Yksitoista litraa (11 l) puhdasta alkoholia vuodessa, olenko juoppo?
Laskeskelin, että vähintään tuon verran tulee juotua, monina vuosina vielä selvästi enemmän. Olenkohan juoppo, terveyttä tuo kai jo kuluttaa pahasti.
Kommentit (28)
Olet juoppo. Puhdasta alkoholia melkein litra kuukaudessa. Kaljana sen määrän saa kiskoa kaksin käsin.
Onks tuohon jotain laskuria, että miten bisset ja viinit lasketaan?
Perinteisellä eteläeurooppalaisen viinimaan tahdilla tuo määrä menee noin 5 kuukaudessa. Olematta kertaakaan humalassa. Mutta Suomessa sillä on jo juoppo, kun meillä Alkon läheltäkään ei saisi kävellä kuin 1,4 kertaa viikossa, naiset 1,1 kertaa.
Nuoret juo helposti 0,5- 1L viinaa ryyppyreissulla joita on jopa 1-2x viikossa, eli ei, et ole.
Kuullostaa hurjalta määrältä, mutta harva varmaan tajuaa minkä verran sitä tulee tissuteltua vuoden mittaan, jos rupeis laskee määriä niin voisi moni hämmästyä, minäkin. Olipa hyvä alotus, täytyypä tsekata omaa käyttöä.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:38"]
Onks tuohon jotain laskuria, että miten bisset ja viinit lasketaan?
[/quote]
10 litraa puhdasta allkoholia tarkoittaa n. 220 litraa olutta vuodessa. Tuolla 10 litran vuosikulutuksella se on n 4 litraa viikossa olutta.
Laskin että 11 litraa puhdasta alkoholia on kaksi viinilasillista (12 cl) päivässä. Etelä-Euroopassa monet juovat enemmän pelkästään päivän aikana ruokaillessaan. Siihen vielä muu kulutus päälle.
12 olutta viikossa.eihän tuo paha ole
Kun ei ole muuta laillista päihdettä niin turha kauhistella alkoholin kulutusta. Sehän on "vain" viinaa.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:50"]
12 olutta viikossa.eihän tuo paha ole
[/quote]
Ei todellakaan ole paha. Mulla menee viikossa n. 40 alkoholiannosta, jos juon normaaliin tapaan perjantaina ja lauantaina.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 14:58"]
Kun ei ole muuta laillista päihdettä niin turha kauhistella alkoholin kulutusta. Sehän on "vain" viinaa.
[/quote]
Nimenomaan. Olisi huomattavasti parempi vaihtoehto ottaa pari pohjiksi, sitten polttaa jointti, juoda siinä ekoissa pilvissä 2-3 lisää, polttaa toinen jointti ja taas juoda 2-3 lisää. Tällä tavalla ei tarvitsisi pohjoiseurooppalaiseen tyyliin tyhjentää koko laatikkoa illassa, vaan puolilaatikollistakin riittäisi.
Savuilla voi vähentää huomattavasti alkoholin kulutusta. Kun polttelin viikonloppuisin tuli juotua kerran kahteen kuukauteen. Ja kun joi harvoin niin sitä meni vähemmän. Jätin savut pois niin tulee juotua joka toinen vkl ja aina kahtena päivänä. Määrät on niin suuria että hirvittää. Kirkasta 0.7 ja kaljaa lisäksi ja se on yhtenä iltana. Krapula kestää sitten sen pari päivää. Sunnuntaina ihan hirveää ja maanantaina vielä sellaista jälkivääntöä.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 16:58"]
Ootte kaikki juoppoja t.1,5v ilman alkoholia ja sitä ennenkin kaks kertaa vuodessa
[/quote]
Vittuakos sulle kuuluu onko joku juoppo ja pajauttelija vai ei?
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 20:55"][quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 16:58"]
Ootte kaikki juoppoja t.1,5v ilman alkoholia ja sitä ennenkin kaks kertaa vuodessa
[/quote]
Vittuakos sulle kuuluu onko joku juoppo ja pajauttelija vai ei?
[/quote]
ap kysyi että onko juoppo:D ota iltahörppy leijona-pullosta niin lähtee taas uuteen nousuun
join juuri yhden 0.5 kaljan mutta siihen jäi, juoppo en siis ole.
Tosta tulee n. 9 annosta viikkoon. Et ole juoppo, lähellä suurkuluttajaa. Naisilla lienee nykyään 14 annosta viikkoraja normaalin puolella.
Litra puhdasta alkoholia on eri asia kuin litra kirkasta viinaa!
1litra puhdasta viinaa on 2,5litraa vodkaa(40vol)!
Ap kuluttaa vuodessa siis 27,5l kirkasta, 0,7 pulloina se tekee 39 pulloa. Eli vajaa pullo (noin puoli litraa) viikossa.
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 21:01"]
Tosta tulee n. 9 annosta viikkoon. Et ole juoppo, lähellä suurkuluttajaa.
[/quote]
Suurkulutuksen raja on miehillä 24 annosta (kaljaa) viikossa ja naisilla 16 annosta (kaljaa) viikossa. Yhdeksän ei ole lähelläkään suurkulutusta.
Jos juot tuon kerralla tai putkeen, ja olet loppu vuotta selvinpäin, niin sanoinkin että joo, kannattaisi vähän miettiä tuota alkoholin käyttöä.
Muuten et. Suomessa nyt otetaan niin vakavasti tämä alkoholi joka lähes tuloon muissa maissa on ihan normaalit juttu, siis se että otetaan lasi viiniä ruoalle jne. Ja tämä pitäisi meidän lapsille opettaa jos halutaan että nuoret/tulevat nuoret eivät ryypiskelemään ylettömästi!
Keskimääräinen kulutus Suomessa sen kymmenisen litraa. Juoppoudesta ei voi sanoa, voitko olla ilman ja hallitseeko alkoholi elämää?