainoan vastauksen saan tuosta hetkellisestä hyvän olon tunteesta, joka sekin oli keksitty tekosyy. Selvänä minun on paljon helpompi elää ja tunnen itseni vapaaksi raskaasta taakasta jota turhaan kannoin sisälläni  vuosikausia. Kun mitta tuli täyteen, oli lopettaminen todella helppoa, pari vuotta sitten lopetin tupakoinnin ja se on osoittautunut huomattavasti vaikeammaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska sitä alkoholia on helpompi saada kuin mitään muuta joka helpottaa.
Voi olla kova kynnys hakea apua ongelmiin, tai sitten ei lääkkeet auta/riitä/ei ole halua niitä syödä.
Alkoholi voi helpottaa oloa eri tavoin eri ihmisillä.
Joillakin juominen on sosiaalista, ja ihmiselle joka muutoin on yksinäinen, se sosiaalinen tila hetkeksi auttaa. Silloin unohtaa ongelmansa ja on kuin muutkin, osa porukkaa.
Joillakin on tapana ottaa itsekseen, rentoutumiseen, ehkä nukkumiseen. Höllätä, jotta taas jaksaa seuraavan päivän.
Joidenkin on on helpompi ajatella vaikeat asiat humalassa, alkoholi kun poistaa estoja.
Jotkut juovat lukemattomista muista syistä.
Yhteistä kaikilla on se, että alkoholi helpottaa oloa. Hetkeksi. Sitten se on entistä pahempi, ja joko se kestetään tai sitten otetaan lisää.
Ja joillekin se hetkikin, vaikka sen jälkeen tuntuu vain pahemmalta, on sen arvoinen. Se, onko oikeasti, onkin ihan toinen asia.

Vierailija
4/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on helppo ratkaisu lievittää paskaa oloa. Liian helppo. Liikaa käytettynä kääntyy itseään vastaan.

Vierailija
5/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tehoaa nopeasti, helposti saatavilla, melko edullista, lievittää hetkeksi henkistä kipua.

Vierailija
6/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surusta tulee kova jano.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
15.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En todellakaan tiedä. Ei se loppupeleissä mitään auta, mut pystyy edes nukkuun, tai on sammunut.

Kai siinä aineessa sit jotain on, kun ei ole mitään muutakaan. Pystyy edes unohtaan kaiken paskan tai sen hyvän mitä muistaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kahdeksan