Metsästys ja kalatus - alan miehet
Vähän omituinen kysymys, mutta en ole koskaan törmännyt nykyistä vastaavaan mieheen. Tämä on aika uusi juttu, muutaman kuukauden kestänyt tapaus.
Eli mies on varsin urbaani ja pukeutuu töissään räätälinsä tekemiin pukuihin (nähtävästi Zegnan tai Loro Pianan eli Louis Vuittonin kankaisiin). Tyylitaju on about kymppi. Mies on erittäin urheilullinen, joskin melkoinen köriläs, käy salilla varmaan 4-5 kertaa viikossa, eikä tuossa ole mitään valittamista :)
Suhteen aikana minulle on kuitenkin selvinnyt, että mies harrastaa kalastusta ja metsästystä. Mikä on minulle stadilaisena uutta, enkä nyt oikein tiedä miten suhtautua.
Eli millaisia nuo kalastajat ja metsästäjät ovat miehinä?
Tähän mennessä olen vain kokenut sen, että peura on varsin hyvää ja taimen on jotain ihan muuta kuin kassilohi - überhyvää. Tuo mies kun osaa oikeasti kokata, varsinkin taimenta.
Yhtäkaikki, metsästys ja kalastus vähän mietityttävät. Tai siis ne ovat minulle tuntemattomia alueita. Enkä oikein tiedä onko tuo hyvä vai huono asia.
Vaikka tämä kysymys onkin enemmän ajatuksenjuoksua, osaisiko joku neuvoa millainen tuollainen mies on pidemmällä tähtäimellä?
Kommentit (5)
No oma mieheni kalastaa. Kesät hänellä menevät aika lailla kalastaen ja talvella pilkkien (jos jäätilanne sallii). Sanoisin, että meidän suhde tuskin toimisi jos en olisi kiinnostunut kalastuksesta myös. Kesällä nimittäin ei varmaan paljoa nähtäisi tai ainakaan tehtäisi mitään yhdessä jos kalastus ei kiinnostaisi kumpaakin :D
Tietysti lapset rajoittavat jonkun verran tuota kalastamista. Nuorin on nyt 4v. eli helppo ottaa mukaan myös kalaan. Ja onneksi kumpaakin lasta kalastus kiinnostaa myös.
Ihan hyvät harrastukset. Mieheni kalastaa ja metsästää. Ne vaan onkin melkein ainoat positiiviset seikat hänessä. Mutta joo, arvostan puhdasta hyvää ruokaa sekä ulkoilma puuhat ovat aina hyvästä.
Kertoo aika paljon sinusta, että olet löytänyt miehen joka kertomasi perusteella kuullostaa täydelliseltä pakkaukselta ja vielä varakkaalta sellaiselta ja mietit täälä, että onko mies hyvä vai huono.
Liha on ainaki parempaa ku Stockmannin "tuore" liha.