506 taskaria Aku Ankan netissä. Ajattelin aloittaa ykkösestä ja lukea kaikki
Alkuajan taskarit olen jo kaikki vähintään kerran lukenut, lopussa tosi monta lukematonta.
Tykkäättekö te muut lukea sarjakuvia?
Kommentit (18)
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa varautua siihen, että alkupään taskukirjoissa esiintyy sarjakuvaväkivaltaa ja etnisiä stereotypioita.
Niistä näkyy ajan kuva ja se aika oli lapsuuteni
ap.
Sanotaan näin, että 1-90 sarjakuvat ok. 1-50 joitakin jopa loistavia. Mutta sitten 100 eteenpäin pelkkää paperijätettä. Tämä säästää sinulta ison vaivan.
Pelkkää rahastuksen makua nämä Taskarit. En ole ikinä pitänyt niiden halpispiirtäjien tuottamista kuvista enkä tarinoista. Taikaviitta on varmaan pahinta shittiä mitä tiedän.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Linkki?
Tilaa Sanoman lehtiä ja digipalveluita | tilaa.sanoma.fi
Sisältyy automaattisesti Aku Ankan tilaukseen :)
Etusivu - Aku Ankka
Vierailija kirjoitti:
Oi että, pitääpä tilata Akkari!
Kannattaa, se on kiva piristys arkeen ihan kaikenikäisille!
https://www.is.fi/menaiset/vapaalla/art-2000007993349.html
Kuka Ankkalinnan voimanainen olet ?
....................
Olet Milla Magia!
Onneksi olkoon, olet harvinaislaatuisen itsenäinen nainen, jolla on kunnianhimoa! Sinä haluat rikkauksia ja vaikutusvaltaa. Joku sanoisi, että olet pelottava ja vähän maaninen, mutta kiinnostaako sinua? Ei kiinnosta! Toiset taas kysyvät, riittääkö vaurastuminen elämän ykköstavoitteeksi. Antaa heidän valittaa.
Harvat tietävät, että sinussa on myös herkkä ja pehmeä puoli. Peität sen posauspommien taakse taitavasti.
Kuka se ankanpoikien äiti olikaan ja mihin joutui?
Luen paljon sarjakuvia, lähinnä "graafisia romaaneja" tyyliin Tiitu Takalo ja Guy Delisle, mutta myös huumoristrippejä (Fingerpori, ym.). Lähes kaikki menee paitsi manga ei jostain syystä + supersankarijutut
Päivitys:
Tällä hetkellä Aku Ankan netissä taskarit 1 - 524 eli näköjään Puskajuhlat-taskari lisätty.
Älkää kertoko kellekään, mutta luen toisinaan näitä ihan tässä töitä tehdessäkin
Minulla oli sama idea, mutta jossain vaiheessa se vain tuli vastaan, että eivät nämä ole niin viihdyttäviä kuin miltä ne lapsena tuntuivat.
546 taskaria nyt
(töissä taas ohimennen lueskelen, älkää kertoko kellekään)
Ostan noita paikallisesta fidasta. Aku Ankat ne jakoi siellä ilmaiseksi ja vielä hyvää vuosikertaa eli akut 88 - 95.
Vierailija kirjoitti:
546 taskaria nyt
(töissä taas ohimennen lueskelen, älkää kertoko kellekään)
Tuskin ne siellä Aku Ankan markkinoinnissa pistää pahakseen, vaikka tästä kerrottaisiin eteenpäin.
Kannattaa varautua siihen, että alkupään taskukirjoissa esiintyy sarjakuvaväkivaltaa ja etnisiä stereotypioita.