Vihaan työtäni
Vihaan aspa-työtäni: asiakkaita, yrmyä ja nyrpeää työnantajaani, surkeaa palkkaa ja pitkiä työpäiviä. Kannattaako ottaa lopputili? Rahaa toki tarvitsen, mutta en tiedä onko tämä sen arvoista.
Kommentit (15)
Älä välitä, kaikki vihaa sun työtäs.
Hakeudu muihin töihin. Tai saikulle. Tai työttömäksi. Tai raskaaksi. Mutta huomaa, ettei mikään näistä tapahdu ihan hetkessä, paitsi ehkä tuo saikutus ja työttömyys. Ja jos irtisanoudut itse, niin saat karenssia ja myös myöhempi työllistyminen voi olla vaikeaa. Parempi olisi neuvotella työnantajan kanssa, ehkä saat neuvoteltua siinä jotain parannuksia, joiden ansiosta kestät hommaasi paremmin. Tai edes sopia yhteisymmärryksessä päivän, milloin lopetat työsuhteesi.
Emme mekään tiedä. Muista kuitenkin, että jos lähdet, muutama sata muuta on valmis tekemään työsi.
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 14:26"]Emme mekään tiedä. Muista kuitenkin, että jos lähdet, muutama sata muuta on valmis tekemään työsi.
[/quote]
Hehheh, tuskin edes on.
t. Ap
Olen eri mieltä tuosta, että asiakkailta saa sitä mitä tilaa ja oma huono fiilis heijastuu heidän käytökseensä. Työskentelen ruokaravintolassa ja usein omaa iloisuutta ja ystävällisyyttä on vaikea pitää yllä, kun asiakkaat eivät vastaa tervehdykseen ja töksäyttelevät ihan mitä sattuu. Toki on paljon ihmisiä, joilla on peruskäytöstavat hallussa, mutta yllättävän moni ei ymmärrä edes tervehtiä.
Minäkin vihaan työtäni. Just asiakaspalveluhommissa olen enkä jaksais enää tällä reilun kympin tuntipalkalla kuunnella kaikkea turhanpäiväistä valittamista ja palvella töykeitä tai jopa ilkeitä asiakkaita. Monet työkaveritkin vaan etsivät tilaisuutta vinoilla ja huomautella joka asiasta. Ihan sama siis mitä teet, koska aina menee väärin. Uutta työtä olen hakenut jo pari vuotta, mutta eipä ole tärpännyt. Pitää kai alentaa vaatimustasoa ennen kuin pimenen lopullisesti.
Saneeraa itsesi. Paikallesi on tulijoita.
Irtisanoudu. Kotisohvalla ei vittumainen pomo tai asiakas tule pilaamaan päivääsi. Sen tekee rahapula.
Pakko vielä mainita, että työni harvoja mukavia puolia on kiva pomo. Hänen kanssaan ei ole mitään ongelmia. Siitä en ole ihan varma, että onko hän hyvä esimies. Ihan hyvä tietysti, että tiedostan, ettei kyseinen työ ole minua varten, mutta uuden löytäminen muulta alalta (koulutus ja työkokemus on) on vaan tosi vaikeaa. T.8
Mä pääsen onneks pois mun aspa-työstä! Pääsen oman alan töihin, mutta vaan määräaikaisesti. En oo vaan kehdannut kertoa pomolle, etten tuu syksyllä takaisin.
Itse olen aspa-työssä. Viihdyn siinä ja olen hyvä siinä. Ehkä 1/50 asiakkaista on mitä on, mutta ne ei päivää pilaa. Ja kyllä asiakkaat huomaa, jos työntekijä ei työssään viihdy, usein peilaavat sitä myyjän ilmettä ja olotilaa. Joten alan vaihdos olisi sulle kyllä hyvä..
Täällä toinen työtä vihaava. Olen it-alalla koodarina. Olen jo vuosikymmenen vihannut tätä, tällainen pikkutarkka nyperrys on täysin luonteeni vastaista. Lisäksi ainainen kiire ja paine ja ahdistus ja virheiden pelko. Mutta minkäs teet, ei sitä nelikymppisenä oikein enää uutta alaakaan voi opiskella joten pakko yrittää kestää eläkeikään.
No jos noin kovia tuntemuksia aiheuttaa, niin ehkä kannattaa lopettaa...