alkuraskaus ja painavien esineiden nostaminen?
Onko huono yhtälö? Alkuraskaudella tarjoitan viikkoja 4-12. Voiko fyysisesti toimia kipukynnyksen rajoilla, vai mitä olette itse pitäneet rajana?
Kommentit (19)
mieti nyt maatalouslomittajia yms. raskaiden töiden tekijöitä?? Ei raskaus ole sairaus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eihän ennen aborttia keskenmenoa saanut vaikka mitä teki. Se alkiohan on vielä pikkuruinen. Fyysisellä ponnistuksella on vaikutusta vasta ihan loppuraskauden aikanana.
Minä olen muuttanut kaksi kertaa raskauksien aikana ja kantanut tavaraa ihan normaalisti.
Kantanut 15-kiloista lasta parkkipaikalta päiväkotiin lumisohjossa, matkaa 100 metriä. (Pk oli evakossa silloin).
Nostellut 15-30 kilon laatikoita töissä yhden viikon ajan päivittäin ainakin 5 tuntia päivässä. (Ja tätä ennen istuin tietokoneella, en siis ollut " harjoitellut" nostamista.)
Supistuksia tuli ajoittain, mutta ei muuta vakavaa. Ja ei, en ole iso ja roteva vaan pieni ja hento 164/50 kiloa.
Mies kantaa pyykkikorinkin..hih...missä näitä avuttomia sikiää!?
Miksei mun terkka neuvolassa kieltänyt mua meneen töihin??
Terv. Varastotyöläinen joka nosteli 8 h + ylityöt painavia laatikoita lavalle ja veti pumppukärryillä monia satoja kiloja ees taas pitkin halleja kahessa vuorossa.
Takana oli 3 vuotta lapsettomuushoitoja ja odotin kaksosia.
Että raskaus on normaali tila.
Ei ole mitään estettä olla kuten ennenkin.
En tiedä miksi sairaanhoitajat saa keskenmenoja mutta varastotyöntekijät joilla raskaampi työ fyysisesti eivät niitä sitten saa.
Jos tuntuu pahalta niin sitten kannattaa hellittää.
Ootpa sää sitten hurja ihminen! :D
Sääli miestäsi ja työnantajaasi. Raskaus ei ole sairaus joka muuttaa tekemisiäsi. Pelkkä normaali raskaus ei haittaa nostelua. Sää oot vaan laiska.
Ergonomisesti kun muistaa nostaa ei selkä kipeydy. Se riittää. Kyllä lääkäri kieltää nostamasta jos alkaa supisteleen.
7
Lehdestä luin, että hoitotyöntekijät ja kaksi muuta ammattia (joita en muista) saavat vähän normaalia enemmän keskenmenoja.
t. kakkonen
Sääli miestäsi, kun ottanut vaimokseen moisen hysteerikon!
pitäisi hoitaa pyykit yksin vain siksi, että olen nainen? Eiköhän mieskin hommansa osaa.
t. kakkonen
Mitä sää riehut??
MULLE ei sanottu että nyt saattaa tulla keskenmeno. Olisi se sanottu jos tekee fyysisesti erittäin raskasta työtä. Koska se ny oli MUN työni ja MUN raskaus. Joten eiköhän MULLE olisi sanottu että SULLA on vaarallinen työ.
Mitään listaa en oo nähny että sairaanhoitajat ja pari muuta ammattia; vaikka lentoemot ja lehdenjakajat saisivat keskenmenoja muita useammin. Sitten kirjoitat että kaikki saa keskenmenoja.. ;)
Rauhotu; jos sää ressaat niin saat keskenmenon. Nauti raskaudestasi ja nostele välillä pyykkikoria. Pese vaikka useammin pyykkejä niin ei oo paljoa nostettavaa.
7
Me ollaan erilaisia, jätetään tämä asia tähän en ainakaan enää jaksa tästä vääntää. Hyvää raskausaikaa sinullekin!
t. kakkonen
Hoitoala ei kuitenkaan ole läheskään fyysisesti raskain ala, joten tuskin nostelulla on asian kanssa juuri tekemistä.
Tietysti maalaisjärkeä käyttäen. Ei kannata hullunlailla rehkiä, mutta normaali määrä nostelua ja liikuntaa jne. on ihan hyväksi.
Tietysti poikkeuksena ne joilla lapsi meinaa syntyä ennen aikojaan, mutta siinä vaiheessa lääkäri määrää vuodelepoon.
Raskaus on täysin luonnollinen tila.
Työssäni joudun silloin tällöin nostelemaan painaviakin esineitä.
Eihän sitä töissä silloin aluksi voi edes sanoa, että raskaana ollaan!
Lääkäri sanoi, että kyllä se masu sitten varoittlee jos liikaa nostelee. Oikeat työasennot ovat tietysti tärkeät.
Ihan loppun asti olin töissä, ei päivääkään saikkua. Tietysti loppuraskaudessa eri meininki, kuin alussa. Onhan se masukin jo tiellä!
Nauti raskaudestasi!
Ihan alkuraskaudessa tein työkseni hoitotyötä, jonkin verran jouduin nostella/tukea, mutta aika vähän kuitenkin.
Kaikkea hyvää raskauteesi!