Synnytyksen jälkeinen masennus, ei seksiä.
Joo tosiaan vuoden ja useamman kuukauden aikana ollut pari hassua kertaa. En minä tiedä kuinka kauan tällaista pitäisi jaksaa. Tuntuu että elämä menee hukkaan, seksi on minulle kuitenkin tärkeä asia ja osa läheisyyttäkin. Ikinä en ole vaimoani pettänyt, mutta on sekin mielessä käynyt. Käy vähän raskaaksi, enkä tiedä mikä tässä muka muuttuisi kun on näinkin pitkälle tätä rataa menty.
Kommentit (7)
Onkohan vaimosi saanut mitään apua masennukseensa?
Masennukseen on haettu ja saatu apua, seksin puutteeseen ei. Välillä minua ärsyttää ihan ylitsepääsemättömän paljon, välillä surettaa ja useimmiten vaan vituttaa. Ei se nyt ole laitaa, että avioliitossa saa harvemmin seksiä kuin joskus teininä. Kyrpii sekin, ettei toinen viitsi tehdä asian eteen yhtään mitään, vaikka sanoo ymmärtävänsä minua. Vitut ymmärtää.
Onko vaimosi saanut lääkkeitä? Monet lääkkeet aiheuttavat haluttomuutta. Silloin saattaa lääkkeenvaihto auttaa.
Onko vaimollasi masennuslääkitys? Minkä niminen? Suuri osa masennuslääkikityksistä vie seksihalut / orgasmikyvyn.
Masennuslääkitys tosiaan ne halut on ilmeisesti vienyt, mutta kauanko sellaista pitää jaksaa? Kaksi tai kolme seksitöntä vuotta tuntuu aika raskaalta ajatukselta.
Ohi menevä vaihe. Vuosi on lyhyt aika ihmisen elämässä.
Oletteko käyneet juttelemassa jossain tai edes jutelleet keskenään?